З початку війни ринок нерухомості в Україні то завмирав, то на ньому спостерігався хаос. На «вторинці» квартири то дорожчали, то дешевшали, деякі знижки були навіть до 70%. Наразі ціни більш-менш стабілізувалися, хоча й не досягли довоєнних показників, пише «Мінфін».
Рієлтори відмічають, що у середньому, порівнюючи з довоєнним періодом, житло подешевшало на 10−15%, а в дорогому сегменті — до 30%.
Очікування фахівців з нерухомості на більше падіння не виправдалися, на заваді стали декілька факторів.
Головний — врівноваження попиту та пропозиції.
З початку війни попит впав у рази. Більшість тих, хто планував купити квартиру, відтермінували це рішення до кращих часів. Аналогічно, суттєво скоротилася й пропозиція житла на продаж. Оголошень про продаж житла суттєво поменшало.
Експерти зазначають, що попри війну, нерухомість залишається доволі надійним і стабільним фінансовим інструментом, тому позбавлятися її не поспішають.
Основним стримуючим фактором стабілізації цін стало те, що знизилася кількість покупців й стало менше охочих продати майно.
Ціни на нерухомість, попри їх відносну стабілізацію, залишаються доволі неоднорідними. Наприклад, на однокімнатні квартири приблизно однакових параметрів вказано $ 40 тис, $ 50 тис, а є й понад $ 70 тис.
З другого кварталу експерти очікують пожвавлення на ринку нерухомості. Підстав для цього декілька — найважливіша, звісно, успіхи на фронті.
За $ 20 тис. можна розраховувати на малометражну однокімнатну квартиру — 17−22,5 кв м, без ремонту, у віддаленому районі.
Цю суму можна використати як перший внесок для іпотеки. Наразі саме діє державна програма з пільгової іпотеки, за якою можна взяти житло під 3−7% річних.
Враховуючи те, що переважна більшість банків зараз хочуть перший внесок 40% від вартості нерухомості, то маючи на руках $ 20 тис, можна розглядати житло до $ 50 тис, яке буде на порядок кращим, більшим і новішим.
За інформацією рієлторів, «робоча» вартість квадратного метра житла у Києві становить $ 1000. За ці гроші однозначно треба орієнтуватися на однокімнатні квартири.
Можна також знайти «студію» з непоганим ремонтом у гарному районі, або хрущовку до 30 кв м, або ж просторішу квартиру без ремонту у новобудові, з не дуже вдалою локацією.
Щоб купити двокімнатну квартиру, треба мати не менш як $ 32 тис.
$ 50 тис — це той бюджет, який дозволить покупцю обирати. За таку ціну можна обрати не лише розкішну однокімнатну квартиру в гарному районі Києва з новим ремонтом, а й пристойну «двушку». Йдеться про вторинний ринок.