Українці, які опинилися без роботи, можуть скористатися підтримкою держави у вигляді допомоги по безробіттю. Як вона призначається та за яких умов виплачується під час воєнного стану, розповіли у Юридичному пораднику для ВПО.
«Від 29 жовтня діють певні зміни у порядку призначення та виплати допомоги по безробіттю під час воєнного стану. Так, згідно із Законом України від 21.09.2022 № 2622-ІХ статус безробітного присвоюється особі з першого дня, коли подається заява про реєстрацію. Із цього ж часу призначається і допомога по безробіттю, однак лише за умови наявності достатнього страхового стажу у заявника протягом 12 місяців, що передують реєстрації як безробітної, а саме 7 або більше місяців. Допомога виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перша половина строку — 100%; у подальшому — 50%».
Максимальний розмір допомоги не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року.
«Таким чином, до завершення 2022 року безробітні можуть розраховувати максимально на 6500 грн щомісячно, а з 1 січня 2023 року — максимально на 6700 грн. Безробітна особа зобов’язана підтверджувати свій намір перебувати у такому статусі не рідше ніж 1 раз на 30 календарних днів, у тому числі будь-якими засобами комунікації (телефонний зв’язок, електронні засоби тощо).
Тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів.
Крім того, розширено категорії осіб, які можуть набути статусу безробітного:
Також, повідомляють юристи, додано нову підставу припинення виплати допомоги по безробіттю, зокрема у разі безперервного перебування безробітного за кордоном понад 30 календарних днів та низку інших змін.
Нагадаємо, що у Кабміні відповіли, чи можуть призвати до армії українців без роботи.