В.о. директора департаменту екології та природних ресурсів не зміг пояснити депутатам, як він розрахував суму на утилізацію ламп. Окремі депутати пропонують просто вивезти лампи, які не є небезпечними відходами, на полігони твердих побутових відходів за набагато меншу суму
24 березня відбудеться 22 сесія Полтавської обласної ради 8-го скликання. Серед інших питань порядку денного депутати мають затвердити перелік природоохоронних заходів для фінансування з фонду охорони навколишнього природного середовища Полтавської області у 2023 році.
З-поміж іншого перелік містить пункт на «екологічно безпечне збирання, перевезення та утилізацію ламп розжарювання» в рамках виконання Постанови Кабміну Україні від 10 січня «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням». Програма передбачає замінити до 50 млн ламп розжарювання на LED-лампи з Євросоюзу. Лампи розжарювання збирає «Укрпошта», які потім має передати їх до ОВА. Далі механізм передбачає, що на місцях державні органи укладуть угоди із відповідними ліцензійними підприємствами на утилізацію ламп.
На Полтавщині планується утилізувати 2,2 млн ламп розжарювання. Виконавець — департамент екології та природних ресурсів Полтавської ОВА — планує після затвердження рішення депутатами оголосити тендер на утилізацію відходів, під що пропонується закласти 2,2 млн грн з екологічного фонду області. Тобто, на утилізацію однією лампи закладається 1 грн.
Депутат Полтавської облради Геннадій Коваленко на засіданні депутатської комісії з питань екології та раціонального природокористування запитав у в. о. директора екологічного департаменту Тараса Миколайчика, як він визначив, що на утилізацію ламп потрібно саме 2,2 млн грн. При цьому депутат показав лист з Міндовкілля, у якому вказано, що лампи розжарювання не є небезпечними відходами, тому їх можна просто запакувати та вивезти на полігони твердих побутових відходів.
Зі слів Коваленка, він не почув від Миколайчика вичерпної відповіді, тому запитання своєрідно зависло у повітрі.
Підтримуючи сумніви свого колеги Іван Москалик, депутат облради та керівник департаменту з питань ЖКГ Кременчука, повідомив, що, за його підрахунками, вивезення 2,2 млн лампочок коштуватиме 7,5 тис. грн, а не 2,2 млн грн.
Більшість членів комісії після досить тривалого обговорення цього питання все-таки рекомендували його винести на розгляд сесії.
Заступник голови облради Олексій Чепурко вже після засідання комісії повідомив «Полтавщині», що обласна рада планує з цього приводу звернутися до Держекоінспекції з роз’ясненнями: чи можливо утилізувати лампи на полігонах ТПВ, чи їх утилізацію можна провести іншим та більш сучасним та технологічним способом (на що потрібно більше коштів). Також він підтримав запитання щодо вартості утилізації, адже без бачення способу утилізації можна закласти і 1 грн, і 0,1 грн на лампочку.
Додамо вже від себе, що можна закласти і з розрахунку в 5 грн, відштовхуючись від відомого чиновницького принципу «Краще більше бюджетних коштів, аніж менше».
Ігор Горжій, начальник Державної екологічної інспекції Центрального округу, вважає, що для початку потрібно отримати офіційне звернення облради з проханням експертної оцінки. Від себе він сказав, що лампи розжарювання не є небезпечними відходами, але, звичайно, утилізувати їх потрібно не там, де заманеться. Свої вимоги має висловити екологічний департамент, який буде проводити конкурс.
Керівник Полтавського КАТП-1628 Артем Іванюк, коментуючи тему, повідомив, що якщо тендер буде оголошений, то підприємство буде зацікавлене у перемозі. Полтавські комунальники, щоправда, не знають, як замовник послуги буде рахувати утилізацію ламп (за об’ємом чи за вагою). Якщо за об’ємом, то промислові відходи КАТП-1628 готове утилізувати на полігоні ТПВ за власним тарифом — 63 грн за кубометр.
В рамках програми передбачається заміна до 50 млн ламп розжарювання. Це має зекономити державі електроенергії співставно потужності одного блоку середньостатистичної атомної електростанції, адже LED-лампи споживають у 8 разів менше електроенергії за звичайні лампи старого зразка.
Згідно з урядовою програмою, українці матимуть змогу обміняти п’ять ламп розжарювання на п'ять світлодіодних (LED) ламп. Фінансування відбуватиметься за рахунок коштів ЄС.
Обмін ламп розжарювання на нові світлодіодні LED лампи поетапно проходить у відділеннях Укрпошти в усіх регіонах.
Обміняти лампи можуть лише громадяни України віком від 18 років за наявності паспорта, ідентифікаційного коду та власне самих ламп розжарювання, які обов’язково мають бути справними.
Людина приносить 5 ламп розжарювання у відділення «Укрпошти» (бажано попередньо записавшись через додаток «Дія») та проводить там їх обмін на нові енергозберігаючі.
Станом на кінець лютого мешканці Полтавщини вже обміняли 319 тисяч ламп розжарювання.
Органи місцевого самоврядування повинні виконувати урядові постанови, тому депутати хоча й ставлять запитання екочиновникам, яких призначили виконавцями заходів, але публічно не озвучують підозри, які, в принципі, є на поверхні. Чи не є заходи з утилізації ламп розжарювання із досить довільними сумами спробою «накласти лапу» на частину бюджетних коштів?
Звичайно, більш твердо озвучувати ці сумніви можна тільки після того, як будуть «зіграні» тендери. Умови конкурсів, переможці та суми договорів мають дати громадськості більш повну інформацію про свої здогадки та сумніви.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»