Авторизация

Вісті з Полтави - Прозоре видобування. Як полтавцям дізнатися більше про газовидобуток в області


Вісті з Полтави - Прозоре видобування. Як полтавцям дізнатися більше про газовидобуток в області


У 2013 році Україна приєдналась до Ініціативи прозорості видобувних галузей. Цю подію позитивно сприйняли громадянське суспільство і представники бізнесу. Прозорість пішла галузі на користь: збільшився видобуток, зросли інвестиції, Україна покращила імідж на міжнародній арені.


Жителі Полтавської області можуть в онлайні моніторити становище видобувної галузі. У цьому допомагають платформи, створені з ініціативи держави, ГО та видобувних компаній. Використовуючи ці інструменти, можна дізнатися, які ліцензії видані в межах адмінодиниць, розмір ренти у місцевих бюджетах та як її використання, енергетичний баланс.



Що відбувалося у нафтогазовій сфері за останні роки



Починаючи з 2015 року, держава публікує щорічні звіти. У них видано, скільки компаній працює у видобувних галузях, скільки податків заплатили державі, які підприємства готові або не готові показувати результати роботи. 



Для підготовки звіту Україна обирає Незалежного адміністратора — компанію з досвідом. Вже опубліковано три Звіти ІПВГ України, в яких проаналізована видобувна промисловість держави за 2013-2016 роки. Наразі триває підготовка четвертого Звіту — розвиток видобувних галузей у 2017 році.




Бібліотека ІПВГ має багато корисного для жителів громад

Звіт ІПВГ складається із двох частин: контекстуальної інформації та інформації щодо звірки платежів. У першій частині:


загально про галузь,
найбільші родовища корисних копалин та обсяги видобутку,
інформацію про ділянки надр, на які надані спецдозволи,
роль видобувних галузей галузі в економіці, їх нормативне та фіскальне регулювання,
функції та повноваження органів державної влади.

Друга частина надає детальну інформацію про види та суми платежів від видобувних компаній.



На сайті Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні ще багато актуальної корисної інформації про видобуток.




Сторінка зі звітами на сайті Ініціативи з прозорості видобувних галузей

Що відбувається у газонафтовій сфері сьогодні



Газовидобувні підприємства розуміють важливість енергетичної незалежності і безпеки України та необхідність якісних змін у галузі. Тому об’єдналися у Асоціацію газовидобувних компаній України. На сьогодні це 8 учасників — найпродуктивніших і одних з найпрозоріших груп підприємств. Шість із них працюють на Полтавщині.



На сайті Асоціації постійно оновлюється інформація про актуальні події та зміни у газовидобувній сфері в Україні: починаючи новинами і закінчуючи аналітикою для українців та потенційних іноземних інвесторів. Виконавчий директор Асоціації Роман Опімах веде канал у Телеграмі, де оперативно розповідає про зміни у галузі.




Сторінка аналітики на сайті Асоціації газовидобувних галузей України

Ще один корисний інструмент — Карта української енергетики. Вона показує, звідки беруться усі види палива в Україні, як розподіляються і куди йдуть. Нас цікавить розділ «Газ». У багатьох пунктів карти є виноски з новинами та аналітикою про учасників структури.




Як виглядає газотраспортна інфраструктура

Яку ренту отримує мій населений пункт



Половина районів Полтавщини — нафтогазоносні. Тому населені пункти на цій території з 1 січня 2018 року отримують ренту за користування надрами. Минулоріч Міністерство фінансів України створило портал «Open Budget», де можна дізнатися все про Державний і місцеві бюджети. Щоправда, інформація оновлюється з запізненням на місяць, тобто, наразі останні дані — про лютий 2019 року.




Сайт Open Budget дозволяє дослідити фінанси свого населеного пункту

Дізнатися суму ренти, яку сплачують у бюджет вашого населеного пункту, легко: 


Обираєте зліва вкладку «Місцеві бюджети».
Знаходите свою область.
Впошуку вводите перші кілька літер з назви населеного пункту або району. Деякі села можуть мати однакові назви. Якщо помилилися населеним пунктом, пройдіть той же шлях і спробуйте наступний у списку.

Інформація про ренту знаходиться у вкладці «Доходи», у графі «Податкові надходження» — розділ «Рентна плата та плата за використання інших природних ресурсів». Нас цікавить підпункт «Рентна плата за користування надрами». Крім нафти, газу і конденсату там є й корисні копалини загальнодержавного значення.



На яких ділянках є ліцензії на розвідку і видобуток



Відповідь дають два інструменти: 


Інтерактивна карта спецдозволів створена ДВНП «Геоінформ України».
Карта горючих корисних копалин — один із напрямів співпраці «Геоінформу» та Геологічної служби Норвегії в рамках проекту «EIMIDA — Європейська інтеграція даних про мінеральні ресурси».


Сайт «Геоінформу» розкаже, які ресурси знаходяться на території населеного пункту і які дозволи на видобуток


Мінеральні ресурси України

Інструменти схожі, але у кожного своя перевага. Інтерактивна карта спецдозволів дозволяє шукати надані спецдозволи та родовища вуглеводнів у межах потрібної ділянки, показує аукціонні ділянки, ділянки по угоді розподілу продукції. 



Карта горючих корисних копалин має багато фільтрів: 


за сферою застосування ресурсів,
областю та районом,
за етапом розробки родовища,
за видом користування надрами. 

Тут також можна обвести лінією будь-яку ділянку і програма покаже всі дозволи або родовища, які тут є. Однак інструмент не показує ділянки, які виставили на аукціони — лише реально надані ліцензії.



Хто забруднює воду на території моєї області



Журналісти та аналітики «Texty.org.ua» на основі даних Державного агентства водних ресурсів створили інтерактивну карту забрудненості річок в Україні. На ній — понад 400 пунктів контролю річкової води. Карта дозволяє переглянути до 16 параметрів забруднення, а також з’ясувати, як його рівень змінювався протягом п’яти років.




Чиста вода — проект «Текстів»

Над картою є кнопка «Хто забруднює річки в твоїй області». Натисніть на неї й оберіть свою область. Отримаєте список підприємств, які, за офіційними даними Держводагентства, забруднюють річки у вашому регіоні. 



Ці підприємства відповідальні за значну частину забруднення в річках. Щоправда, дані про точні координати місць, де вони скидають речовини-забруднювачі, відсутні.



В мобільній версії відображається лише загальна картина якості води по басейнах українських річок. Тому радимо переглядати проект на екрані ноутбука чи комп’ютера.



Серед забруднювачів водних ресурсів у Полтавській області немає жодного нафтогазовидобувного підприємства. Адже вони повторно використовують воду для потреб виробництва і очищають її за міжнародними стандартами.




Фейсбук-сторінка «Про газ країни» розповідає останні новини галузі

Читачам, які хочуть отримувати більше інформації про видобуток газу в Полтавській області та Україні, радимо підписатися на сторінку «Про газ країни» у Facebook. Щодня там публікують інфографіку, аналітику та статті про останні події та зміни у галузі.


Катерина КРОЛЕВСЬКА

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?