Авторизация

Вісті з Полтави - «Крути: трагедія та подвиг»: у Полтавському педагогічному університеті влаштували тематичну онлайн-зустріч

Вісті з Полтави - «Крути: трагедія та подвиг»: у Полтавському педагогічному університеті влаштували тематичну онлайн-зустріч

104-ій річниці бою під Крутами присвятили історико-літературне просвітницьке онлайн-зібрання у режимі Zoom-конференції викладачі і студенти Полтавського національного педагогічного університету (ПНПУ).


Основою тематичної зустрічі «Крути: трагедія та подвиг» стали просвітницькі виступи кандидатки філологічних наук, доценти кафедри української літератури ПНПУ Ганни Радько та регіонального представника Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олега Пустовгара. У зібранні взяли участь викладачі і студенти факультетів філології та журналістики і психолого-педагогічного факультету ПНПУ.




Ганна Радько

Ганна Радько розповіла про твори класиків української літератури, які написали прекрасні, проникливі вірші про бій під Крутами. Це і Євген Маланюк, і Павло Тичина, і Богдан-Ігор Антонич, і Юрій Клен та ін. У виконанні студентки Дарини Жучені звучав вірш «Сніг», автором якого є уродженець Полтавщини, поет і перекладач Григорій Булах.




Дарина Жученя

Бій під Крутами 29 січня 1918 року, коли молоді патріоти стали на захист IV Універсалу Центральної Ради, яким вперше у ХХ столітті було проголошено державну незалежність, Олег Пустовгар назвав прикладом успішної оборонної операції, яка зламала хребет російсько-більшовицькому бліцкригу і стримала на 4 дні ворожу московську навалу. Це дало змогу українським дипломатам здобути блискучу перемогу на дипломатичному фронті: УНР встигла одержати визнання своєї державності 9 лютого 1918 року від Німеччини, Австро-Угорщини, Болгарії і Туреччини.



Також регіональний представник УІНП представив присутнім книгу «Герої Крут і Полтавщина», яку торік було видано за підтримки обласної ради і облдержадміністрації як соціально значуще видання. Олег Пустовгар як автор-упорядник висвітлив розділ «Штрихи до біографій учасників бою», де систематизовано розпорошену по різноманітних відкритих джерелах інформацію про Героїв Крут, життя і діяльність яких пов’язані з Полтавським краєм. Це Аверкій і Федір Гончаренки, Микола Божинський-Божко, Володимир Шульгин, Олена Мельничук, Юрій Вороний, Демид Бурко, Іван Шарий, Олександр Попович, Олександр Гайдовський-Потапович та Василь Коваленко.






Характеризуючи розділ «Поети Полтавщини про бій під Крутами», Пустовгар наголосив, що це важлива частина книги, адже у ній вміщено «крутянські» вірші, які належать перу полтавців. Відкривається цей розділ віршем знаної на Полтавщині літераторки, публіцистки, лауреатки обласної премії ім. Симона Петлюри Ганни Антипович. Полеглим під Крутами пані Ганна присвятила «Український романс». Полтавський бард Юрій Трейгель створив свою музичну інтерпретацію, проніс пісню через майдани Революції Гідності у Полтаві. Протранслювали цей романс і на онлайн-зібранні «Крути: трагедія та подвиг».






Також показали пісню «Крути» у виконанні народного артиста Павла Дворського.






Але музичною родзинкою заходу став перегляд пісні «Під Києвом, під Крутами» (слова і музика народні, записав від учасниці визвольних змагань Стасюк Анісії Карпівни, 1926 р.н., жительки с. Вичовки Демидівського району Рівненської області і обробив для хору Ростислав Кушнірук). Студенти Полтавського педагогічного університету дистанційно записали цю патріотичну пісню до онлайн-зустрічі. Виконали її Олександра Талипова, Дарина Білашова, Юрій Романенко, Вероніка Мороз; гітари, зведення, монтаж — Ігор Дорошенко.



Завершилося зібрання онлайн-презентацією виставки книг про бій під Крутами з фондів бібліотеки ПНПУ.



Полтавський офіс Українського інституту національної пам’яті

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?