Замість держави протиаварійні роботи у Кадетському корпусі частково профінансує область — на це виділили 5 млн грн з бюджету
Під час сьогоднішньої сесії Полтавської облради депутати затвердили два рішення, відповідно до яких Державна судова адміністрація все ж отримає кошти на продовження протиаварійних робіт у Кадетському корпусі. Хоч і не від держави, як це мало б бути.
Мова йде про зміни до Комплексної програми щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян та оборонної роботи на 2021-2027 роки, а також зміни до показників обласного бюджету Полтавської області на 2021 рік, які та затвердили виділення коштів.
Обидва проекти передбачають, що ТУ ДСА у Полтавській області отримає з бюджету 5 млн грн на «покращення матеріально-технічного забезпечення місцевих загальних судів Полтавської області» для «створення належних умов для здійснення правосуддя та додаткових гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів громадян при розгляді судових справ».
Нагадаємо, що протиаварійні роботи у Петровському Полтавському кадетському корпусі, які є першим етапом реставрації, оцінюються у 36,5 млн грн (за договором річної давнини). У грудні 2020-го підрядник ТОВ «Технобуд-Україна» частково розчистив дах і прибрав сміття за 990 тис. грн. Відтоді жодних робіт не проводилося, бо Верховна Рада не заклала у держбюджет кошти на розвиток ДСА. Саме ця стаття бюджету передбачає ремонти та реставрацію.
Попри тотальну нестачу коштів, близько півроку судова адміністрація шукала різні шляхи для отримання коштів на продовження робіт у пам’ятці архітектури. Верховна Рада навіть проголосувала за виділення 30 млн грн на це. Однак кошти так і не надійшли ДСА — через бюрократичні нюанси.
Тому, щоби провести хоч якісь роботи, ТУ ДСА у Полтавській області звернулося до обласної влади. Як повідомлялося раніше, депутати погодилися виділити 5 млн грн за наступною схемою: частину коштів, які область отримала через держсубвенцію, повернуть у держбюджет, після чого вони будуть виділені ДСА на реставраційно-будівельні роботи і надійдуть на рахунки. На засіданні профільної комісії говорилося, що різницю держбюджет поверне наступного року більшою субвенцією.
Втім, судячи з сьогоднішньої відповіді голови Полтавської ОДА Олега Синєгубова та проектів рішень, схема простіша. Область просто виділяє кошти теруправлінню за профільною програмою.
Так, депутат Олег Дядик попросив роз’яснити щодо виділення 5 млн грн ДСА:
— Питання такого характеру на комісіях задавали, але відповідь не отримали. Олег Васильович, до Вас запитання. 5 мільйонів, які йдуть на судову адміністрацію, які мали бути державні. Тут колеги говорили, що «ви не живете в Полтаві, ви не турбуєтеся Полтавою». Турбуємося Полтавою, хвилюємося. Але питання: чи буде якась там компенсація за те, що ці 5 мільйонів підуть на судову адміністрацію?
Голова ОДА у відповідь зазначив, що фактично область уже отримала відшкодування, і навіть у більшому обсязі. Це кошти на реставрацію Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського:
— Значить, за ці 5 мільйонів ми вже отримуємо 10 мільйонів на ремонт краєзнавчого музею, який знаходиться у власності обласної ради, вже зараз. Тому ми в плюсі навіть.
Нагадаємо, що роботи у музеї проводяться під егідою підпрограми «Велика реставрація» президентської програми «Велике будівництво». Фінансується воно з кількох різних державних програм.
