Нафта і газ — найпоширеніші сировинні товари. Люди знайшли застосування нафтопродуктів та її компонентів у всіх сферах життєдіяльності. Якщо задуматися, то кожен з нас повсякденно десятки разів стикається з ними.
Не кожен замислюється над тим, що товари, у виробництві яких використовуються вуглеводневі компоненти, щоденно застосовується у промисловості. У якомусь сенсі ми живемо серед нафти і газу та носимо одяг з них.
Людина навчилася створювати практично все, що пов’язано з переробкою вуглеводнів. Під час вторинної переробки змінюється їх структура. Вуглеводні дають сировину, з якої отримують синтетичні каучуки і гуми, тканини, пластмаси, полімерні плівки, миючі засоби, розчинники, фарби і багато іншого.
Мало хто знає, але історично нафтопродукти спочатку використовувалась як лікувальні засоби. Сьогодні найвідоміші ліки з них — аспірин. У 1874 році вчені відкрили принцип виготовлення саліцилової кислоти з фенолу, і з тих пір ацетилсаліцилова кислота, або просто аспірин, стала одним із найпопулярніших в світі лікарських засобів.
Різні похідні вуглеводнів використовують у препаратах, які допомагають людям позбутися від алергії, головного болю, нервового стресу або інфекційних захворювань. Ефіри й спирти часто застосовуються для виробництва антибіотиків. У даний час ведуть випробування пластмасового протеза легень.
У повсякденному житті ми стикаємося з товарами, виробництво яких так чи інакше пов’язане з нафтою, газом та їх компонентами.
Наприклад, із пластику роблять побутову техніку і великі деталі автомобілів, меблі, посуд. Етиленвінілацетат застосовують при виробництві оболонки кабелів, взуттєвої підошви і іграшок, а зі стиролу виробляють канцелярське приладдя, сантехніку і навіть холодильники. Поліетилен є найпопулярнішим сьогодні пакувальним матеріалом. З нього також роблять, в тому числі, і всім відомі пластикові пляшки.
Нафтопродукти використовуються й у їжі. В умовах зростання цін на продовольчі товари у США і ряді інших країн все більшої актуальності набуває виробництво харчових продуктів з використанням мікробіологічного синтезу білка з нафтопродуктів і відходів нафтопереробного виробництва. Переробка всього 2% від обсягу щорічно видобутих вуглеводнів дозволяє виготовити до 25 млн тон білка, чого достатньо для живлення 2 млрд людей протягом року. Він використовується у виробництві найрізноманітніших продуктів, замінюючи білок тваринного походження.
Особливе значення вуглеводні мають в житті сучасної жінки. Адже крім різних машин вони дали жінці безліч дрібниць, які забезпечують побутовий комфорт, в результаті звільнивши її дорогоцінний час. Перерахувати все неможливо: від кухонної меблевої оббивки і посудомийок до комбайнів, міксерів, скороварок і мікрохвильовок.
Виробництво сучасних тканин також передбачає використання нафтових продуктів. Із синтетичних волокон виготовляють купальники, нижню білизну, сумки, чобітки, і, звичайно, колготки. Навіть більшість косметологічних засобів, які щоденно прикрашають жінок, містять нафтопродукти.
Рена ДАРСАНІЯ