Авторизация

Вісті з Полтави - Призначено дату розгляду судового позову щодо заборони нічного продажу алкогольних напоїв — аргументи сторін


Вісті з Полтави - Призначено дату розгляду судового позову щодо заборони нічного продажу алкогольних напоїв — аргументи сторін

Ініціатори мають вагомий аргумент — зменшення рівня злочинності з моменту запровадження заборони. Підприємці можуть навести приклад, що полтавці тепер їздять «скуплятися» у Полтавській район, де алкогольні напої продають й після 22-ї години


9 липня відбудеться судове засідання Полтавського окружного адміністративного суду на рішення Полтавської міськради про обмеження нічної торгівлі алкогольними та слабоалкогольними напоями.



Нагадаємо, що 4 жовтня 2019 року на 27-й сесії Полтавської міськради депутати підтримали проект рішення «Про встановлення обмежень продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у Полтаві». Це рішення заборонило продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв (крім закладів ресторанного господарства) на території Полтави з 22-ї до 8-ї години. Окрім цього заборонений продаж алкоголю у тарі на винос у закладах громадського харчування. Ініціатори рішення посилалися на Закон України, який ухвалила Верховна Рада у 2018 році, який дозволив органам місцевого самоврядування забороняти продаж алкоголю у певний час доби. Ним були внесені зміни до різних законодавчих актів. Так, статтею 156 Кодексу про адмінправопорушення передбачено накладення штрафу від 1700 грн до 6800 грн за порушення обмеження продажу алкоголю від органів місцевого самоврядування.



Ще до прийняття рішення керівник ГО «Підприємці Полтавщини» Євген Дикань заявив, що законослухняні підприємці дотримуватимуться рішення, але обов’язково подадуть до суду.



Із якими аргументами підійшли сторони перед судовим засіданням?



Патрульна поліція повідомила, що з початку дії обмежень продажу алкоголю в нічний час зменшились:


Бійки — на 21%,
Грабежі — на 31%,
Домашнє насильство — на 30%,
Конфлікти — на 70%.

Загальний рівень злочинності на території Полтавської області знизився на 16%.



А саме «кримінальний» бік проблеми нічного продажу алкоголю й був одним з основних для ініціаторів нічного «сухого закону».



У 2020 році Євген Дикань повідомив, що підприємцям, які торгували алкогольними напоями у нічний час, довелося скоротити кількість працівників внаслідок зменшення прибутків:



— У зв’язку з початком карантином і пов’язаним з ним обмеженнями, неможливо оцінити втрати саме від заборони торгівлі алкоголем вночі. Ми оцінюємо їх, приблизно, в 20% зменшення торгової виручки. Скільки місцевий бюджет недоотримав 5-відсоткового акцизного збору від продажу алкоголю і скільки втрачено робочих місць — точну інформацію надати не можемо.



Вважаємо, що в умовах пандемії, коли МОЗ закликає зрушувати початок робочого дня і тому подібне, щоб не створювати скупчень людей, було б дуже розумно, щоб на період карантину місцева влада призупинила дію цього рішення. Це сприяло б збільшенню часу, коли покупці могли б зробити покупки, відповідно істотно знизити ризик зараження вірусом.



Підрахувати прибутки або втрати дійсно важко, адже ніхто не враховує нелегальну торгівлю алкоголем, про яку полтавці розповідають нам протягом дії заборони. Наприклад, продаж алкоголю у нічний час був зафіксований у легендарній алкоточці на Алмазному — магазині «Аміго», магазині «Айсберг» на зупинці «Вул. Патріарха Мстислава», магазині «Листопад» на зупинці «Вул. Латишева», та у магазині на Подолі, куди депутат Кісільов викликав поліцію з приводу бійки.



Інший аспект проблеми, скоріше, грає вже на користь продавців алкоголю. У Полтавському районі (за деяким винятком, наприклад — Щербанівської ОТГ), така заборона не діє, тому спритні підприємці налагодили продаж алкоголю для спраглих полтавців, які бажають «шліфонутись» після 22-ї години. Є інформація, що окремі такі заклади після заборони якщо не озолотились, то покращили свої фінансові показники.



В Україні були випадки, коли суди скасовували рішення органів місцевого самоврядування про нічну заборону продажу алкоголю. Наприклад, у жовтні 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду скасував рішення Київради про заборону продажу алкоголю у нічний час.



Можливо, полтавська історія також має шанс дійти до стадії Верховного Суду. Тоді і буде поставлена юридична крапка в цій тривалій дискусії.


Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка