Міністерство аграрної політики та продовольства України опублікувало анімаційний ролик щодо якості та безпечності молока
Ролик розробили представники швейцарсько-українського проекту з безпечності молока за підтримки Державного Секретаріату Швейцарії з економічних питань (СЕКО).
Автори анімації розповідають, що щодня мільйони людей у світі споживають молочні продукти, адже вони — поживні, корисні та смачні. Проте це не завжди означає, що вони — безпечні.
«Нормальне з виду і за смаком молоко може приховувати загрозу» — пояснюють у відео. Безпечність цього продукту у сирому стані оцінюється за:
Кількість соматичних клітин і загальне бактеріальне забруднення залежить від:
У здорової корови кількість соматичних клітин низька. Але вона збільшується, якщо вим’я інфіковане. Наприклад, при маститах. Виробник молока може легко перевірити кількість соматичних клітин за допомогою каліфорнійського маститного тесту перед доїнням.
Загальне бактеріальне забруднення залежить від дотримання гігієни доїння. Небезпечні бактерії потрапляють у молоко з інфікованого вимені, брудного обладнання та навколишнього середовища.
Бактерії швидко розмножуються за умов неправильного охолодження. Рівень бактеріального забруднення можна визначити лише в лабораторії.
Один з критичних показників безпечності цього продукту — відсутність антибіотиків, мийних засобів та інших домішок. Залишки антибіотиків у молоці загрожують здоров’ю людини. Важливо, щоб медикаменти тваринам призначав лікар ветеринарної медицини. А виробники чітко дотримувалися періоду виведення і не використовували такий продукт для продажу або переробки.
Споживання молока із залишками антибіотиків викликає стійкість бактерій до цих препаратів. Як наслідок — лікування людей та тварин антибіотиками стає неефективне.
Потрібно слідкувати за гігієною доїння та стежити, аби тварини були чистими та доглянутими.
Не можна доїти корову у брудному одязі. Перед доїння виробник повинен обов’язково мити і витирати насухо руки. Або ж користуватися чистими рукавичками.
Коров’яче вим’я також має бути чистим та сухим. Безпечний продукт можна отримати лише від здорових корів.
Тварин треба вчасно і збалансовано годувати, утримувати у чистості та належних умовах. Важливо регулярно обстежувати тварин і за потреби їх лікувати.
За всіх цих умов вироблене молоко буде якісним та безпечним. Завдання виробника — не зіпсувати отриманий продукт. Свіже молоко слід одразу охолоджувати і зберігати за температури +6-8°С залежно від частоти забору з господарства.
Спочатку сире молоко відвозять на пункт заготівлі. Або одразу транспортують до молочних заводів на переробку. Потім продукт потрапляє до магазинів, а звідти — до кінцевих споживачів.
На кожному етапі важливо дотримуватися необхідних вимог. Саме виробник відповідає за якість і безпечність сирого молока до відправки на переробку. Органи державної влади перевіряють виконання вимог законодавства операторами ринку.
Відповідальні виробники отримують кращу ціну і більше можливостей для розвитку власних господарств. Але найголовніше — вироблене згідно гігієнічних вимог сире молоко — передумова якісних і безпечних продуктів.
ГО «Полтавщина Аграрна»