17 лютого в Харкові відбувся національний фінал україно-німецького проекту «Молодь дебатує». У дебатах чотири школярки обговорювали, чи варто вводити в Україні електронне голосування на виборах. Краще за інших, на думку журі, виступила Марина Хоменко, учениця Миргородської ЗОШ № 9.
Національний фінал україно-німецького проекту «Молодь дебатує» вже втретє пройшов у Харкові. Подивитися дебати приїхали близько 200 учасників зі своїми вчителями.
Півфінал відбувся 16 лютого. До нього увійшло 16 школярів з 9 областей України — переможці регіональних відбіркових ігор. Учасники дебатували на тему «Чи варто заборонити відеоігри з елементами насильницьких дій над живими істотами?»
Фінал відбувся наступного дня. Чотири школярки обговорювали, чи варто вводити в Україні електронне голосування на виборах. Краще за інших, на думку журі, учениця 11 класу Миргородської ЗОШ № 9 Марина Хоменко. Для дівчини участь у дебатах — досвід новий.
— Я навіть на регіональному етапі в Полтаві не думала, що зможу потрапити на півфінали до Харкова. Це було моєю мрією, — розповіла Марина Хоменко.
До дебатів Марину готувала та допомагала справитися з хвилюванням вчителька української мови і літератури Миргородської ЗОШ № 9 Наталія Семеренко:
— Марина дуже цілеспрямована, хоча часто себе недооцінює. Коли я восени прийшла в нову для мене школу, зібрала активних дітей, розповіла про проект, я обіцяла їм, що він не тільки навчить відстоювати свою думку, але навчить впевненості. Упевненості в результаті все одно не вистачило — Марина хвилювалася, я хвилювалася. Але вона поставила мету і досягла її, — розповіла Наталія Семеренко.
Крім нашої землячки, до фіналу увійшли: Анастасія Попело з Чернігова, Катерина Ємельянова з Дніпра, Аліна Угримова з Костянтинівки Донецької області.
Марина Хоменко виступала на стороні PRO, яка відстоювала ідею електронних виборів в Україні. Разом з партнеркою Аліною Угрімовою з Костянтинівки вони переконували опонентів, глядачів і журі в тому, що впровадження електронних виборів як альтернативного способу голосування приверне до виборчого процесу людей, які раніше в виборах участі не брали — голосувати в своєму смартфоні зручніше, ніж стояти в чергах на ділянці. В якості прикладу вони наводили досвід інших країн, зокрема Естонії. Їх опонентки, що стояли на позиції CONTRA, вважають, що створення паралельної системи голосування не тільки обійдеться бюджету в круглу суму, але й створить додаткові можливості для махінацій і втручання у вибори ззовні. В якості прикладу вони наводили досвід Франції та США, де електронні системи виборів критикуються й поступово скасовуються.
У підсумку, перемогу здобула учасниця, яка дала можливість всім дебатанткам максимально долучитися до обговорення, допомагала розвитку дискусії, максимально «просувала дебати вперед», даючи можливість глибокого і різнобічного висвітлення проблеми — такі критерії оцінювання проекту.
Довідково: Проект «Молодь дебатує» з’явився в Україні в 2016 році. Унікальну методику німецьких молодіжних дебатів Jugend debattiert її автори вперше дозволили використовувати на іншій мові. І в 2016 році в українській версії проекту брали участь 113 учнів з 8 шкіл 4 регіонів країни.
У 2017 році проект продовжився в набагато більшому масштабі — вже 400 українських школярів спробували свої сили в дебатах. Вони представляли 25 навчальних закладів з 8 регіонів.
У 2018-2019 роках серед учасників — близько 800 дітей з 42 шкіл із 12 областей України.
Всього методикою за всі три роки оволоділи більше 1200 українських школярів і школярок.
ПОІППО за матеріалами Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА