Від розвитку кожного населеного пункту великою мірою залежить і розвиток країни. Тому децентралізація, ініційована Президентом Петром Порошенком — одна з найважливіших реформ. Успіхи об’єднаних громад Полтавщини помітні і на всеукраїнському рівні. Одна з успішних ОТГ області — Щербанівська.
Щербанівська громада утворилася у грудні 2017-го. Жителі Щербанівської та Тростянецької сільрад обрали Ігоря Процика очільником об’єднаної громади. Зараз вона вважається однією з кращих в Україні. Це підтверджують результати моніторингу фінансової спроможності, який проводить Мінрегіон.
Децентралізація — це передача ресурсів та повноважень на місця. Вони розпоряджаються ними на власний розсуд, в інтересах людей.
— За весь час незалежності України, зараз йде розбудова держави, пошук правильного формування органів самоврядування. У державі об’єктивно побачили, що є дублювання функцій: як районної ради, адміністрації, так і на місцях. Тому і поставили питання щодо децентралізації. Це укрупнення з формуванням громад, з наданням повноважень і коштів на місця.
Бо на місці голова, депутати, виконком краще бачать ті проблеми, які існують в громаді. Аніж, наприклад, районна рада та обласна адміністрація, вже не кажучи вище, — говорить голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик.
До Щербанівської ОТГ увійшли 15 сіл, а центром громади стало село Щербані. За словами Ігоря Процика, створення громади — це гарна можливість розвивати населені пункти. Адже ОТГ отримали втричі більше коштів і повноважень.
— З 25 млн грн стало 75 млн грн. Це бюджет, який дозволяє громаді розвиватися. Звичайно, не такими швидкими темпами як хотілося б. Тому що, інколи, думаєш, що за рік можна все зробити. Це неправда. І всіх, хто вам скаже, що можна вирішить всі проблеми за рік — відкрито бреше.
Ігор Процик зі жвавістю розповідає про громаду, роботу депутатського корпусу, про жителів, які завжди задають темп роботі. Говорить і про проекти, якими пишається.
— Важко виокремити один пункт і пишатися тільки ним. Разом з депутатами, з підтримкою районної, обласної влади ми змінюємо та покращуємо нашу громаду.
От наприклад, зараз ми всі сільських будинки культури переводимо на енергозберігаюче електроопалення. Ми це робимо, щоб зменшити витрати на опалення газом.
А в дитячому садочку «Зірочка» у Розсошенцях перекрили дах у старому корпусі, відкрили там ще одну групу та докупили обладнання в їдальню. Минулого року збудували теплогенераторну, щоб бути автономними і незалежними від ЖКГ та їх котелень.
За один рік ми капітально відремонтували п’ять доріг. Зробили водогін у Щербанях та у селі Гора. Майже у всіх школах замінили вікна на енергозберігаючі — це все для нас гордість. І всім цим пишаюся і я, і депутати.
Крім того, у Розсошенцях відкрили ще один дитячий садочок. Це сучасний заклад, де навчатимуться 140 дітей. ДНЗ «Яблунька» збудували з екологічних матеріалів. Його обладнали новими меблями, тут облаштували просторі ігрові кімнати, буде і басейн.
— Децентралізація — це правильний, а не зворотній процес. І ті сільські ради, які ще в роздумах — це даремно. Такого розвитку як зараз, села точно не мали. Це величезна можливість вирішувати ті питання, які турбують людей.
Щербанівська громада спільно з кількома ОТГ Полтавського району на умовах співфінансування утворили Територіальний центр. Там надають послуги для людей з інвалідністю.
— Спільно з Коломацькою, Терешківською, Заворсклянською, Мачухівською ОТГ на умовах співфінансування ми створили Територіальний центр соціальної допомоги. Там фахівці надають послуги людям з інвалідністю, які не можуть себе обслуговувати. Співпраця навіть на рівні ОТГ дуже важлива для громади і для її розвитку.
Окрім соціальної сфери та садочків Ігор Процик розповідає і про інші навчальні заклади.
— Ми ремонтуємо школи та класи, встановлюємо енергозберігаючі вікна. Після всіх цих робіт, маємо плани облаштовувати профільні класи: хімії, фізики, геометрії.
Також ми робимо школи самостійними одиницями, тобто юридичними особами. Щоб вони також налагоджували внутрішню роботу. Налагодили харчування для дітей у школах. І це також один із етапів того, що ми зробили. На цьому робота не закінчується, ми й далі працюватимемо у такому ж темпі.
Ігор Процик за здоровий спосіб життя. Він розповідає, що будь-яка нація повинна бути здоровою: від найменшого до найстаршого жителя.
— Зараз будуємо басейн. Ми постійно зустрічаємося з робітниками на будівельному майданчику і перевіряємо підрядника. Роботи продовжуються. І це також маленька частинка нашої спільної роботи з депутатами і керівництвом району, області.
Окрім басейну, на території ОТГ будують сучасну амбулаторію. Вона зводиться в рамках ініціативи Президента Петра Порошенка «Доступна медицина». Вже облаштували стіни майбутнього закладу. Амбулаторія розрахована на 5-7 лікарів.
— До речі, зараз разом з Мачухівською ОТГ напрацьовуємо новий механізм по первинній ланці медицини. Мачухівська громада отримує відповідну ліцензію. І вже незабаром у нас буде об’єднана первинна ланка медицини.
Ігор Процик розповідає про природу громади, хвалиться туристичними місцями і запрошує приїхати в громаду «Ще»! До речі слоган «Приїдемо Ще!» використали і у промо-ролику громади. Його створили минулого року.
Голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик говорить, що має на меті ще багато проектів. Серед них — роздільне сортування сміття, футбольне поле з антивандальними майданчиками у Тростянці, велодоріжки до Буланово і річок, парків ОТГ. Частина з цих планів уже втілюється, частина — у розробці.
— У нашій громаді головні люди. Вони і критикують, і допомагають у реалізації проектів, і стимулюють розвиватися та створювати нові ініціативи. Це наша об’єктивна реальність, бо ми всі механізм однієї Щербанівської громади.
Прес-служба Полтавської ОДА