Найближчим часом у Полтаві планують відкрити пам’ятник Леву Вайнгорту. Композицію встановлять, щоб ушанувати архітектора, який зробив вагомий внесок у відновлення та збереження обличчя міста. Ініціатор проекту — Тимофій Голбан.
Триває останній етап виготовлення скульптури. Її відливають із бронзи в одній із харківських ливарень. Організатори планували закінчити підготовку до 27 листопада — дня народження Лева Вайнгорта. Проте робота з металом — тривалий технологічний процес, який складно розрахувати в часі. Майстри доопрацьовують та відшліфовують фігуру.
Ініціаював проєкт Тимофій Голбан, перебуваючи на посаді директора Департаменту будівництва Полтавської ОДА. Для виготовлення пам’ятника не використовували бюджетні кошти. До фінансування Голбан залучив приватних інвесторів. Ініціативу підтримав і Фонд Валерія Головка.
— Радилися з полтавцями перед початком роботи над скульптурою. Містяни активно підтримували ідею, навіть пропонували варіанти вигляду майбутньої фігури архітектора. Упевнений, що їм сподобається результат, — стверджує ініціатор проєкту.
Найкращий ескіз обирали профільна комісія. Серед основних вимог — пам’ятник має передавати характер цієї особистості. У підсумку в конкурсі переміг архітектор Дмитро Коршунов. За основу майбутньої постаті взяли зображення з улюбленого фото самого Лева Семеновича, де він стоїть спиною до однієї з колон Білої альтанки.
Щоб скульптура органічно вписувалася у відведене місце, спочатку до місцевості приміряли її картонний варіант. Потім виготовили деталі з м’яких матеріалів: постать Вайнгорта виліпили з глини, а колону — з гіпсу. Після доопрацювань рідні архітектора погодили вигляд майбутньої фігури та відзначили її портретну схожість.
Установлять пам’ятник на подвір’ї Департаменту будівництва Полтавської ОДА за адресою вулиця Зигіна, 1. Місце обране не випадково, адже саме в цій будівлі Лев Семенович працював, коли очолював відділ у справах архітектури при облвиконкомі. Крім того, територія Департаменту охороняється, і скульптура буде захищена від вандалів.
— Встановивши фігуру архітектора в цьому місці, ми ще й розширимо туристичну зону нашого міста. Тут пролягатимуть нові пішохідні маршрути. Мешканці та гості Полтави дізнаються більше про людину, яка допомогла зберегти красу Полтави, — зазначає Тимофій Голбан.
Працюючи на посаді головного архітектора Полтави, Лев Вайнгорт упровадив теорію ансамблевості забудови міста.
Під час післявоєнної відбудови міста Лев Семенович керував відновленням багатьох важливих об’єктів: театру Гоголя, Білої альтанки, меморіалу Солдатської Слави, ансамблю Круглої площі. Проте пам’ять про архітектора збереглася лише частково.
Організатори працюють не лише над встановленням скульптури визначного архітектора. Важливий складник проєкту — широка інформаційна кампанія в ЗМІ та соціальних мережах для популяризації постаті архітектора.
Прес-служба Тимофія Голбана