Одним з найяскравіших представників вічнозелених рослин, котрого висаджують на присадибних ділянках, в парках та алеях, вважається туя. Цей чагарник прибув до нас з Північної Америки і поступово завоював широку популярність. Яких вимог треба дотримуватися для того, щоб посадка цього дерева пройшла успішно?
Висаджувати тую можна навесні та восени. Але проведення цього процесу перед настанням зимового періоду не дає гарантії, що чагарник встигне повністю адаптуватися до нових умов існування у відкритому ґрунті.
Спеціалісти із компанії Твоя Туя рекомендують для туї краще обирати місця з легкою та зволоженою землею. Водночас там повинно завжди панувати розсіяне сонячне світло. Це робиться через те, що пекучі прямі промені спроможні послабити імунітет рослини та зменшити її декоративні властивості.
Якщо ви наважилися висадити вічнозелений чагарник восени, то дотримуйтесь певних правил:
забороняється переносити саджанці у відкритий ґрунт пізньої осені, адже слабка рослина може просто не пережити морози. Ідеальним часом може стати вересень – початок жовтня;
не нехтуйте проведенням мульчування, адже завдяки цьому можна не лише зігріти корінці молодої рослинки, а й забезпечити її необхідними мінеральними речовинами;
якщо взимку випадає багато снігу, то молодим обов'язково потрібно допомагати позбуватися від зайвого вантажу;
мішковина, накинута на саджанець, врятує його від сонячних опіків у морозні дні. Проте неможна затягувати її занадто сильно, адже це може стати причиною випрівання під час відлиги.
Насправді технологія саджання туї зовсім нескладна. Однак, перед тим як посадити обраний саджанець, варто приділити увагу кільком основним аспектам процесу, адже, крім дотримання послідовності всіх виконуваних дій, важливо правильно підібрати місце посадки і підготувати лунку. Зрозуміло, що кожен з них має свої особливості.
Вибираючи ділянку для висадки чагарника, завжди враховуйте характеристики сорту, адже для великих екземплярів знадобиться набагато більше місця, ніж для карликових різновидів.
Туя – рослина світлолюбна, проте знаходження протягом цілого дня на сонячній ділянці призведе до її зневоднення, а через це рослина може не пережити зиму. Саме тому місце для саджанця має бути світлим, але в полуденний час сонце не повинно на нього падати.
Крім того, туя дуже погано реагує на протяги. Склад ґрунту в місці вирощування може бути будь-яким, але краще, якщо це виявляться родючі субстрати, котрі добре пропускають вологу. Без достатньої кількості рідини у ґрунті рослина дуже швидко почне жовтіти і обсипатися.
Розмір ями для вічнозеленого чагарника безпосередньо залежить від об'єму кореневої системи саджанця. Вона має бути на 35-40 см ширше і на 15-30 см вище, ніж земляний шар, у якому приховано коріння туї. Якщо ви садите кілька рослин, відстань між ними повинна становити від 1 до 5 м. Під час висадки молодих рослин уздовж алеї дистанцію між саджанцями складає близько 3,5-4 м.
Підгодовувати культуру починають не раніше, ніж через рік після посадки. З цією метою використовують переважно комплексні мінеральні склади. Перший раз їх закладають у ґрунт навесні (до кінця березня). А що стосується дозування, то тут варто враховувати рекомендації виробника, зазначені на упаковці.
Як самостійний елемент туя чудово виглядає в мінімалістичному напрямку. Для цього достатньо посадити рослину на відкритому зеленому газоні з акуратно підстриженою травою або ж на майданчику, засипаному дрібним декоративним камінням. Якщо ви бажаєте оформити цікаву композицію, то треба взяти до уваги різні фактори сумісності.
Чагарник добре межує з такими рослинами:
модрина;
акація;
спірея;
кипарис;
смерека;
ялівець;
петунія;
астильба;
хоста;
дицентра;
гортензія.
А ось з айстрами та півоніями туя не має добрих стосунків, тому саджати їх поруч категорично не рекомендується.
Дорослі туї спокійно витримують зимові зниження температури, але молоді рослини, висаджені у відкритий ґрунт восени, в перші кілька років вирощування краще вкривати мішковиною, яка захистить їх від холоду і сонячних опіків. Перед тим, як утеплити саджанець, його високо підгортають, а кореневу систему мульчують товстим шаром торфу.
Іноді виникає потреба у пересадці туї. Як відомо, змінити місце проживання хвойної рослини набагато простіше. Треба лише знати деякі особливості процесу:
Навколо маленьких рослин ґрунт перекопують на глибину лопати на відстані півметра від стовбура.
Обережно зачіпляють деревце та витягають його.
Доправляють на нове місце візком, намагаючись не зруйнувати земляний шар, та відразу висаджують.
Ґрунт довкола дорослих чагарників потрібно перекопувати за рік до зміни місця, щоб у них був час наростити молоді корінці всередині шару землі.
Для пересаджування краще обирати вечірній час і бездощову погоду.
Коріння не можна розправляти, а на дно лунки необхідно закласти дренаж.
Не забувайте про мульчування та полив кожні 2-3 дні першого місяця на новому місці.
При дотриманні всіх рекомендацій з посадки та подальшого догляду за «королівським деревом», ніяких складнощів вирощування виникати не повинно. Якщо рослині буде комфортно на обраному місці, то воно зможе цілий рік радувати своєю пишністю і насиченим зеленим кольором хвої.