Авторизация

Вісті з Полтави - Свої школи та синагоги: як жительствовала єврейська громадина в Полтаві на початку минулого століття

Вісті з Полтави - Свої школи та синагоги: як жительствовала єврейська громадина в Полтаві на початку минулого століття

Велика хоральна синагога в Полтаві збудована у 1856 році

У подкасті «Стара Полтава» краєзнавець Іцхак Констянтинов розповів про життя єврейської громади в Полтаві з 1880 року, яка за наступні майже пів століття стала другою за чисельністю населення в місті. 


Полтаву євреї почали активно заселяти після появи нових економічних можливостей у другій половині XIX століття. Цьому сприяло будівництво залізниці через Кременчук — Полтаву — Харків — Київ — Херсон — Одесу та організація Іллінського ярмарку в 1852 році.



«Єврейська громада з’явилася в Полтаві приблизно в 1880 році. Все скінчилося, коли було прийнято рішення про знищення євреїв як самостійної спільноти — це десь приблизно початок 30-х років до вбивства Кірова. Можна сказати, що вся єврейська громада як така на початку 1930-х років припинила існувати. Це не значить, що не було євреїв — були, але саме зникла громада зі своїми інституціями та соціальним життям», — розповів Іцхак Констянтинов.



На початку XX століття у Полтаві до інфраструктури єврейської громади входили дві релігійні школи — Талмуд-тора та Єшива, лікарня для євреїв та будинок для людей похилого віку, читальня, цвинтар біля сучасної вулиці Балакіна та близько десятка синагог (їх найбільша кількість була розташована по нинішній вулиці Гоголя). Також євреї мали свого рабина, шойхетів (які забивали худобу відповідно релігійних ритуалів) та мікву — ритуальний басейн для чоловіків та жінок. Всі єврейські освітні та релігійні заклади радянська влада заборонила. 



Краєзнавець Іцхак Констянтинов розповів, що після початку Другої світової війни у Полтаві загинуло до восьми тисяч євреїв: не відомо, чи всі ці люди проживали в місті, чи серед них також були євреї з інших населених пунктів. 



Єврейською мовою їдиш в Полтаві продовжували розмовляти й після Другої світової війни. 



«Я народився у 1964 році на вулиці Шолом-Алейхема. З дитинства я чув мову їдиш — це нова мова єврейська і коли я пішов у дитячий садок, то я практично не розмовляв ні українською, ні російською мовою. Десь років у 3 я чув тільки їдиш і він для мене був мовою моєї мами, моєї бабусі, моїх сусідів. Потім десь через пів року, я вільно володів російською й трохи розумів українську мову», — говорить Іцхак Констянтинов.



Більше про історію єврейської громади слухайте у подкасті «Старої Полтави»:






Інші подкасти «Старої Полтави» доступні на Youtube, Apple Podcast, Google Podcast, Spotify, PocketCast, RadioPublic чи за RSS-посиланням.


Ольга ГРИНЕНКО, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?