Записи фіктивних прийомів, зроблені медичними працівниками без повідомлення пацієнта, можуть з'являтися в кабінетах користувачів електронної медичної інформаційної системи Helsi, водночас представники системи Helsi не можуть впливати на їхню появу або верифікувати їх, підтвердила пресслужба системи у відповідь на резонанс у соцмережах.
Helsi – запущений у 2016 році медичний стартап, що розробляє однойменну систему запису до лікарів.
«Хтось прийшов у мій Helsi-кабінет, записався і пройшов відеоконсультацію у мого сімейного лікаря», – написала 11 травня у Facebook Наталка Макогон. Вона колишня комунікаційниця Київського метрополітену з понад 6000 підписників і нині працює в реабілітаційному центрі Superhumans. Це не перший і не унікальний випадок – лише під постом Макогон зібралося під дві сотні коментарів зі схожими кейсами.
Helsi – ключовий гравець на ринку медичних інформаційних систем, що працюють насамперед із державними лікарнями. Вони приносять основний заробіток сервісу, сплачуючи підписку від $10 за одного активного лікаря-користувача. На травень 2023 року на платформі зареєстровано 25,2 млн користувачів.
«Так, те, що відбувається наразі, мені як CEO відомо», – каже керівник Helsi Євген Донець. Версію зламу керівництво сервісу відкидає, запевняючи, що персональні дані пацієнтів не були скомпроментовані. «Система передбачає внесення даних лише лікарями, можливостей втручання в роботу системи третіми особами не існує, оскільки всі дії в системі фіксуються», – стверджує член наглядової ради Helsi Дмитро Шимків. На запитання, чи знав «Київстар» про цю проблему і чи існувала вона під час придбання Helsi, Шимків не відповів.
«Віртуальні записи» – справа рук не хакерів, а медиків, які мають виключне право вносити дані в систему. У випадку Макогон виявилося, що візит у системі зареєстрував не сімейний лікар, а лікар вторинної ланки. «Крім власне консультації, мені ще призначили обстеження гінеколога і рентген», – написала вона в оновленні до посту.
Станом на 11 травня у Helsi зареєстровано 25,2 млн українців та 33 500 активних лікарів. Програма заробляє на платі за підписку від лікарень, для пацієнтів сервіс безплатний. Кількість акаунтів із фейковими записами у Helsi не уточнюють. При цьому наголошується що це не впливає на витрати держбюджету на медобслуговування населення, оскільки згідно з ч. 8 ст. 10 закону "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" підставою для оплати тарифу є звіт, який формується в електронній системі охорони здоров'я на підставі інформації та документів, які вносяться виконавцем медичних послуг у систему (установа охорони здоров'я, лікар, який зареєструвався, як фізособа-підприємець).
Проте проблема, вочевидь, існує роками. У розпорядженні Forbes є знімок з екрана з фейковими записами щонайменше за 2021-й та 2022-й роки. Чому про неї стало відомо лише зараз?
Більшість українців рідко заходять до особистого кабінету Helsi – за останній місяць у системі зареєстровано 2 млн унікальних візитів. Але пости в соцмережах спричинили «ефект лавини», й багато хто почав перевіряти свої облікові записи.
«Я дуже давно не заходила в цей додаток, от оновила його, увійшла і здивувалась», – каже користувачка Анастасія, яка перевіряла також дані в Helsi. Вона виявила записи про візити до терапевта і фтизіатра, яких ніколи не робила. «Я виявила один запис та два направлення на процедури, чоловік у своєму кабінеті побачив кілька візитів та направлень на додаткові обстеження», – розповіла Макогон.
Який сенс лікарям робити записи про прийоми, яких не було? З квітня 2018-го в Україні стартувала медреформа, її головний принцип – «гроші йдуть за пацієнтом». Тобто українці самостійно обирають лікаря й медзаклад, де хочуть лікуватися. Більше пацієнтів і процедур – більше державного фінансування.
Оплачує медичне обслуговування Національна служба здоров’я (НСЗУ) за спеціальною програмою медичних гарантій. Її бюджет на 2023-й рік – понад 142 млрд грн. Один із найдорожчих пакетів – лікування недоношених немовлят у перинатальних центрах. За це лікарня отримає 162 000 грн. Тариф за комплексні медичні послуги матері й дитині – 20 000 грн.
Міністерство охорони здоров’я теж знає про фейкові відвідування в Helsi. «Ми виявляємо пацієнтів, яких приходило в тисячі разів більше за звернення, і починаємо реагувати досить серйозно», – казав на зустрічі з журналістами голова МОЗ Віктор Ляшко.
