В одному з найбільших агрохолдингів України стверджують, що рейдерство в цьому секторі не зупинити без нормального функціонування правоохоронної системи. Адже безкарність дає «зелене світло» махінаторам і така ситуація загрожує всім сільгоспвиробникам Полтавщини.
На Полтавщині час від часу з’являється інформація про конфлікти за земельні ділянки і врожаї. Агробізнес — приваблива і прибуткова справа в нашій області. Проте не всі готові вкладати кошти у виробництво, чесно вести справу, законно оформлювати права землекористування і сплачувати податки.
Рейдери в агросекторів використовують кілька схем для захоплення врожаю та землі. Ось одна з найпоширеніших.
Агрофірма, в якої хочуть забрати врожай, укладає договір з власником земельної ділянки. Вона обробляє поля, сіє продукцію. Коли ж приходить час збору врожаю, в реєстрі з’являються нові договори на підставних осіб, що вони — законні землекористувачі, адже договори агрофірми припинені за підробленими угодами. Ці люди приїздять і збирають все. Коли аграрій дізнається, що він вже не має права на користування земельною ділянкою та намагається оскаржити це через суд та правоохоронні органи — він вже програє у часі.
— Як правило, рейдерство планується заздалегідь, а всі кроки ретельно прораховуються, — розповідає голова ГО «Агро Безпека України» Сергій Пагер, — Тому аграрія часто застають зненацька, він не встигає зорієнтуватись.
Все це відбувається за фактично мовчазної згоди правоохоронних органів. У місцевих судах теж не поспішають з вирішенням таких спорів. Така свобода розв’язує руки рейдерам в агросекторі.
Подібна «техніка» вже використовувалася на кількох підприємствах Полтавщини. Колишній керівник від свого імені заднім числом розриває чинний договір оренди з підприємством та ставить штамп викраденою печаткою. Далі знаходить державного реєстратора, який погоджується зареєструвати додаткову угоду про розірвання договору і укладання нового, вже з фірмою цього ж директора.
Припинення договору оренди начебто відбулося 1-2 роки тому, але ж пайовик продовжував весь цей час отримувати грошову винагороду від підприємства. Один нюанс, така угода про припинення договору з попереднім орендарем реєструється за день до укладення договору з новим орендарем. При цьому, зазвичай, законний орендар земельної ділянки дізнається про зміни вже як приходить час збирати врожай.
Серед прикладів підприємств, проти яких використовувалася подібна схема:
Директор з юридичних питань агрохолдингу «Астарта-Київ» Лілія Тімакіна пояснює, що нині у них на сьогодні вже 180 справ по таких випадках у судах, відкриті кримінальні провадження:
— Півтора-два роки вже не працюють в наших агрофірмах ті керівники, а досі з’являються все нові і нові додаткові угоди задніми числами про розривання договорів оренди землі за їхніми підписами. Вони розуміють, що все це не карається і продовжують реєструвати такі підроблені документи.
За словами юриста, схема одна й та сама. Про такі розірвання вони дізнаються вже постфактум, з кадастру.
— Нікого не зупиняє те, що там наші посіви, вкладені кошти у вирощування врожаю, сплачені податки і гроші за оренду, — розповідає Лілія Тімакіна. — Правоохоронцям байдуже, поліція навіть не намагається це розслідувати. За півтора роки ніхто не спробував вилучити ці «додаткові угоди» і навіть не шукав їх.
Директор з юридичних питань агрохолдингу зазначає, що «Астарта-Київ» — один з найбільших платників податків у Полтавській області:
— Тут наші агрофірми офіційно, в білу, обробляють десятки тисяч гектарів землі, працюють цукрові заводи, тваринницькі ферми, побудований сучасний соєпереробний завод. Із сплачених нами податків фактично фінансуються державні органи і апарати, а ми не можемо добитися виконання ними своїх функцій.
За даними Всеукраїнської аграрної ради, за минулий рік зафіксовано близько 600 випадків рейдерських захоплень в аграрному секторі. Найчастіше вони відбувалися в період весняно-осінніх польових робіт.
ГО «Полтавщина Аграрна»