Наразі у Полтавській міськраді не стоять кадрові питання, у тому числі переобрання секретаря, тому що коаліція налаштована у 2020 році перемогти Олександра Мамая
Місячна відсутність апаратних нарад щопонеділка, перенесення дати виконкому, відсутність кворуму на депутатській комісії з питань містобудування та архітектури (не прийшли депутати з «БПП «Солідарності», «Батьківщини» та «Совісті України) — все це може мати ознаки того, що у депутатській більшості назріли політичні проблеми.
Є також інформація, що наразі депутатською більшістю у Полтавській міськраді пішли своєрідні політичні «тріщини», пов’язані із претензіями до роботи секретаря ради Олександра Шамоти. Неофіційно озвучується навіть склад нової коаліції: СДП — на вихід, щиро просимо — «Батьківщина». Кістяк коаліції складався б тоді із «БПП «Солідарності», «Рідного міста» та «Батьківщини». Із можливим підключенням голосів від фракцій «Самопомочі», «Свободи» та позафракційного депутата Сергія Луценка.
Ще у грудні 2018 року голова найбільшої фракції у Полтавській міськраді Андрій Матковський висловив пропозицію — щоквартально змінювати секретаря ради. Він мотивував це тим, щоб вересневе висловлення недовіри міському голові Олександру Мамаю не пов’язували із конкретною політичною силою, бо це була воля строкатої партійної більшості. Також періодична ротація необхідна для того, щоб у членів коаліції не виникали «ревнощі» з приводу чиєїсь активності в плані партійної впізнаваності.
Нам здалося, що саме Андрій Матковський має компетентно прокоментувати наші версії та достовірність неофіційних варіантів нової коаліції. На що він люб’язно погодився. По-перше, він відкинув можливість зміни секретаря міської ради Олександра Шамоти, обраного від СДП.
— Чи стоїть зараз питання заміни секретаря Полтавської міськради? Ні, не стоїть, і не стояло. І це питання порушив першим, як не дивно, народний депутат Сергій Каплін. І непроведення апаратних нарад, виконкомів, депутатських комісій не пов’язані із внутрішньопартійною боротьбою і такої боротьби на сьогодні немає. Друга частина запитання: чи задоволені усі роботою Олександра Шамоти на посаді секретаря міськради? Особливих претензій до нього немає. Але хочу ще раз нагадати про наші домовленості із фракціями. Якщо «Рідне місто» відповідає за сфери ЖКГ, економіки, підприємництва; ми ведемо питання і несемо відповідальність за освіту, медицину, капітальне будівництво, фінанси... А безпосереднє завдання секретаря міської ради, якого ми обрали не в.о. міського голови (ці обов’язки виконує депутатська більшість), — підписувати документи та представляти міську раду. Він також відповідає за роботу прес-служби, за проведення сесій та депутатських комісій. То хочу сказати, що у членів коаліції виникали запитання з приводу роботи прес-служби, бо в останні місяці вона працювала в режимі прес-служби СДП. Так не повинно бути, бо це порушує наші коаліційні домовленості. Те що наразі добре вміє Олександр Шамота — це спілкуватися із журналістами. Цього не віднімеш — тут у нього є досвід партійної роботи і партійного будівництва. Але, на жаль, при цьому у нього немає досвіду з господарських питань. Третє запитання... Ви згадували про баскетбольний матч у Литві... Коли у нас Полтаву засипає снігом, коли ми планували провести 8 лютого сесію (чи позачергову сесію), щоб визначитись із бюджетними питаннями... А секретар міської ради, не погодивши своє відрядження із іншими членами коаліції, поїхав у Литву. На це він використав деякі кошти із міського бюджету, а результатом цієї подорожі став договір між СДП і якоюсь партією із Литви. Тобто, він вирішив суто партійні питання і повболівав за «Жальгіріс». Якби зі мною порадились, то ми б не дозволили цього зробити. Тому ми чесно йому про це сказали. Нехай не ображається, але демократія — є демократія.
За словами Андрія Матковського, щодо Олександра Шамоти у нього особисто існує претензія і до організації роботи міської ради. Згадуване засідання архітектурної депутатської комісії не погоджувалось із ним. Це порушення домовленостей та приклад поганої організації роботи. Щодо непроведення апаратних нарад, то це пов’язано із цілодобовою боротьбою зі снігом комунальних служб (у якій Андрій Матковський відзначив роль «рідномістівця» Олексія Чепурка), незабаром такі засідання відновляться.
Після отриманих відповідей ми висловили ще одне припущення, яке може свідчити про те, що претензії до Олександра Шамоти можуть бути пов’язані із його досить високим політичним рейтингом у Полтаві. Однак Андрій Матковський, по-перше, сказав, що не ознайомлювався із результатами рейтингів, але вважає, що справа зовсім не в персональних відсотках.
— Рейтинги визначаються на виборах. По-друге, я не проти, щоб зростали рейтинги людей, які входять в коаліцію. Не для того ми звільняли Олександра Мамая, щоб когось поставити конкретного замість нього. Демократична коаліція створена, щоб у Полтаві зростав комфорт для полтавців, щоб працював оновлений транспорт, сфера ЖКГ, щоб вирішувались соціальні та економічні питання, щоб ремонтувались парки та сквери, фонтани. Тоді полтавці нам скажуть, що ми добре попрацювали і правильно висловили недовіру міському голові, без якого — комфортніше. А якщо цього не буде, то про особисті рейтинги можна забути. Зараз потрібно добре попрацювати, щоб напередодні міських виборів в 2020 році ми могли об’єднатися, виставити єдиного кандидата, який би переміг Олександра Мамая. Хто це буде? Так, можливо, і я, можливо Олександр Шамота, можливо Олексій Чепурко. Тому я і висловив пропозицію періодичного переобрання секретаря, щоб позитив від спільних добрих справ накладався на представника тієї чи іншої політичної сили. Тоді не буде чуток про рейтинг.
На завершення теми Андрій Матковський додав, що питання кадрових змін наразі фракціями більшості не обговорюється. Але йому здається, що хтось хоче пересварити членів коаліції, знайти уявних ворогів, а потім здійняти свій політичний прапор.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»