В Управлінні патрульної поліції Полтави знаходиться операторська для роботи з камерами «Безпечного міста», але у правоохоронців немає кодів доступу до системи і їм доводиться просити відео в охоронців «Явору»
Патрульна поліція Полтавщини показала кімнату, де облаштоване робоче місце для оператора в системі відеонагляду «Безпечне місто». На стіні висить чотири великих монітори, а під ними — стійка із системним блоком. Навпроти — робочий стіл оператора.
Хоча у патрульних все готове, щоби спостерігати за містом через об’єктиви китайських відеокамер Hikvision, поліцейські досі не отримали доступ до системи. В разі потреби, за відеозаписами вони звертаються до приватної охоронної фірми «Явір-2000».
Детально про ситуацію розповів керівник патрульної поліції області Віталій Мельничук:
— Своїми силами ми облаштували операторське місце, вся потрібна техніка установлена. Ми чекаємо доступу до «Безпечного міста». Я звертався особисто до Шамоти й Чепурка (секретар міськради та профільний заступник міського голови — ред.), але доступу ми поки не отримали. Це просто нісенітниця. До системи повинен бути онлайн доступ. Інакше втрачається увесь її принцип, а нам доводиться серед ночі просити «Явір» дати відео. До приватної охоронної фірми жива черга із патрульних, слідчих, оперативників. Це уже навіть не смішно. Коли ми хотіли отримати відео із ДТП за участі Олександра Мамая (сталося 1 березня на вулиці Великотирнівській — ред.), ми мало не погрозами намагалися отримати відео від «Явору», а в результаті вони нам повідомили, що в тому місці камер немає. Я не знаю, хто планував де ці камери встановлювати. Ми зробили інтерактивні карти по місцях злочинів і правопорушень. Частину відеокамер було встановлено із нашими пропозиціями, а частину — ні. У нас чомусь до поліції звернулися в останню чергу.
Судячи з мапи розміщення камер відеонагляду, саме на місці аварії їх немає, проте є поблизу. ДТП сталася неподалік зупинки «Бібліотека» в мікрорайоні Половки. Поряд з ними в обидва напрямки є три відеокамери: на вул. Великотирнівській, 25/2, на самій зупинці у бік Автовокзалу та перехресті вул. Великотирнівської та Весняної. Ці адреси не точні на 100% і невідомо, чи дозволяють їхні кути огляду побачити місце ДТП, але перевірити слова працівників «Явору» могли б і самі патрульні.
— У Полтаві систему відеонагляду «Безпечне місто» почали встановлювати однією із перших в Україні й досі вона не запустилася. Наприклад, в Гадячі така система вже працює, в районних центрах в’їзди й виїзди перекриті камерами, — додав Віталій Мельничук.
Заступник міського голови Олексій Чепурко пояснив, що доступ патрульним до «Безпечного міста» дадуть тоді, коли підпишуть акти виконаних робіт із встановлення системи. Їх ще не підписали, бо при здачі системи технагляд ЖКГ не погодив встановлення 46 камер, які були змонтовані з відхиленнями від проекту. З бюджету виділили 2,5 млн грн на їх повторний монтаж. Перед цим треба провести тендер, тому ця процедура затягнулася в часі. За словами Олексія Чепурка, юристи міськради думають, як передати доступ до системи патрульним поліцейським до підписання актів виконаних робіт. Поки ж система «Безпечне місто» перебуває під повним контролем «Явору-2000», який через свої точки доступу контролює її роботу.
Також скоро буде готова операторська «Безпечного міста» у відділі оперативного реагування міськвиконкому. Начальник Служби Сергій Зубань повідомив, що вже закупили монітори, системний блок і провели інтернет. Однак і у них доступу до системи немає.
Сьогодні склалася ситуація, що за бюджетні кошти встановили систему відеонагляду за містом для приватної охоронної фірми «Явір», до якої бігають державні структури, щоби отримати відео. Обслуговування 270 камер та серверної «Безпечного міста» влада Полтави оцінила в 1,4 млн грн на рік.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»