Нарешті пересадка органів в Україні починає повноцінно працювати. 1 квітня 2020 року в столичній дитячій лікарні «Охматдит» було проведено першу в нашій країні операцію з трансплантації кісткового мозку від неродинного донора. Раніше за такими операціями українські пацієнти змушені були їздити за кордон. Про успішну операцію повідомили лише 24 квітня 2020 року, коли з'явилися ознаки того, що пересаджений кістковий мозок приживається у пацієнта.
Гарну новину громадськості повідомила засновниця благодійного фонду «iDonor: Всеукраїнська платформа донорства» Ірина Заславець за своїй сторінці в Facebook. Пацієнтом став хлопчик Назар, якому трохи більше року. Його хвороба - комбінований імунодефіцит, вилікувати від якої могла лише пересадка кісткового мозку. Пересадка потрібна була від неродинного донора, яку в Україні раніше заборонено було робити на законодавчому рівні.
Завдяки зміні законодавства про трансплантацію органів в нашій країні лікарі отримали доступ до Міжнародного реєстру донорів, в якому близько 37 мільйонів потенційних донорів. Саме в ньому знайшлася донор для Назара з Німеччини.
За словами Ірини Заславець, дуже важко було доставити кістковий мозок з Німеччини в Україну через карантинні обмеження у зв'язку з коронавірусною інфекцією COVID-19. В організації цього процесу були задіяні МОЗ, МЗС, Міністерство інфраструктури і багато інших органів і чиновники, яким було не байдуже. Донорський матеріал в спеціальному контейнері у вантажному літаку доставила компанія DHL Express Ukraine.
Історичну для України пересадку зробив хірург з «Охматдиту» Олександр Лисиця. Операцію зробили 1 квітня, і ось зараз пересаджений кістковий мозок у Назара запрацював. У пацієнта гарне самопочуття, він активний, набирає вагу.
Сподіваємося, що це лише початок змін в системі трансплантації органів в Україні. Нагадаємо, раніше пересадка органів в нашій країні від неродинних донорів була заборонена законодавством. Через це пацієнти, які потребували трансплантації, змушені були їздити за операціями в інші країни. Частину з цих операцій оплачувала держава, але часто хворі втрачали дорогоцінний час. Тепер же, коли трансплантація від неродинних донорів в Україні нарешті розблокована і наші лікарі отримали доступ до Міжнародного реєстру донорів, з'явилася надія для багатьох пацієнтів на успішне лікування від важких хвороб.
Автор: Ольга Купріянова