Водночас депутат Сергій Бульбаха звернув увагу на несправедливий розподіл коштів по програмі щодо законності та правопорядку. На його думку, облрада дуже швидко і легко виділяє 5 млн грн на суди і не може при цьому виділити 1 млн грн військовим, які до кінця року вони вже навряд чи отримають:
— Шановні колеги, дивіться, яка складається ситуація. 8-й рік наша країна у війні. Ми прийняли зміни до Комплексної програми щодо правопорядку і, головне, оборонної роботи. Вона передбачає додаткове фінансування 7 мільйонів 786 тисяч гривень. Але у змінах до бюджету, Павло Анатолійович (директор Департаменту фінансів Полтавської ОДА Павло Кропивка — ред.) сказав, 6 мільйонів 490 тисяч гривень. Саме на 1 мільйон не додаємо по цих змінах фінансування і випадають з додаткового фінансування військові частини, які розташовані на території Полтавської області. Клопотання про фінансування подавали вони самі.
Олег Васильович (голова ОДА — ред.), я в першу чергу звертаюся до Вас, а також до своїх колег-депутатів. Ви щойно говорили чудово про те, як 5 мільйонів ми виділяємо з обласного бюджету на рятування Кадетського корпусу. Хоча з початку року ми чули про державну програму на 40 мільйонів: «Їх дадуть рятувати». З державного бюджету кошти так і не надійшли і ми 5 мільйонів на Державну судову адміністрацію виділяємо коштів. А нам уже 10 на краєзнавчий дали.
Але у воюючій країні, на сьогодні, 18-та авіаційна бригада, ремонтний автомобільний батальйон, просить в обласному бюджеті нещасні по 300-400 тисяч для приведення до належного стану медичного пункту, для облаштування покрасочної камери в автомобільному рембаті — на 1,1 млн грн, і ми цих коштів не спроможні виділити. Це у воюючій країні. При цьому це підрозділи, які в тому числі, виконують завдання в зоні проведення бойових дій.
Я говорив з апаратом і розумію, що зараз правок — змін до бюджету — неможливо зробити. Грудень місяць — не варіант, тому що тут ще 2,5 місяці бюджетних залишається, за які ці частини можуть використати кошти на свої потреби. А в грудні вони просто це не зможуть. Я просто пояснюю свою ситуацію, щоб не складалася думка, що Бульбаха проти рятування Кадетського корпусу, проти придбання сучасного медичного обладнання, а Бульбаха лобіює, в першу чергу, потреби військових частин. І при запиті на мільйон ми не спроможні цей мільйон їм надати. Я вважаю, що це абсолютно неправильно.
На це голова облради Олександр Біленький відповів, що нині обласний бюджет не здатен забезпечити бажання усіх інстанцій, які вказані у програмі забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян та оборонної роботи, а військові не завжди здатні ці кошти освоїти — особливо у такі короткі терміни:
— 4 роки тому за програмою підтримки правоохоронних заходів до нас подавалася СБУ, Нацполіція, прокуратура й обласний військкомат. Зараз у нас порядка 20-ти військових частин, всі департаменти Нацполіції та всі підрозділи відповідних профільних департаментів усіх правоохоронних органів.
Тобто ми, давайте, вирішимо для саме: або ми заміщаємо фінансові функції, в тому числі, підструктур центральної виконавчої влади, яким вони підпорядковуються. Я абсолютно за те, щоб ми допомагали військовим. І це можна зробити з депутатського фонду.
Наступне. Ми 10 млн грн по цій програмі вже виділяли по півріччю. Здається, ми тоді дали кошти усім, хто просив. Далі по 9-ти місяцях. Ми говорили з колегами-депутатами: давайте не заганяти цю ситуацію у 9 місяців, тому що у нас є 4 випадки, коли кошти, які направлялися до військових комісаріатів і військових частин, поверталися назад. Плюс ми маємо ще 2 кримінальні справи по цьому.
До чого я веду: якщо ми виділяємо кошти військовим, це треба робити на початку року. І нас достатньо фінансових ресурсів, щоби забезпечити певні фінансові інтереси тієї чи іншої військової частини. Ми приходимо до того, що в одних немає проекту, в інших — експертизи тощо. Тому, так, у воюючій країні ми повинні допомагати військовим, мільйон відсотків. Але допомагати так, щоби ці кошти були використані.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»