Евакуйованих з-під Ізюму кіз оселили в раніше закинутій господарській будівлі на території колишньої садиби хірурга Миколи Скліфосовського у Полтаві. Сусідні будівлі планують і далі ревіталізувати.
Цієї весни до Полтави перевезли кілька десятків кіз, яких волонтери встигли евакуювати з ферми у селі Студенок Ізюмського району. Їх оселили у стайні, яка раніше належала родині Скліфосовського, відновленням якої останній рік займався місцевий реставратор Михайло Бережинський. Про це розповідає авторська студія Fish media hub, яка запустила цикл документальних фільмів «Переміщені» — про бізнес та українців, які допомагають врятовувати надбанні роками досягнення.
Перший з цього циклу фільм — про врятованих кіз, яких оселили на території маєтку хірурга Миколи Скліфосовського на Яківцях.
Довідка з сайту «Історія Полтави» та від краєзнавця Леоніда Булави. Всесвітньо відомий вчений-хірург Микола Васильович Скліфосовський у 1884 році придбав ділянку в селі Дальні Яківці, яка належала родині Василя Чарниша – сина статського радника у Полтавській губернії у 1809-1812 роках. На ній Скліфософський збудував маєток "Відрада". Після першого інсульту маєток та ще дві земельні ділянки він переписав на дружину – Софію Олександрівну. З 1900 року і до самої смерті у 1904-му хірург жив там постійно. На той час маєток займав площу в 650 га, мав близько 70 споруд. Там утримувалися коні, велика рогата худоба, свині, птиця. Був плодовий промисловий сад, город, виноградник, пасіка, хмільник, саджалися дуби, клени, берези тощо. Маєток Скліфосовських називали «Полтавською Швейцарією». У 1919 році дружину хірурга вбили партизани із загону Бібіка — прихильники більшовицької Росії. Його дочку зґвалтували та повісили на дереві біля стайні, де зараз розміщені евакуйовані кози. Саму садибу, де тоді були денікінці, поруйнували. Зберігся будинок, де жив вчений, амбулаторія, в якій він приймав пацієнтів. Нині відповідна територія розташована на провулку Відрада, який внаслідок "дерусифікації" пропонують перейиенувати на провулок Виборзький. Два приміщення маєтку кілька років тому викупив підприємець Володимир Антонов. Він планував облаштувати там музей.
Михайло Бережинський займався реставрацією сараю, який був збудований на початку 20 століття як стайня або корівник, з весни 2021 року. До нього звернулися волонтери, які попросили допомоги з порятунком козячої ферми. Тож він організував перевезення й поселення тварин на околиці Полтави. За півтора місяця народилося близько 40 козенят.
Зараз на фермі працюють волонтери: годують кіз, збирають молоко, роблять сир та йогурт. За словами реставратора, у частині колишньої амбулаторії хірурга планують облаштувати сироварню, в іншій — музей Скліфосовського.
Автори фільму звертаються до глядачів: якщо маєте власні історії порятунку або перебудування бізнесу, якими важливо поділитися та надихати інших власників бізнесу, пишіть їм у Facebook або Instagram. Знімальна група збиратиме заявки та зробить фільм про ваш бізнес і вклад у відродження України.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»