Авторизация

Вісті з Полтави - Усі полтавські нардепи-мажоритарники від «Слуги народу» підтримали законопроект про ринок землі


Вісті з Полтави - Усі полтавські нардепи-мажоритарники від «Слуги народу» підтримали законопроект про ринок землі

Реакція нардепів на результати ухвалення законопроекту у першому читанні | Фото: rada.gov.ua

Верховна Рада зробила крок до запровадження в Україні ринку землі. Законопроект підтримали усі полтавські нардепи-мажоритарники від «Слуги народу». Самовисуванці Кулініч та Шаповалов утримались


13 листопада Верховна Рада ухвалила законопроєкт про ринок землі у першому читанні. Це закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (№ 2178-10)».



«За» проголосували 240 народних депутати, проти — 52, утримались — 57, не голосували — 16.



Цей законопроект був ухвалений аграрним комітетом Верховної Ради. Подали його 14 нардепів, тоді як альтернативний законопроект від Кабміну не пройшов. Це перший крок з розгляду законів про відкриття ринку землі в Україні.



Усі полтавські нардепи-мажоритарники з фракції «Слуга народу» проголосували «за». Це:


Андрій Боблях;
Максим Березін;
Костянтин Касай;
Анастасія Ляшенко;
Олексій Мовчан;
Дмитро Нальотов.

Позафракційний Олег Кулініч та член депутатської групи «За майбутнє» Юрій Шаповалов утримались.


Народний депутат
Висування
Округ
Голос
Дмитро Нальотов
Слуга народу
144
За
Андрій Боблях
Слуга народу
145
За
Юрій Шаповалов
самовисуванець, За майбутнє
146
Утримався
Олег Кулініч
самовисуванець
147
Утримався
Анастасія Ляшенко
Слуга народу
148
За
Костянтин Касай
Слуга народу
149
За
Олексій Мовчан
Слуга народу
150
За
Максим Березін
Слуга народу
151
За
Олександр Трухін
Слуга народу
40
За
Жан Беленюк
Слуга народу
список
За
Марина Бардіна
Слуга народу
список
За
Ілля Кива
ОПЗЖ
список
Відсутній
Суто Мамоян
ОПЗЖ
список
Відсутній
Артур Герасимов
ЄС
список
Проти

Щодо інших фракцій, то вони або проігнорували голосування або були проти чи утримались.


Фракція
Кількість членів фракції
За
партія «Слуга народу»
252
227
партія «ОПЗЖ»
44
0
партія «ЄС»
26
0
партія ВО «Батьківщина»
24
0
група «За майбутнє»
23
0
партія «Голос»
20
0
позафракційні
34
13

Розглянемо суть законопроекту № 2178-10



У пояснювальній записці до законопроекту вказано, що він служить для формування законодавчого поля для запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення, забезпечення конституційних прав громадян України на вільне розпорядження своєю власністю, створення прозорих умов для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами та юридичними особами України.



Зокрема, з 1 жовтня 2020 року скасовується заборона на відчуження земель сільськогосподарського призначення усіх форм власності;


визначається суб’єктний склад осіб, які можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення: громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року;
встановлюється правило, за яким до 1 січня 2024 року не допускається набуття юридичними особами, бенефіціарним власником (контролером) яких є іноземці, особи без громадянства, юридичні особи, створені за законодавством іншим, ніж законодавство України, іноземні держави, права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Вказані вимоги не розповсюджуються на випадки набуття у власність земельних ділянок їх орендарями, які є сільськогосподарськими товаровиробниками, якщо з часу державної реєстрації юридичної особи — набувача права власності пройшло не менше 3 років, а також на випадки набуття у власність зазначеними особами земельних ділянок.



Крім того, даним проектом закону встановлюється:


мінімальна стартова ціна продажу земельних ділянок державної та комунальної власності на земельних торгах на рівні не нижче нормативної грошової оцінки;
обмеження на сукупну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може перебувати у власності громадянина та юридичної особи, та пов’язаних з нею осіб — «Обмеження не допускають набуття у власність більше 35% сільськогосподарських земель об’єднаної громади, 15% сільськогосподарських земель області та 0,5% сільськогосподарських земель України».

Проект закону передбачає забезпечення переважного права орендаря на купівлю земельної ділянки;


обов’язок державного реєстратора вносити інформацію про ціну (вартість) речових прав, в тому числі прав користування, до реєстру речових прав;
забезпечується право громадян на викуп земельних ділянок для ведення селянського (фермерського) господарства, які їм належать на праві постійного користування та праві довічного успадкованого володіння. Можливо викупити із розстрочкою платежу до 5 років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці таких земельних ділянок.

У пояснювальній записці також міститься передісторія питання. Ще у жовтні 2001 року Верховна Рада України ухвалила Земельний кодекс, яким, відповідно до Конституції України, були закріплені гарантії набуття та реалізації права власності на землю. Водночас, було запроваджено заборону відчуження земель окремих видів земель сільськогосподарського призначення. Передбачалося, що це буде тимчасовий акт, який дозволить підготувати відповідну законодавчу базу для формування повноцінного ринку земель. Натомість, Верховна Рада України кілька разів продовжувала термін дії заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення. В результаті продовжує діяти мораторій, який обмежує права власників земельних ділянок, у власності яких на сьогодні знаходиться 30,7 млн. га сільськогосподарських угідь (74% від площі цих угідь по Україні), в тому числі 27,1 млн. га ріллі (83,5% від площі ріллі по Україні).



Наприкінці 2018 року мораторій був продовжений до 1 січня 2020 року. Тривала відсутність вільного обігу земель має негативні наслідки: тіньове використання земель, корупція у земельній сфері, відсутність конкуренції та заниження ціни орендної плати за землю, недоотримання надходжень в місцеві бюджети, відсутність іпотечного кредитування під заставу земель тощо.






Критика



Наприклад, у фракції «ОПЗЖ» вважають, що влада запустила процес розпродажу України. Співголова партії Вадим Рабінович емоційно заявив: «Усе! Землю Україну продали — тепер одна людина може купити сім десятих території Києва! Тобто, ціла столиця може бути скуплено однією людиною! Сьогодні нахабно, на очах у всіх, продана Україна. Якщо ми будемо мовчати і далі, така доля чекає і всього іншого, в тому числі і наші будинки! Перший крок зроблено!».



Проти ухвалення законопроекту висловилась і фракція «Європейська Солідарність», але з більш поміркованих позицій. Співголова фракції Іритна Геращенко пояснила позицію своїх колег:



— В законі, який сьогодні намагаються протягти «слуги», немає ключового — права українця купити землю. Так, він зможе продати свої паї, але купити він її не зможе. Адже не передбачено прозорий кадастр землі, немає такої позиції, як якість землі, а йде «уравніловка» плодючих земель Черкащини, Полтавщини і більш складних для обробки земель Херсонщини. Також не передбачено захист землі для того, щоб люди, які обробляють землю могли вкладати землі. Крім того не передбачено створення земельного банку. Насправді, в запропонованих проектах законів не почуто простого селянина і фермера.



Нагадаємо, що Президент України Володимир Зеленський та Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук повністю підтримали прийняття закону. Окремі експерти вважають, що така позиція влади зашкодить її рейтингу.


Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка