Декілька днів тому у ЗМІ з’явилася інформація, що Полтавська міська рада має намір ввести заборону на торгівлю в місті слабоалкогольними та алкогольними напоями з 22:00 години вечора до 8-ї ранку
Ця заборона буде стосуватися як великих всеукраїнських торгових мереж, так і малих кіосків. Ця ініціатива, на мою думку, є досить неоднозначною. Беззаперечно, такий крок має свої плюси, але і низку мінусів. Одним з найбільших плюсів такого рішення може стати зменшення рівня злочинності. Ні для кого не секрет, що в Полтаві часто можна зустріти компанії молодих людей біля місць цілодобової торгівлі спиртними напоями. Це в свою чергу призводить до багатьох незручностей для перехожих та людей, які живуть поряд. Яскравий приклад такої ситуації ми можемо спостерігати в самому центрі міста біля «ЦУМу», де знаходяться відразу два великих супермаркети («АТБ» і «Маркетопт»), які здійснюють реалізацію спиртних напоїв цілодобово. Окрім значних незручностей для мешканців міста, такі місця стають ще й епіцентрами постійних сварок, бійок тощо.
Та чи вирішить цю проблему заборона продажу алкоголю в нічний час? Думаю, що частково так. Але, лише частково, бо вирішення цієї проблеми перебуває здебільшого в іншій площині, а саме: у покращенні роботи патрульної поліції, яка, м’яко кажучи, тут недопрацьовує. Всім відомий факт, що на законодавчому рівні вже існує заборона, яка прямо забороняє розпивання алкогольних напоїв у громадських місцях. І саме поліція повинна контролювати дотримання громадянами цієї заборони. Тому, на мою думку, заборона продажу алкоголю в нічний час може допомогти у вирішенні цієї проблеми тільки тоді, коли поліція розпочне реальну боротьбу із вживанням алкоголю в громадських місцях. Інакше ми можемо стати свідками ситуації, коли все буде продовжуватися так само, але зміняться місця таких протиправних дій.
До того ж кожна заборона в нашій країні призводить до виникнення так званих корупційних проявів. Тобто, така заборона може стати черговим джерелом збагачення контролюючих органів, які будуть здійснювати контроль за виконанням цього рішення. Так, нечисті на руку працівники можуть легко організовувати «кришування» недобросовісних підприємців, які в гонитві за прибутком просто відмовляться виконувати це рішення. У підсумку рішення може підштовхнути ще й розвиток тіньового ринку з продажу алкоголю в нічний час. Бо основний закон ринку говорить, що попит породжує відповідну пропозицію. Сам факт можливості розвитку «чорного ринку» в свою чергу стимулює продаж так званого контрафакту та виготовленого кустарним способом алкоголю.
Не потрібно також забувати про можливість часткової втрати одного із джерел бюджетних надходжень — акцизу. Адже 28.12.2014 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо податкової реформи», яким із 1 січня 2015 року запроваджено нарахування та сплату акцизного податку з роздрібної реалізації окремих груп товарів. Цей податок становить 5 відсотків від вартості товару, а платити його повинні ті суб’єкти господарювання, які реалізують підакцизні товари в роздріб. Кошти від акцизу надходять до місцевого бюджету. Цей податок стосується підакцизних товарів, що продаються в роздріб — алкоголю, пива та тютюнових виробів. Тому є побоювання, що після запровадження цієї заборони бюджет міста недоотримає значні кошти, підприємці понесуть фінансові збитки, а в місті збільшиться «тіньовий» ринок алкоголю.
Маю надію, що міська влада, перш ніж прийняти це рішення, все-таки зробить детальний аналіз наслідків свого рішення.
І на останок хочу висловити своє бачення, як члена Ради підприємців міста Полтави. Беззаперечним є те, що чергова заборона, яка стосується підприємницької діяльності, аж ніяк не буде сприяти розвиткові малого бізнесу в Полтаві. Підприємці понесуть від цього відчутні фінансові збитки, бо, наприклад, для кіосків, які працюють у нічний час, продаж підакцизних товарів є одним з основних джерел прибутку. І цією забороною ми ризикуємо знищити цей сегмент малого бізнесу, який і так переживає не найкращі часи. На мою думку, міська влада перед прийняттям таких рішення має врахувати й інтереси підприємців. І все ж, якщо буде прийняте рішення заборонити продаж, то повинен бути розроблений дієвий механізм компенсаторів. Повинен діяти механізм «Забираєш — компенсуй». В іншому випадку влада ризикує стати на шлях чергового конфлікту з підприємцями, яких в Полтаві і так вистачає.
Євгеній МАРТОСЕНКО, підприємець, громадський діяч