Полтавські судді відсудили для себе не менше 5 млн грн зарплат, які вони не отримали через карантинні обмеження, що діяли впродовж квітня-серпня 2020 року
Упродовж 2021 року не менше 26 суддів Полтавської області вибороли для себе право отримати частку зарплати, яку їм не сплатили через карантинні обмеження у 2020 році. Загалом їм вдалося відсудити не менше 5 млн грн. І це лише для тих, хто одразу прописав суму у позові або ми змогли це приблизно вирахувати з їхнього окладу та доплат у відсотках.
У квітні 2020 року Верховна Рада внесла зміни до Державного бюджету, відповідно до яких були обмежені зарплати працівників, службових і посадових осіб бюджетних установ — зокрема органів держвлади та інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Вони могли отримати не більше 10 мінімальних зарплат. На той час це становило 47230 грн.
До цього переліку входили і судді місцевих та інших судів, які зазвичай отримують понад 47 тис. грн на місяць завдяки доплатам за вислугу років, додаткові навантаження, наукові ступені, доступ до секретної інформації тощо. Тож дехто не погодився з такими обмеженнями.
Найвідоміші серед них — усунений з посади голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький та Олександр Касмінін, його колега, уродженець Полтавщини. Перший відсудив собі 903 тис. грн, другий — 1,3 млн грн, недоотриманих через карантинні обмеження.
Схожі приклади є і на Полтавщині. Судячи з даних реєстру судових рішень, не менше 50-ти суддів звернулися до Полтавського окружного адмінсуду з позовами про визнання протиправними дій своїх судів та теруправління ДСА у Полтавській області, які і нараховують суддівські винагороди.
Усі ці позови окружний суд задовольнив. У своїх рішеннях він посилався на рішення Конституційного Суду, який 28 серпня 2020 року постановив, що виплата суддівської винагороди має здійснюватися в повному обсязі, без обмеження максимального розміру на місяць. У КСУ наголошували, що належна оплата праці суддів забезпечує їхню незалежність, що є їхнім особистим привілеєм і гарантується Конституцією України.
Також судді Полтавського окружного адмінсуду вирішили: ДСА не довела, що у бюджеті не було достатньо коштів на повні виплати суддям, а значить їм мають виплатити те, що вони не доотримали. Ми виділили 26 суддів, у позовах яких одразу були прописані суми виплат або нам вдалося їх порахувати самостійно.
Зазвичай судді вимагали виплат за період з квітня по серпень 2020 року (рівно до рішення КСУ, яке заборонило подальші обмеження). Іноді термін був менший або судді подавали кілька позовів щодо виплат за один окремий місяць. Дехто не вказував конкретних сум — лише період, за який вони недоотримали винагороди, а також перелік своїх регалій та відсотків по доплатах.
Тобто загалом на Полтавщині відсудили значно більше за 5 млн грн, але порахувати це у розумні терміни ми не можемо. Цей перелік можна сприймати лише як приклад.
Як бачимо, найдорожче бюджету обійшлися судді апеляційного суду. Більшість з них при річній зарплаті у 1,5-2 млн грн відсудили майже по півмільйона гривень. Трохи економніші судді Октябрського райсуду Полтави, які в середньому просили 300-200 тис. грн. На рівні з ними є кілька суддів у районних судах.
Деякі з цих рішень ще в процесі оскарження: йдуть розгляди в апеляційних судах. Але, судячи з даних НАЗК, більшість уже отримала виплати, за які судилася. І це не враховуючи витрати, які пішли або підуть на судові засідання.
Як бачимо, закон дійсно добре захищає зарплати суддів. Водночас фінансування судової влади загалом не є збалансованим. Наприклад, працівники апаратів судів (помічники, секретарі) продовжують працювати за мінімальні зарплати. Також суди постійно стикаються з поганим матеріально-технічним забезпеченням, про що свідчать постійні скарги до Вищої ради правосуддя.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»