На сьогодні у сфері екології відбуваються багато змін, вони стосуються і законодавства. Серед останніх новацій ухвалення Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» (СЕО).
Закон про СЕО регулює відносини у сфері оцінки наслідків для довкілля. У тому числі для здоров’я населення. Дія закону поширюється на документи державного планування, які стосуються передбачених ним сфер.
До таких сфер належать:
— Подібна модель ефективно працює в усьому світі. Зберегти для майбутніх поколінь природні ресурси — це наш обов’язок, — говорить очільник Полтавської ОДА Валерій Головко.
Головна мета СЕО — сприяння сталому розвитку шляхом забезпечення охорони довкілля, безпеки життєдіяльності населення та охорони його здоров’я, інтегрування екологічних вимог під час розроблення та затвердження документів державного планування.
СЕО також дозволяє забезпечити участь громадськості у процесі прийняття рішень державними органами. Раніше у подібних процесах мала значення суто думка експертів. Відтепер, якщо у громадськості є зауваження, їх врахують у прийняті рішень. До цих рішень належать ті, які приймаються:
Директор Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА Максим Брикульський наголошує, що право на участь — це не обов’язок.
— Якщо ви хочете щось сказати під час планування діяльності, значить маєте право на це. Від нас залежить добробут країни і те, якою вона буде. На сьогодні екологічний аспект є першочерговим у прийнятті багатьох рішень.
СЕО — це, по суті, інструмент збереження екологічної складової у всіх сферах життя. Головна мета впровадження цієї процедури — гарантування екологічної безпеки.
Під час спільної роботи з громадою виявляються недоліки прийнятих документів, які перешкоджають досягненню поставлених цілей. Гарантується внесення змін до них. Усе це відбувається з метою якнайповніше забезпечити принцип сталого розвитку. Це європейський досвід, який дозволяє кожному учаснику висловитись у тому, чи іншому питанні.
Процедура СЕО передбачає 5 кроків.
Перший крок— встановлення необхідності здійснення СЕО. На цьому етапі потрібно зрозуміти, чи є необхідність у проведенні стратегічної екологічної оцінки. Якщо так, то переходимо до наступного.
Другий крок вже грунтовніший. Він включає у себе декілька напрямів підготовки. Варто визначити обсяг СЕО, розробити звіт про СЕО. На цьому етапі треба також провести громадське обговорення та консультації, за необхідності — транскордонні консультації.
Третій — етап врахування Звіту про СЕО, результатів громадського обговорення та консультацій.
Четвертий крок — не обов’язковий. Він застосовується у разі потреби повернення звіту на доопрацювання;
П’ятий — безпосереднє прийняття документа державного планування.
Детальніше про процедуру можна дізнатись на сайті: www.menr.gov.ua, або, звернувшись до Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА.
Прес-служба Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА