6 грудня починають діяти нові карантинні правила — в транспорті буде більше людей, а в заклади пускатимуть лише з COVID-сертифікатами
24 листопада Уряд оновив карантинні заходи, відповідно яких для відвідування громадських закладів у «жовтій», «помаранчевій» і «червоній» зонах потрібен буде сертифікат про вакцинацію, одужання або негативний тест на коронавірус. Разом з тим, Кабмін збільшив кількість пасажирів, який можна перевозити у громадському транспорті. Оновлені обмеження починають діяти з понеділка, 6 грудня.
Основною зміною щодо роботи транспорту є те, що у «зеленій», «жовтій» і «помаранчевій» зонах дозволено перевозити не тільки пасажирів на місцях для сидіння, а й на «стоячих» місяцях. Кількість таких пасажирів має не перевищувати 50% від кількості місць для стояння відповідно до технічних характеристик салону.
За підрахунками адміністраторів Telegram-каналу «Транспорт Полтави». для нашого міста це означає, наприклад, що в автобусах «Богдан А09202» можна буде перевозити вже 33 пасажири замість 22-х, як возили до цього. Кількість місць для сидіння у такому автобусі 22, а загальна — 43. Тобто місць «стоячих» місць там 21, з яких дозволено перевозити лише половину (11). А в автобусах «Рута» нормою передбачено 6 стоячих місць. Тобто, окрім 19 «сидячих» пасажирів водій зможе взяти в салон ще 3-х — аби вони доїхали стоячи.
У тролейбусах «Богдан Т701» вже можна буде перевозити 69 пасажирів. При цьому, за даними транспортників, сертифікати в автобусах і тролейбусах поки не перевірятимуть.
Водночас, Міністерство охорони здоров’я зазначає, що діє заборона на міжобласні та міжнародні перевезення для тих, хто не має COVID-сертифікатів.
Тепер на «жовтому» рівні епіднебезпеки працювати можуть лише ті громадські заклади, де всі співробітники мають принаймні одну дозу вакцини проти COVID-19 або чинний негативний тест чи сертифікат про одужання.
Відвідувати такі заклади дозволяється лише людям, які також отримали принаймні одну дозу вакцини. Окрім документа про вакцинацію, для відвідування закладу підійде і чинний негативний тест або сертифікат про одужання.
Раніше заклади мали можливість обирати формат роботи: не перевіряти COVID-документи, але дотримуватись обмежень «жовтого» рівня, або перевіряти документи, але працювати без дотримання відповідних норм.
З 6 грудня така опціональність не передбачена: всі заклади мають перевіряти наявність COVID-документів як у співробітників, так і у відвідувачів.
Ці обмеження стосуються кінотеатрів, театрів, філармоній та інших закладів культури, закладів громадського харчування (окрім замовлень на виніс та доставки), спортзалів і басейнів, закладів із розміщення (окрім готелів, санаторних і соціальних закладів), проведення масових заходів (за виключенням атестації здобувачів освіти).
При цьому, співробітники громадських закладів мають перевіряти у відвідувачів усі COVID-сертифікати, зчитуючи QR-код мобільним додатком «Дія». Після зчитування на смартфоні перевіряючого відображається статус COVID-сертифікату: чинний/нечинний. Без перевірки та зчитування COVID-сертифікат не вважається наданим та перевіреним.
Представники закладів мають не просто запитувати про наявність сертифікатів чи перевіряти їх візуальну наявність. Уповноважений працівник закладу має на вході до приміщення виміряти термометром температуру відвідувача та зчитати смартфоном QR-код його COVID-сертифікату.
У випадку відсутності у відвідувачів чи співробітників необхідних документів, власник закладу може понести відповідальність за статтею «Порушення правил щодо карантину людей» Кодексу України про адміністративні правопорушення. Йдеться про штраф від 34 до 170 тисяч гривень.
При цьому, продовжується заборона на перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, та самовільне залишення місця самоізоляції чи обсервації.
Для роботи закладів освіти в умовах карантину усі співробітники мають бути вакциновані принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 для «жовтого» рівня епіднебезпеки та двома дозами — для «червоного» рівня.
Якщо співробітник має протипокази до проведення щеплення або нещодавно перехворів на COVID-19, то повинен надати відповідний медичний висновок або сертифікат про одужання.
При цьому, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50% здобувачів освіти та співробітників, очна робота такого закладу заборонена.
Робота дитячих садків та початкових шкіл дозволена незалежно від рівня вакцинації.
Зокрема, нова версія Постанови № 1236 передбачає менший термін дії для «жовтих» сертифікатів, які говорять про наявність 1-ї дози вакцинації. Раніше він діяв 120 днів
Для роботи та відвідування закладів на «жовтому» рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення та мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасову довідку 063-О, видану сімейним лікарем або лікарем, який проводив щеплення.
Нагадаємо, що мінімально можливі інтервали між дозами вакцин:
«Жовтий» COVID-сертифікат не буде чинним для роботи та відвідування громадських закладів на «червоному» рівні епіднебезпеки.
Так, нові обмеження від Кабміну передбачають, що у «червоних» зонах відвідувати заклади можна лише з документом про отримання повного курсу вакцинації: «зелений» COVID-сертифікат, міжнародне свідоцтво про вакцинацію, негативний тест чи сертифікат про одужання.
Без наявності таких документів у відвідувачів та 100% персоналу забороняється:
Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на «червоному» рівні не обмежується, проте обов’язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.
Водночас починаючи з помаранчевого (сигнального) рівня, місцева влада може ухвалювати додаткові заходи щодо посилення протиепідемічних правил у регіоні.
Особи, які прибули із Російської Федерації та перебували на її території більше 7-ми днів протягом останніх 2-х тижнів, підлягають самоізоляції. Самоізоляція має тривати 14 діб. Строк самоізоляції розпочинається з моменту перетину державного кордону та не може бути припинений навіть за наявності негативного результату тестування на COVID-19. Раніше вказана норма стосувалась і тих громадян, які прибувають із Республіки Індія.
Додатково розробляються зміни до Постанови, які зобов’яжуть мандрівників, що повернулись із країн, де виявили штам «Омікрон» відбувати самоізоляцію.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»