У 2022 році запланований поетапний перехід на реалізацію рецептурних лікарських засобів в аптеках за електронним рецептом. Перший етап – відпуск антибактеріальних ліків за е-рецептом розпочнеться уже у квітні цього року.
Електронний рецепт спростить виконання аптечними закладами вимог законодавства щодо рецептурного відпуску лікарських засобів.
Відзначається, що якщо аптека вже працює з електронним рецептом у межах програми реімбурсації «Доступні ліки», тоді не потрібно укладати жодних додаткових договорів. Натомість рекомендується звернутися до представників медичної інформаційної системи, що встановлена у закладі, та уточнити, коли стане доступним відповідний функціонал. Також варто подбати про отримання кваліфікованого електронного підпису (КЕП) для всіх працівників.
У тому випадку, якщо до цього аптека не працювала з програмами реімбурсації, необхідно:
Обрати медичну інформаційну систему (МІС), яка має необхідний функціонал. Перелік підключених МІС можна знайти на сайті системи – ehealth.gov.ua у розділі «Підключені до ЕСОЗ МІС». Під час вибору МІС та укладення договору про надані послуги радимо звернути особливу увагу на послуги з навчання та підтримки як одні з пріоритетних вимог;
Забезпечити працівників закладу кваліфікованим електронним підписом (на захищеному носії);
Зареєструвати заклад, його підрозділи та фармацевтичних працівників, які будуть здійснювати відпуск рецептурних ліків в ЕСОЗ через МІС. На цьому етапі варто звернутися до представників МІС вашої аптеки за консультацією щодо коректного внесення даних.
Після проходження цих кроків працівники аптек зможуть працювати з функціоналом погашення е-рецепта на антибіотики, як тільки функціонал стане доступним в ЕСОЗ.
Використовуючи функціонал е-рецепта, аптеки додатково зможуть здійснювати відпуск препаратів за програмою реімбурсації «Доступні ліки».
Також зазначається, що з метою виконання вимог законодавства щодо рецептурного призначення та відпуску рецептурних лікарських засобів до кінця 2022 року запланований поетапний перехід на електронний рецепт.
Так впровадження е-рецепта буде відбуватися в 3 етапи:
призначення та відпуск антибактеріальних лікарських засобів (антибіотиків) за електронним рецептом;
поширення е-рецепта на наркотичні ліки, які зараз призначаються на спеціальних рецептурних бланках форми № 3;
відпуск усіх рецептурних препаратів за е-рецептом за усіма джерелами фінансування.
Так, на першому етапі, електронна система охорони здоровʼя дозволить відстежувати дані про призначення та споживання антибактеріальних ліків в Україні. А електронний рецепт сприятиме розв'язанню проблеми неконтрольованого та нецільового використання антибіотиків.