У 1994 році Уряд прийняв Закон «Про енергозбереження». Відтоді Україна прагне до реалізації завдань, передбачених цим законом.
Основні завдання Держенергоефективності — раціональне використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива. Країна прагне збільшувати частку відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива в енергетичному балансі.
У 1996 році Президент України ініціював створення Державного комітету з енергозбереження, який і зараз виступає основним регулятором галузі.
Енергоефективність для українців — це значне скорочення комунальних витрат шляхом зменшення використання ресурсів. Для країни — це заощадження, підвищення продуктивності промисловості й конкурентоздатності. Чимала користь і для довкілля: обмеження викиду парникових газів в атмосферу. Для енергетичних компаній — це зниження витрат на паливо й необґрунтованих витрат на будівництво.
Полтавщині в досягненні енергоефективності допомагають і підприємства, що діють на території області. Про які проекти ідеться?
Енергоефективність навчальних закладів складно реалізувати у сільській місцевості: приміщення дитсадків та шкіл збудовані вже давно й за застарілими стандартами. Потрібні додаткові кошти, щоб зробити їх сучасними та енергоощадливими. Тож економити, підвищуючи рівень енергоефективності — одна із можливостей зайти гроші на інші проекти.
У Сенчі кілька десятків років працює «Полтавагазвидобування». Компанія не втрачає можливості допомогти громаді, тож виділяє кошти на різні проекти. У тому числі й на ремонт дитсадка «Ромашка», який здійснили в 2018 році. У приміщенні замінили покрівлю, застосовуючи енергоощадні технології, і відремонтували дах.
У селі Андріївка Нехворощанської ОТГ працює «Полтавська газонафтова компанія». Підприємство допомагає громаді з кількома об’єктами. Так, компанія виділила кошти, за які в будівлі дитячого садку замінили покрівлю, зробили теплу підлогу. Це допоможе в зимовий період довше зберігати тепло всередині приміщень і витрачати менше на обігрів.
У 2016 році Представництво «Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед» із групи компаній Smart Energy допомогло з ремонтом Лохвицької ЦРЛ. Розпочали саме із впровадження енергоефективних технологій.
Компанія виділила 100 тис. грн на встановлення сонячних батарей. Пізніше — надала 120 тис. грн, аби відремонтували приймальне та терапевтичне відділення. У 2017 році Представництво виділило 300 тис. грн, за які лікарня замінила дерев’яні вікна на металопластикові. У цьому році — ще 300 тис. грн на ремонт педіатричного відділення. За ці кошти оновили 14 дитячих палат, санітарний пункт та підлогу в харчовому блоці.
Але не лише лікарні роблять енергоефективними. У 2016–2017 роках ПрАТ «ПРИРОДНІ РЕСУРСИ» з групи компаній «ГЕО АЛЬЯНС» профінансувало капітальний ремонт даху будівлі Лохвицької гімназії № 1. Підприємство вклало у цей проект 3,4 млн. грн.
Крім цього, «ПРИРОДНІ РЕСУРСИ» виділили 170 тис. гривень на реконструкцію даху будівлі ЗОШ № 2 у Заводському Лохвицького району і 15 тис.грн на заміну вхідних дверей у Жабківській школі.
Взірцем плідної співпраці громади й газовидобувної компанії є відносини між Коломацької ОТГ і «Укргазвидобуванням». Вони розпочалися у 2015 році з ремонту доріг і тривають дотепер.
Один зі спільних проектів — ремонт Коломацького будинку культури. Вартість робіт — понад 6 мільйонів гривень. «Укргазвидобування» профінансувало велику частину ремонту — 4 мільйони 674 тисячі 855 гривень.
Капітальний ремонт будинку культури завершили восени 2018 року: замінили вікна, покрівлю, утеплили стіни й провели косметичні роботи, які покращили загальний вигляд будівлі.
Компанія ДТЕК Нафтогаз також не залишається осторонь. У період з 2015 по 2017 роки підприємство вклало чимало зусиль у ремонти будинків культури в селах Савинцівської сільради.
У Солонцях завдяки допомозі ДТЕК Нафтогаз відремонтували дах, утеплили його, зробили натяжні стелі, замінили двері та вікна. Також відремонтували грубки, якими опалюють у зимовий період — це теж зберігатиме тепло. Відновили глядацьку залу й покрівлю. Загальна сума, витрачена на ремонтні роботи за 2 роки, перевищила 800 тис. грн.
Будинки культури в Савинцях, Семиренках та Зеленому Куті збудовані ще за радянських часів, тому потребували негайного оновлення. На думку працівників компанії та жителів Миргородщини, будинок культури — обличчя кожного села, яке має бути сучасним і гарним. На ремонт Зеленокутського будинку культури витратили 300 тис. грн, а Семиренківського — 650 тис. грн. Капітальний ремонт Савинцівського будинку культури обійшовся найдорожче — у 1,8 млн грн.
Окрім будинку культури, газовидобувні компанії профінансували ремонт ФАПу у Савинцівській сільраді. Так, «ГЕО АЛЬЯНС» виділив 220 тис. грн, аби у фельдшерсько-акушерському пункті Зеленого Кута замінили систему опалення та зробили ремонт.
Ярослава ФОНІНА