З кожним місяцем відстрочки лікування збільшується ризик смерті від багатьох видів раку. Йдеться про лікування хіміо- та радіотерапією та хірургічним методом.
Перенесення лікування в Україні та світі
Під час пандемії COVID-19 питання відстрочки лікування онкохворих стало особливо гостро, пише BMJ. Автори дослідження повідомляють, що в багатьох країнах затримують виконання операцій та інших видів лікування. Частково це пов'язано з тим, що системи охорони здоров'я мобілізують усі ресурси на боротьбу з коронавірусом.
МОЗ 9 листопада оголосили про перехід України на другий етап реагування на поширення коронавірусу. Відтак, клініки припиняють проведення планових операцій.
Однак МОЗ та керівники лікарень роз'яснили обмеження в медичних закладах, що йдеться про заборону планових операцій, які можна перенести без шкоди для пацієнта й остаточне рішення може ухвалити лише лікар. Жодним чином не змінюється лікування вагітних, породіль, немовлят. У звичному режимі працюють онкологічні та паліативні заклади.
Які наслідки може мати відмова від планових операцій
Вчені з Канади й Великобританії розглянули види раку, які складають 44% онкологічних захворювань у світі: злоякісні пухлини сечового міхура, молочної залози, товстої кишки, легень, шийки матки, голови та шиї.
Згідно з отриманими даними, затримка лікування на кожні чотири тижні призводить до збільшення ризику смерті на 6-8%. Запізнення з іншими видами лікування може мати більш серйозні наслідки. У пацієнтів, які не отримували своєчасно променеву терапію і "хімію", ризик смерті за чотири тижні збільшувався на 9-13%.
Ризик смерті зростає прогресивно, виявили вчені. Наприклад, при затримці хірургічного лікування раку молочних залоз на вісім тижнів він додатково збільшується на 17%, на 12 тижнів – на 26%. Згідно з їхніми розрахунками, в США відстрочка такого лікування на 12 тижнів могла б привести до додаткових 6100 смертям на рік.
Вчені вказують, що чим більше охорону здоров'я буде фокусуватися на своєчасному наданні онкологічної допомоги, тим краще будуть виживати пацієнти.