Фахівці "Інституту аналітики та адвокації" (ІАА) розповіли, які закупівлі відбуватимуться у Полтаві найближчим часом і як з користю для підприємництва взяти у них участь.
Чесні, прозорі та ефективні державні закупівлі - ознака демократичної держави. Не секрет, що в Україні сформувалася багаторічна недовіра бізнесу до державних закупівель та держави зокрема. Основні причини - складність процедури, непрозорість тендерів, домовленості з окремими постачальниками. Раніше держава не завжди своєчасно сплачувала рахунки, заважав великий обсяг тендерної документації - довідка на довідці, а відсутність печатки чи коми могла стати причиною відхилення пропозиції. Це все сприяло посиленню недовіри бізнесу до закупівель, тому приватний сектор неактивно продає державі.
За ініціативою ІАА, Міжнародного фонду "Відродження" та керівництва Полтавської обласної клінічної лікарні імені М. В. Скліфосовського анонсували дві закупівлі, процедуру проведення яких фахівці пройдуть від початку до кінця разом із замовником та учасниками.
- Ми постараємось зробити, так би мовити, ідеальні торги як успішний кейс для наслідування, - пояснює Василь Жгун, експерт з комерційної діяльності, -довести, що державні закупівлі вдосконалюються, стають більш відкритими та прозорими, ефективними та головне, конкурентними.
Фахівці ІАА стверджують, що це буде класична процедура згідно Закону "Про здійснення державних закупівель". Лікарні потрібні спирт етиловий 70%, об’ємом 100 мл, очікувана вартість якого 395.000 грн, та молоко жирністю 2,5%, з очікуваною вартістю 307.730 грн. Пропозиції треба подати до 30 березня та 7 квітня 2016 року відповідно.
Наталя Нікітенко, заступник головного лікаря Полтавської обласної клінічної лікарні з економічних питань, запевнила, що керівництво лікарні та тендерний комітет підуть назустріч учасникам, наскільки це можливо в межах Закону.
- Ми очікуємо, що на закупівлях буде велика конкуренція, - сказала Нікітенко. - У нас в лікарні на минулих торгах було лише 2-3 учасника, закупляли молоко та спирт. Але хочеться, щоб було більше учасників, більша конкуренція. Тепер і суми закупівель більші, отож, логічно, щоб конкуренція збільшувалася.
Представники ІАА відзначають, що збільшення конкуренції на закупівлях допоможе придбавати якісніші послуги та товари. Це, у свою чергу, покращить рівень медицини, соціального сектору, освіти. Крім того, держава - це величезний ринок, який в Україні саме через низьку конкуренцію майже монополізувався. Саме тому громадські організації б’ють на сполох і закликають підприємства та бізнесменів брати участь у закупівлях.