21 червня 1992 року після обрання гетьманом українського козацтва В’ячеслав Чорновіл повторив в Переяславі те, що 73 роки до нього зробив повстанський отаман Зелений. Влітку 1919-го Зелений урочисто скасував рішення Переяславської Ради 1654 року, що призвело до халепи, про яку навряд мріяв Богдан Хмельницький: потрапити у васальну залежність від Москви на століття наперед. 1992 року В’ячеслав Чорновіл зачитав свій текст зречення присяги на вірність московському цареві. На відміну від повстанців часів УНР, Чорновіл з однодумцями були, здавалось, у незрівнянно міцнішій позиції – вони вже майже рік жили у власній країні. Втім, наступні десятиліття показали: несприйняття незалежності України настільки у росіян в крові, що вони готові розв’язати Третю Світову. Окрім цієї істини стала зрозумілою й інша: українці важко засвоюють уроки минулого.
“Переяславське суспільство, як і скрізь по країні, дуже повільно йшло до власної історії, – каже професор Олександр Колибенко, заступник гендиректора Національного історико-етнографічного заповідника “Переяслав”. – Місто повернуло свою назву лише у 2019 році (позбулося слова “Хмельницкий” – УП). Люди не розуміли, що проблема не в Богдані Хмельницькому. Йдеться про те, щоб подолати радянську спадщину”.
Напередодні 370-річчя так званого “возз’єднання з Росією” репортери УП досліджували, чого насправді хотів Богдан Хмельницький від союзу з Москвою, та як зараз Переяслав позбувається міфів про “братні народи”.
Збір на міномети: https://send.monobank.ua/jar/7ii5QrhCdy __________________________________________________________
Вступайте в Клуб Української правди: https://club.pravda.com.ua/?utm_source=youtube&utm_medium=social&utm_campaign=description