Для українців, які потребують медикаментозного лікування, і в умовах воєнного стану працює програма «Доступні ліки». Завдяки цьому пацієнти можуть отримувати певні ліки безоплатно або з невеликою доплатою.
До програми входять лікарські засоби проти серцево-судинних хвороб, діабету І типу (інсулінозалежний) та II типу, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, нецукрового діабету, а також препарати для профілактики інфарктів та інсультів.
Для забезпечення доступу пацієнтів до життєво важливих ліків лікарі можуть виписувати як електронні, так і паперові рецепти.
У випадку, коли лікар має доступ до електронної системи охорони здоров’я, він створює електронний рецепт. Після створення рецепта на мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці.
Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ» — ця комбінація 16 цифр і є електронним рецептом.
Ті, хто не мають телефона або бажають отримати продубльований на папері рецепт, можуть попросити лікаря надрукувати його у вигляді інформаційної пам’ятки.
Вона міститиме номер рецепта та код підтвердження, а також інформацію про виписані ліки та спосіб їх застосування.
У разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я, лікар може виписати паперовий рецепт.
Паперовий рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки» виписується на формі рецептурного бланка №1.
Він містить інформацію про медичний заклад, лікаря та пацієнта, завіряється підписом лікаря та печаткою.
У рецепті лікар має зазначити, чи препарат повністю безоплатний для пацієнта, чи з доплатою.
Сам лікарський засіб виписується за міжнародною непатентованою назвою (МНН), не більше трьох найменувань на один рецепт.
Наразі лікар може виписувати рецепт за програмою «Доступні ліки» на місяць.