Наразі вирахувати, скільки і як довго держава заплатила за лікування, якого ніколи не було, складно. Постанову МОЗ, що дозволяє моніторити НСЗУ, прийнято лише нещодавно, каже Ляшко. Всі відвідування, за його словами, потраплятимуть у спеціальну базу. Якщо на одного пацієнта припадатиме аномально багато процедур, це буде сигналом для розслідування. Коли запрацює система, міністр не уточнює.
«Компанія активно співпрацює з МОЗ, правоохоронними органами та пацієнтами», – коротко коментує Шимків. Донець радить користувачам звертатися до служби підтримки Helsi, але виправити фейкові записи все одно може тільки лікарня, де вони були зроблені.
«Надалі Helsi думає над тим, щоб пацієнт міг позначити візит таким, що не відбувся», – каже він.
Также интересно посмотреть:
Якщо вашим рідним важко дістатись до аптеки, щоб отримати “Доступні ліки” або інсулін за е-рецептом, ви може …" >Особливості отримання “Доступних ліків” для рідних в аптеці
Під час відновлення пошкодженої агресором медичної інфраструктури пріоритет надаватиметься об'єктам, які можна відно …" >Які медичні заклади будуть відновлюватися в першу чергу? Коментарі очільника МОЗ
Очільник МОЗ Віктор Ляшко пояснив, що гормональні екстрені контрацептиви "Постинор" не виключатимуть з перелік …" >Чи залишаться рецептурними екстрені гормональні контрацептиви? Коментарі очільника МОЗ
Для лікування пацієнтів із туберкульозом у програмі медичних гарантій передбачено два пакети послуг - “Діагн …" >НСЗУ: безоплатне лікування пацієнтів із туберкульозом
У процесі розвитку мережі закладів первинної медичної допомоги є випадки, коли медичний заклад приймає рішення про реорг …" >Реорганізація закладів первинної медичної допомоги в ЕСОЗ: деталі від МОЗ
Разместить пресс-релиз
Рубрикатор
Новости медицины
Мероприятия
Интересные факты
Новости портала
Блог
СТАТЬИ ПАРТНЕРОВ
12 Мая
31
Застосування медичного автоклаву – гарантія безпеки та здоров’я пацієнтів
in
Медтехника
08 Мая
48
Венозна тромбоемболія: симптоматика, причини та методи лікування
in
Полезное
08 Мая
51
Польза приема витаминов для организма
in
Здоровый образ жизни
01 Мая
135
Лікування екземи
in
Дерматология
26 Апреля
152
Сурогатство: благородна місія допомоги!
in
Беременность. ЭКО
Посмотреть все...
СТАТЬИ О ЗДОРОВЬЕ
12 Мая, 2023
18
Які наслідки для організму має перенесена вірусна інфекція та її неправильне лікування?
in
Терапия
10 Мая, 2023
39
Сонний параліч: основні симптоми розладу сну
in
Психотерапия
09 Мая, 2023
40
Пресбіопія: основні причини порушення зору
in
Офтальмология
08 Мая, 2023
43
Низький артеріальний тиск під час вагітності: основні симптоми
in
Акушерство, гинекология
07 Мая, 2023
44
Основні симптоми поліпа шлунка
in
Гастроэнтерология
Посмотреть все...
НОВОСТИ МЕДИЦИНЫ
13 Мая, 2023
30
Фейкові записи у Helsi: як держава могла втрачати гроші роками?
12 Мая, 2023
60
Особливості отримання “Доступних ліків” для рідних в аптеці
11 Мая, 2023
101
Які медичні заклади будуть відновлюватися в першу чергу? Коментарі очільника МОЗ
09 Мая, 2023
141
Чи залишаться рецептурними екстрені гормональні контрацептиви? Коментарі очільника МОЗ
08 Мая, 2023
158
НСЗУ: безоплатне лікування пацієнтів із туберкульозом
Посмотреть все...
МЕРОПРИЯТИЯ
10 Мая, 2023
110
Вимоги стандарту ISO 15189:2022. Можливості та механізм переходу на новий стандарт ISO 15189:2022
in
Мероприятия
03 Апреля, 2023
314
СОСТОЯЛАСЬ МЕЖДУНАРОДНАЯ ВЫСТАВКА «ЗДРАВООХРАНЕНИЕ – 2023»
in
Мероприятия
17 Марта, 2023
241
Запрошуємо на 31-шу Міжнародну медичну виставку Public Health
in
Мероприятия
24 Февраля, 2023
362
PUBLIC HEALTH 2023: наближаємо перемогу на медичному фронті
in
Мероприятия
08 Февраля, 2023
635
23-25 травня 2023 року у Львівському палаці мистецтв відбудеться XXVII Львівський медичний Форум та XXVII медична виставка «ГалМЕД»
in
Мероприятия
Посмотреть все...