До кінця квітня 2019 року об’єднані територіальні громади Полтавщини, утворені минулого року, стануть повноправними розпорядниками сільськогосподарських земель.
Меморандум з Головним управлінням Держгеокадастру в Полтавській області підписали шість ОТГ, які об’єдналися в 2018 році: Гадяцька міська, Чорнухинська й Опішнянська селищні та Коломацька, Терешківська і Краснолуцька сільські громади.
Під передачу підпадають усі землі, які мають сільськогосподарське призначення. Виключенням є тільки ті, які знаходяться у колективній власності. З моменту підписання Меморандуму держава вже не є розпорядником землі. Усі операції з нею будуть здійснюватися згідно з рішеннями місцевих рад.
Підписання Меморандуму проходило за присутності голови Полтавської ОДА Валерія Головка, який активно підтримує реформу децентралізації та пов’язані з нею процеси.
— Земля завжди була предметом спорів, а тепер ОТГ будуть господарями на своїй території. Крім того, це збільшить їх фінансову спроможність. Нам хочеться отримати, насамперед, фінансово спроможні громади. Бо якщо немає фінансів, про який розвиток можна говорити?, — наголосив Валері Головко.
Щодо механізму передачі землі, то він прозорий і передбачає чотири етапи:
Разом з наказом готується та підписується акт приймання-передачі з відображеним переліком земель, їхніми кадастровими номерами, площею. Ці документи є підставою для реєстрації речового права за ОТГ в реєстрі речових прав на ці землі.
Інвентаризація земель, розробка технічної документації та інші процедурні моменти, пов’язані з підготовкою до передачі буду здійснюватися за кошти держави —— згідно з програми «Земельна реформа».
— Плануємо передачу у два етапи. У нас шість громад, зокрема Чорнухинська селищна ОТГ, яка об’єднала дев’ять сільських рад. Тож роботи багато. Але до кінця квітня плануємо завершити необхідні роботи і передати землю, — зазначив голова Держгеокадастру в Полтавській області Вадим Чувпило.
Нюансів у процесі передачі багато. Це питання переоформлення угод з орендарями, лісосмуг, статус яких визначити важко, тощо. Однак разом з передачею землі об’єднані громади отримують для свого розвитку важливий ресурс. Він, у свою чергу, покращить і пришвидшить об’єднавчий процес у тих сільських радах, які поки що лише спостерігають за децентралізацією.
— Попри усі нюансі, думаю, проблем з передачею землі не виникне. Процедура вже відпрацьована в минулому році на інших ОТГ. Тож до кінця квітня ми отримаємо близько 900 га сільськогосподарських земель у розпорядження, — зауважив голова Коломацької ОТГ Євген Почечун.
Процес передачі важливий й тому, що реалізація реформи децентралізації має закінчитись цього року.
— Об’єднання має закінчиться ще цього року, щоб 2020 рік ми почали з нового адміністративного устрою. Райони рано чи пізно ліквідують. Впевнений, що Верховна Рада ухвалить відповідний закон, — наголосив Валерій Головко.
Прес-служба Полтавської ОДА