Для нормального обміну речовин, міцного імунітету та правильного балансу кальцію в організмі необхідний вітамін D. Його дефіцит може призвести до серйозних патологій, серед яких захворювання серцево-судинної системи, щитоподібної залози, порушення згортання крові, зниження імунітету.
Через гормональний дисбаланс, що часто виникає у жінок після 40 років, концентрація вітаміну Д зазвичай знижується. Саме ця речовина приймає участь у синтезі гормонів та підтримує репродуктивну функцію, роботу нервової системи. На фоні його дефіциту значно зростає ризик розвитку остеопорозу через порушення засвоєння кальцію, фосфору та магнію.
Це пов’язано ще й з тим, що з віком на шкірі стає менше рецепторів, які засвоюють сонячне світло, що необхідно для синтезу вітаміну Д, а також з іншими розповсюдженими причинами:
Виявити дефіцит вітаміну Д самостійно важко через велику кількість різних симптомів. Достовірну інформацію може надати тільки аналіз крові на вітамін D, який можна здати в лабораторії NIKOLAB https://nikolab.com.ua/uk/ у відділенні вашого міста. Результати готуються швидко та відрізняються високою точністю завдяки кваліфікації персоналу та сучасному обладнанню.
Недостатність вітаміну Д є розповсюдженою проблемою, тому регулярний контроль його показників необхідний таким категоріям пацієнтів:
За статистикою від 35% до 50% жінок старше 40 років страждають через нестачу вітаміну Д, що призводить до появи таких симптомів, як біль у суглобах, переломи кісток, значна м’язова слабкість, емоційна нестабільність. У таких пацієнтів спостерігаються судоми ніг (через незасвоєння магнію), депресія, зниження щільності кісткової маси.
Обов’язковим є обстеження на вітамін Д при таких захворюваннях як муковісцидоз, недостатність підшлункової залози, гострі запалення кишківника. Вищим є ризик браку цієї речовини у веганів та в похилому віці.
Слід зазначити, що природний синтез вітаміну Д можливий лише при перебуванні на сонці, впливу якого піддається значна площа шкіри. До того ж порушення його засвоєння можливе при таких патологіях:
Якщо лікар рекомендує пройти діагностику на дефіцит вітаміну D, важливо тимчасово припинити прийом деяких медпрепаратів, наприклад, протисудомних ліків, що знижують концентрацію ліпідів у крові, деяких антибіотиків та проносних засобів. Детальні рекомендації щодо підготовки та проведення аналізу на вітамін Д можна отримати за посиланням https://tsn.ua/lady/zdorovye/ginekologiya/vitamin-d-yak-vplivaye-na-zdorov-ya-ta-reproduktivnu-funkciyu-1734952.html.
Як і у випадку з іншими патологічними станами, не слід займатися самолікуванням. Лікар з урахуванням хронічних хвороб, віку та протипоказань підбере оптимальну дозу вітаміну D для усунення його дефіциту. Крім цього, позитивний ефект дає дієтотерапія (при ожирінні), харчові добавки, перебування на сонці та свіжому повітрі.
Варто зазначити також, що необхідно дотримуватись рекомендованої дози препарату, щоб уникнути гіпервітамінозу, оскільки надлишок вітаміну Д є токсичним та призводить до значних розладів у організмі.