Авторизация

"Нафтогаз" стурбований ризиками балансування газотранспортної системи

"Нафтогаз" стурбований ризиками балансування газотранспортної системи

НАК "Нафтогаз України" у листі до уряду, надісланому на початку цього року, попередила про ризики балансування газотранспортної системи України в поточному опалювальному періоді, пов'язані, на думку НАК, з проблемами формування достатнього ресурсу природного газу на ці цілі Оператором газотранспортної системи України (ОГТСУ).



У копії документа, що є у розпорядженні агентства "Інтерфакс-Україна", "Нафтогаз" зазначає, що ОГТСУ за законом про ринок природного газу має купувати газ для цих цілей "недискримінаційним та прозорим способом і на ринкових умовах".



НАК зазначає, що чинне законодавство жодним чином не покладає на учасників ринку природного газу, зокрема на "Нафтогаз", обов'язок надавати послугу балансування Оператору ГТС.



На думку НАК, Оператор ГТС не забезпечив, як передбачено європейськими правилами, можливість торгівлі газом для потреб балансування системи на ліквідних біржах чи власній торговій платформі.



"Нафтогаз" нагадав, що термін дії договору ОГТСУ з "дочкою" НАК - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" про надання останнім послуги балансування закінчується 19 січня 2022 року, а новий такий тендер у грудні 2021 року не відбувся через недостатній інтерес з боку учасників ринку запропонованими ОГТСУ умовами.



"Нафтогаз" інформує, що не бачить можливості брати участь у новому тендері для закупівлі ОГТСУ послуг балансування на 2022 рік. На думку НАК, Оператор ГТС, купуючи послугу балансування від "Нафтогазу", фактично перепродує її суб'єктам ринку газу (насамперед "Нафтогазу") та отримує надприбутки.



Іншим аргументом своєї неготовності до продовження постачання таких послуг НАК називає необхідність імпорту складно прогнозованих обсягів природного газу. Як зазначається у документі, на практиці закупівля імпорту газу в добовому режимі для забезпечення послуги балансування переважно здійснюється за спредами вище ринкових та повністю не покривається умовами договору, що робить його збитковим для ГК "Нафтогаз Трейдинг" та призведе до додаткового навантаження на ліквідність "Нафтогазу".



За розрахунками НАК, ОГТСУ можуть знадобитися значні обсяги природного газу для балансування користувачів системи в періоди низьких температур у поточному опалювальному періоді, при цьому йдеться про фізичну необхідність додаткового імпорту.



Щоб зменшити зазначені ризики балансування, "Нафтогаз" пропонує реально вирішити проблему забезпечення достатніх обсягів газу для виробничо-технологічних витрат (ВТВ) операторів газорозподільних мереж (ГРМ). На думку НАК, обраний Нацкомісією, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), спосіб у вигляді автоматичної реєстрації операторів ГРМ у Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" (ПОН) - ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" - створює загрози для діяльності ПОН через відсутність у нього достатніх для цього обсягів газу, а в операторів ГРМ - достатніх коштів на його оплату, у зв'язку з чим таке рішення регулятора було оскаржено в Окружному адмінсуді Києва.



Для забезпечення можливості участі "Нафтогазу" у тендері на послуги балансування на 2022 рік НАК пропонує Оператору ГТС здійснити сплату другої частини відшкодування у розмірі 20,9 млрд грн згідно з укладеною між ними у жовтні 2021 року угодою, простроченою через не отримання ОГТСУ запланованого кредиту держбанків на 20 млрд грн.



НАК також пропонує привести законодавство України у відповідність до європейських норм, зокрема передбачивши балансування різниці не між плановими (за "номінаціями"), а між фактичними відборами та подачами газу до системи; можливість Оператора ГТС купувати короткострокові стандартизовані продукти на європейських хабах та імпорт/експорт газу.



Ще однією законодавчою ініціативою "Нафтогазу" є реалізація принципу "нейтральності балансування": щомісячний розподіл різниці між отриманими та витраченими коштами у процесі балансування з боку Оператора ГТС між користувачами системи та виключення отримання надприбутків для ОГТСУ під час балансування системи.


Сообщает interfax.com.ua

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?