Село Степне — найбільше в оновленій Коломацькій об’єднаній територіальній громаді. І саме тут діє Державне підприємство «Дослідне господарство «Степне» Інституту свинарства і агропромислового виробництва Національної академії аграрних наук України. Від стабільності цього підприємства великою мірою залежить життєдіяльність і розвиток громади, адже воно є бюджетоутворюючим. Разом з підприємством процвітає і розвивається усе село. Тож, коли постало питання зміни керівництва та загалом подальшої долі підприємства, мешканці Степного одностайно стали на його захист. Разом з ними питання збереження господарства відстоював народний депутат України від «Слуги Народу» Андрій Боблях.
ДП ДГ «Степне» має в користуванні 3200 га орної землі. Тут впроваджують наукові розробки вчених інститутів мережі НААН. У господарстві утримуються понад 1200 голів великої рогатої худоби та понад 1000 голів свиней. Вирощене на м’ясо поголів’я реалізується високоякісною продукцією завдяки роботі власного м’ясопереробного цеху.
Депутат Верховної Ради Андрій Боблях говорить: Дослідне господарство «Степне» є одним із найпотужніших не лише на Полтавщині і є не гіршим від подібних європейських підприємств.
— Господарство досягає вагомих результатів по виробництву зернових, зернобобових культур багаторічних трав, має міцну кормову базу. Це сприяє ефективному розвитку тваринництва та іншої господарської діяльності. В рамках реформи децентралізації, село Степне стало частиною Коломацької ОТГ. Це, певною мірою впливатиме й на подальший розвиток підприємства. Тож важливо створити всі умови для того, аби це підприємство продовжувало працювати та розвиватися.
На підприємстві нині працюють 240 чоловік. Усі вони — мешканці села. Середня заробітна плата за минулий рік становить 7 тисяч 600 гривень. Фахівці пріоритетних професій, таких як доярка чи тракторист, отримують до 15 тисяч гривень заробітної плати.
Уже 36 років очолює підприємство Петро Сокирко. Саме з його ініціативи в 90-х роках був збудований цех переробки м’яса, який випускає високоякісну продукцію:
— Тоді ми стикнулися такою проблемою, що не було де реалізовувати продукцію. Виникла ідея створення власного м’ясопереробного цеху. Ми її втілили. Цех працює виключно на сировині Дослідного господарства. Зараз тут виготовляють 50 найменувань напівкопчених та варених виробів. Нині маємо п’ять фірмових магазинів: у Степному, Коломацькому та у Полтаві. Звичайно, наша продукція коштує дорожче за деякі інші зразки, оскільки виготовляється без жодних шкідливих домішок.
Проте, переробка м’яса — це вже останній етап виробництва, якому передує щоденна кропітка робота спеціалістів підприємства, як у полі, так і на фермі.
З-поміж основних видів діяльності підприємства — рослинництво. Завдяки впровадженню нових технологій, кращих господарських культур, науково обґрунтованих сівозмін, протягом останніх років господарство має стабільно високі врожаї.
Директор підприємства Петро Сокирко зазначив, що за результатами обстеження якості землі, в ґрунтах господарства збільшується кількість ґумусу, що є сприятливим для розвитку рослинництва. І це — на противагу великим агрохолдингам, земля яких деградує.
Частина угідь віддана під засів трави, що сприяє і розвитку тваринництва:
— У нас близько 400 гектарів поля засіяно травою. Ми її не засіваємо кукурудзою, соняшником, ліквідними культури. Ми маємо вигоду пізніше, у вигляді м’яса і молока, — розповів директор підприємства Петро Сокирко. — Для прикладу, кожна корівка, дає державі одного ПДВ біля 14-15 тисяч.
У структурі підприємства діє два державних племінних заводи — Української чорно-рябої молочної породи корів та Великої білої породи свиней.
Науковий супровід виробничих процесів забезпечує хороші показники галузі тваринництва, які зростають з року в рік.
Незважаючи на те, що підприємство розвивається, розповів Петро Сокирко, проблемою є велике податкове навантаження:
— Крім ПДВ ми сплачуємо всі податки, і дуже прикро, що на кінець минулого року ми платили 95% податку від прибутку. Нині — близько 80%. Наше підприємство потребує постійних капіталовкладень. Особливо тваринництво. Техніка у нас непогана, але все одно це робота в особливих умовах і служить вона не так довго. І щоби дотримуватися технології, потрібна матеріально-технічна база, а відтак — великі капіталовкладення. Тому, щоби господарство мало шанс до подальшого розвитку, необхідні нормальні податкові умови.
Як працівники Дослідного господарства «Степне», так і мешканці селища загалом задоволені роботою підприємства, адже своїми руками вони створюють якісну продукцію, мають робочі місця та стабільну заробітну плату. Окрім того, завдяки гарній роботі підприємства, є змога підтримувати школу, яка, до речі, стала опорною в ОТГ, дитячий садок, амбулаторію.
Директор підприємства Петро Сокирко зазначив, що за законом землі підприємства належать державі та не підлягають оренді чи продажу. Проте, існує можливість співпраці з приватними структурами, які можуть використовувати землі виключно для своїх потреб:
— Таким чином зазвичай користуються для захоплення дослідних господарств. Тому я ніколи не підтримував таких дій.
Саме через таку позицію відбулася спроба зміни керівництва Державного підприємства. Проте, працівники господарства вийшли на протест, аби не дозволити замінити менеджера, який успішно керував господарством 36 років. Ця ситуація набула широкого розголосу, тож, Петра Сокирка поновили на посаді директора ДП ДГ «Степне».
— Коли підприємство рентабельне, коли воно задовольняє людські потреби, — воно має право на життя. В нашому селі підприємство задовольняє потреби не лише, як виробник, але й основний платник податків. Більше того, наше господарство забезпечує науку. І на мій погляд, єдина співпраця, яка має право на життя, це співпраця з науковою установою за державною програмою. А не з якимсь підприємством, яке забиратиме частину землі і працюватиме на свою користь. Якщо ж державі не потрібне таке підприємство, потрібно розпаювати його. Першочергове право на використання землі повинні мати ті, хто сьогодні вже працює і працюватиме на ній ще не один десяток років. На Полтавщині є приклади підприємств, де колектив став власником землі та повністю зберіг господарство, — зазначає директор господарства Петро Сокирко.
Народний депутат Андрій Боблях, зауважив: позицію мешканців та працівників Дослідного господарства щодо подальшої роботи підприємства поділяє:
— Дослідне господарство «Степне» пройшло експертну оцінку закордоном. І це є гарним підтвердження високих показників виробництва. Я в захваті від того, що робить це підприємство: забезпечує людей роботою, наповнює бюджет та всіляко сприяє розвитку села. Та найголовніший показник — це відношення людей до того, що вони роблять. Дослідне господарство «Степне» — чудовий приклад того, як люди, згуртувавшись, роблять усе для розвитку свого підприємства та свого села. Тому, я вважаю, що підприємство має і далі працювати та розвиватися. А люди, які стільки років спільними зусиллями розбудовували господарство, розвивали своє село, мають право вирішувати, як їм працювати далі. І я лобіюватиму цю позицію мешканців.
Пресслужба Андрія БОБЛЯХА