Можливо, ви вже чули такий термін - лапароскопічна хірургія. Її називають "щадною", "малотравматичною", "безкровною", "хірургією XXI століття". Що це за методика і чим вона відрізняється від традиційних відкритих хірургічних методик, коли людині на операційному столі роблять величезний розріз, який потрібен тільки для того, щоб дістатися до ураженого органу? Що слідує після звичайної відкритої операції, теж зрозуміло: небезпека післяопераційних ускладнень, тривалий період відновлення, больовий синдром, величезний шрам, що залишається для людини як постійне нагадування про перенесені страждання. Можливо, знайомство із сучасними хірургічними методиками змінить усе ваше життя, дозволить позбутися болісного страху перед необхідною операцією. Фахівці медичного центра «Medical Plaza» проводять лапароскопічні операції використовуючи обладнання провідного німецького виробника Karl Srorz. Детальніше на сайті: https://medicalplaza.ua/uslugi/khirurgiya.
На сучасному етапі не існує протиріччя між лапароскопічними та відкритими операціями. Під час зародження лапароскопічної хірургії багато хто з лапароскопістів або ендоскопістів, які, по суті, є насамперед діагностами, а не хірургами, стали робити операції, вважаючи це лапароскопічною технікою. Це не зовсім так. Хірургія піднялася на черговий щабель і зажадала фахівців, які володіють як відкритими, так і закритими методиками. Протиставляти ці способи хірургічного лікування не можна. Сучасний хірург повинен володіти всіма методиками проведення операцій. Сьогодні це є ідеальним, а завтра - необхідним поєднанням навичок для кваліфікованого хірурга.
Нині це не питання моди: вже доведено, що лапароскопічні операції при багатьох захворювань набагато вигідніші, і насамперед для пацієнта. Вони малотравматичні, дають змогу людині в короткі терміни встати з ліжка, повернутися до нормального життя, вони дають найменший відсоток ускладнень у післяопераційному періоді.
Операція робиться через проколи, хірурги не працюють руками всередині черевної порожнини, а маніпулюють над людиною. Усередині черевної порожнини перебувають тільки кінчики тонких інструментів, сама операція проходить під контролем відеосистеми, що передає зображення на монітор. Хірург проводить операцію, дивлячись на монітор, не стикаючись безпосередньо з черевною порожниною. Немає розрізу, а отже, і немає небезпеки нагноєння рани, утворення гриж, немає больового синдрому, немає величезного шва, що приносить якщо не фізичні, то як мінімум моральні страждання.
У лапароскопічних операціях існують так звані "золоті стандарти" - операції, які робляться з уже встановленим високим відсотком позитивних результатів, під час яких зведено до мінімуму всі можливі ускладнення і є стабільний позитивний результат.
Одним із таких "золотих стандартів" для лапароскопічної хірургії на сьогоднішній день є холецистектомія - видалення жовчного міхура під час лікування жовчнокам'яної хвороби, зокрема її ускладнених форм, наприклад, за наявності об'ємних каменів у загальній жовчній протоці (холедохолітіаз), за механічної жовтяниці тощо. Ще один "золотий стандарт" - лікування гриж пахової локалізації (лапароскопічна герніопластика). Техніка операції відпрацьована, і в нашому медичнму центрі після лапароскопічного втручання близько 60 % хворих виписуються наступного дня після операції!
Зараз багато сперечаються з приводу методів лікування виразкової хвороби: лікувати консервативно чи оперативно? На думку провідних хірургів, приблизно 20 % хворих потребують хірургічного лікування. Але це не обов'язково операція на самому шлунку! Відпрацьовано органозберігаючу операцію лапароскопічної ваготомії - перерізання гілок блукаючого нерва, що регулює діяльність шлунка. Це забезпечує значне зменшення утворення соляної кислоти і створення умов для тривалої ремісії (періоду без загострень), досить надійного і довготривалого загоєння виразки. За використання лапароскопічної методики хворий після ранкової операції до вечора встає, на другий день ходить, а через 3-4 дні може бути вже вдома. Фактично це напівконсервативна процедура, що дає змогу відмовитися від важких медикаментозних препаратів, які мають побічні ефекти, - блокаторів H2-рецепторів, на яких хворі бувають змушені "сидіти" роками й десятиліттями, завдаючи непоправної шкоди своєму організму масивною медикаментозною терапією.
Ще одним прикладом блискучого застосування лапароскопічних методик є операції в разі пухлин товстого кишечнику. Традиційні відкриті операції при пухлині товстого кишківника дуже травматичні: велика лапаротомія (розріз черевної стінки), велика залученість кишківника в операційне поле. При використанні сучасних методик вдається комбінувати невеликий відкритий розріз і техніку лапароскопічної закритої операції, проводячи операцію поетапно. Таке втручання хворі переносять значно легше, хоча об’єм самої операції залишається великим.
Новим пріоритетним напрямком у лапароскопії можна назвати виконання одночасних (поєднаних) операцій - операцій, які робляться "за один прийом". Наприклад, людина страждає на жовчнокам'яну хворобу і в неї грижа пахової локалізації. Дві операції, два наркози, два стреси, подвійні фінансові та соціальні витрати... За один прийом, через одні й ті самі проколи, або з невеликим додатковим проколом робляться дві операції одномоментно, за одного наркозу. Хворий виписується в ті самі терміни, що й після однієї операції, але виходить із клініки, позбувшись двох серйозних захворювань одразу. Так само можуть поєднуватися втручання з приводу захворювань товстої кишки, у разі гінекологічних захворювань. У «Medical Plaza» з використанням цієї методики було проведено чотири операції за одне втручання! Економиться все, і насамперед здоров'я пацієнта.
Під час вибору клініки, а зрештою, під час вибору хірурга, якому Ви хочете довірити своє здоров'я, вирішальним аргументом має бути кваліфікація і досвід фахівця. Техніка лапароскопічних операцій широко відома, питання полягає тільки в тому, наскільки досвід хірурга дає змогу робити стабільно добре ті чи інші маніпуляції. Звичайно, кращим є досвід проведення не десятків, не сотень, а тисяч операцій. Саме такий досвід мають фахівці відділення хірургії «Medical Plaza». Важливо й те, що наші хірурги працюють у незмінному складі вже майже 10 років і прекрасно спрацювалися між собою. Досвід спільної роботи протягом досить тривалого часу дає змогу досягати чудових результатів, оскільки відбувається своєрідне зрощення кваліфікованих лікарів у дещо більше - в єдиний організм, що працює чітко і злагоджено.