Минулого року помічники 426 нардепів отримали зарплат на 310 млн грн. При середній зарплаті в 15 тис. грн, декому з консультантів накинули «під ялинку» одразу по 150-300 тис. грн.
15 нардепів з Полтавщини офіційно мають 42 помічника-консультанта, які минулого року отримували зарплату за свою допомогу. Загалом з бюджету на оплату їхньої праці пішло 11,1 млн грн — по 738 тис. грн на нардепа. Робота ж усіх 1305 помічників 426 народних депутатів обійшлася бюджету у 310,3 млн грн. Такі дані «Полтавщина» отримала від Апарату Верховної Ради у відповідь на інформаційний запит.
Судячи із суми виплат, кожен депутат має фонд оплати праці своїх помічників, який складає близько 738 тис. грн на рік. Динаміку його витрат та кількість помічників визначає кожен окремо. Так, в нардепа може бути один помічник, на який він витрачає увесь фонд рівномірно кожного місяця. Як, наприклад, Світлана Сільницька — консультантка Ірини Борзової — яка у 2021-му отримувала по 52,5 тис. грн на місяць. Або нардеп може тримати цілий штат із 11-ти помічників (як Ігор Гузь) і виплачувати їм по 6 тис. грн на місяць — не завжди і не всім.
Також типовий для більшості помічників момент — те, що найбільші виплати вони отримували зазвичай у листопаді та грудні. Імовірно, мова йде про так звану «13-ту зарплату». Для нардепів це означає ще й доосвоювання зарплатного фонду помічників. Рекордсменом є Сергій Рахманін, який у грудні «докинув» своїй помічниці Аліні Зотько одразу 396 тис. грн зарплати.
Загалом зарплати консультантів дуже різні. Якщо ж взяти середнє число, то вийде 14,9 тис. грн на місяць.
Детальний перелік усіх помічників у розрізі щомісячних виплат можна переглянути тут.
Ми детально зупинимося лише на тих нардепах, які представляють полтавські округи або мають відношення до Полтавської області.
Наприклад, серед помічників Дмитра Нальотова зарплату отримує лише Юлія Гризодуб. При цьому, окрім стандартної виплати у 48 тис. грн, у грудні вона отримала ще два таких оклади «зверху», що дозволило використати усі річні 738 тис. грн.
Максим Березін дозволив собі трохи більше і на двох його помічників країна витратила 743,8 тис. грн за рік. Рівень оплати праці в них різний, але обидва отримали непогані премії під кінець року.
Найбільше помічників «годують» нардепи від «Слуги народу» Олексій Мовчан і Марина Бардіна, а також представник «Опозиційної платформи — За життя» Суто Мамоян. У них в штаті по 5 консультантів, які з різною динамікою отримали на всіх 2,2 млн грн.
Найбільше (443,8 тис. грн) з них заробила Ірина Мікуліч — помічниця Мамояна, яка до того допомагала Сергію Капліну у попередньому скликанні Верховної Ради. Трохи менше — 331 тис. грн — виплатили Валерії Гриценко, помічниці Олексія Мовчана, яка до того працювала моделлю і танцівницею, а зараз поєднує роботу у ВР з проведенням весільних заходів. Також нардепу допомагали працівники кременчуцької комунальної телерадіокомпанії Ілля Кочуров і Вікторія Григораш, а також колишній працівник Кременчуцької РДА Владислав Корпушин.
Андрій Боблях взяв у помічники із зарплатою досвідчену Тетяну Сторчеус, яка у 2007-2012 роках працювала з депутатом від Блоку Литвина Миколою Шмідтом, та «колегу по цеху» Івана Ксенжука, який виступав разом із ним у «Лізі сміху» та проводив весілля.
Серед помічників Марини Бардіної, що отримали зарплату — громадські діячі, учасники комісій, а також депутат міськради Вадим Ямщиков, який півроку отримував по 15 тис. грн. Бардіна «доосвоювала» зарплатний фонд через свою помічницю Олександру Голуб, яка у грудні отримала одразу 165,4 тис. грн.
Він не єдиний депутат місцевого органу самоврядування серед помічників. Наприклад, Анастасії Ляшенко допомагає депутатка Лубенської міськради Аліна Савка, а Юрію Шаповалову — депутат Кременчуцької міськради Микола Бокован.
Також серед помічниць Ляшенко є Анастасія Янковець — голова Луганської обласної організації партії «Відродження». Нардепу від цієї партії Володимиру Пилипенку колись так само допомагала сама Ляшенко. А в нардепа Юрія Шаповалова також є помічниця з досвідом роботи у Блоці Литвина — Ольга Коптюх. Янковець отримала «під ялинку» одразу 222,5 тис. грн зарплати.
Серед трьох помічників Олега Кулініча двоє тих, кого журналісти-розслідувачі називають лобістами найбільшого виробника і експортера соняшникової олії — компанії «Кернел» у Верховній Раді. Це Олена Київець та Юлія Мовчан — засновниці ГО «Українська аграрна асоціація». При цьому, перша за рік, лише консультуючи нардепа, отримала 630 тис. грн офіційно.
Марія Тютюнник — єдина помічниця Олександра Трухіна — раніше працювала в апараті Полтавської облради, під керівництвом Олександра Біленького. Ще у 2015 році вона балотувалася до Полтавської міськради від «БПП «Солідарність».
Ілля Кива мав у помічниках із зарплатою Максима Лобкова, який і сам раніше працював в МВС, попався на хабарі та пішов з органів. Щоправда, коли його діяльністю зацікавилися журналісти, Лобков пішов із посади помічника. Ще один консультант нардепа від ОПЗЖ — Богдан Терлецький. Людина з таким самим прізвищем, але на ім’я Олег, презентувала у Полтаві проект впровадження електронного квитка.
Щодо решти помічників нардепів, то більш-менш цікава інформація по них у відкритому доступі відсутня.
Нагадаємо, минулого тижня ми підрахували, що у 2021 році полтавські нардепи отримали 2,7 млн грн компенсацій за оренду житла та витрати на проїзд.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»