Псоріаз - це хронічне неінфекційне захворювання шкіри. Через збій у процесі регенерації шкіри вона починає пришвидшено відновлюватись. Шкіра, яка не встигає відмирати, наростає одна на одну. На ній утворюються яскраво-червоні бляшки, до яких кріпляться сріблясто-білі лусочки.
Найчастіше лусочки з'являються на колінах, ліктях, голові та тулубі. При важкому перебігу хвороби псоріаз може вражати внутрішні органи та суглоби.
Хвороба може бути діагностована в будь-якому віці, проте, найчастіше вона проявляється до 30 років.
Науковці досі дискутують про основні причини виникнення псоріазу. Втім, найбільш ймовірними факторами, які впливають на його розвиток є:
Псоріаз - це дуже небезпечна хвороба. Доведено, що люди з важкими формами псоріазу помирають значно раніше ніж ті, хто має легку форму хвороби. dec.gov.ua Саме тому її потрібно контролювати та правильно лікувати.
Псоріаз не лікується повністю, втім, лікарі визначили основні поради, які допоможуть підтримати задовільний стан хворого та знизити прояви недуги аж до 75%:
При легкому перебігу хвороби можна використовувати місцеве симптоматичне лікування, призначене виключно спеціалістом. Це можуть бути: пом’якшувальні засоби, вітамін D (та його аналоги), місцеві кортикостероїди, тощо.
При важкому перебігу псоріазу варто одразу звертатися до лікаря для отримання спеціалізованої допомоги дерматолога.
Поширеним методом боротьби з цією проблемою є вузькосмугова фототерапія. Це вплив ультрафіолету на уражені ділянки шкіри, що чинить протизапальну та імуномоделюючу дію. Лікування призначається та триває курсами.
Псоріаз небезпечний своїми ускладненнями, які можуть призвести до інвалідності:
Для погодження будь-якого плану боротьби з псоріазом потрібно звертатись до лікаря, адже неправильне лікування може лише погіршити ваш стан.
Через зовнішні прояви псоріазу, такі як почервоніння, висип та лущення шкіри, в суспільстві хворих часто уникають. Це призводить до погіршення їх психологічного стану, який є ключовим аспектом у лікуванні недуги. Тому, важливо знати, що псоріаз - це неінфекційне захворювання і заразитися ним через рукостискання або ж поцілунки неможливо.
Піклування про психологічний стан хворого з псоріазом покращить процес лікування, тому при будь-яких проявах депресивного стану варто звертатись до лікаря.
Інститут NICE випустив настанову зі скринінгу депресії, яка рекомендує хворим відповісти на два питання:
Ствердна відповідь на обидва питання підтверджує проблему та вказує на те, що варто звернутись до лікаря. Адже, зниження рівня тривожності та діагностування психологічних проблем позитивно впливає на перебіг лікування псоріазу.
Псоріаз невиліковний, але його можна успішно контролювати протягом усього життя, якщо слідкувати за перебігом хвороби та дотримуватись рекомендацій спеціалістів.
Джерело: http://moz.gov.ua