У Полтаві показали документальну стрічку про Василя Кричевського — архітектора, художника, сценографа, ілюстратора та творця будівлі Полтавського губернського земства, де зараз облаштований краєзнавчий музей
7 жовтня у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. П. Котляревського відбувся закритий допрем’єрний показ документального фільму «Василь Кричевський. Повернення». Центральну роль у ньому зіграв Василь Лінде-Кричевський — онук легендарного архітектора. Показ організував Дискусійний Клуб «Сентенція» разом з ГО «Збережемо Полтаву» (SavePoltava) та краєзнавчим музеєм.
Упродовж всього життя наріжним каменем творчості Василя Кричевського було відродження національного стилю і традицій в українському мистецтві. Він став засновником українського модерну в архітектурі, залишив слід у політичній історії держави, як автор зображення герба України «Тризуба». Творіння Кричевського: живопис, орнамент, декорація чи архітектура, просякнуті любов’ю автора до рідної землі, її історії та культури. Разом з онуком митця — Василем Лінде-Кричевським, який узяв участь у зйомках фільму — ми занурюємося в історичні події, творчі злети художника та споконвічно непрості відносини митця і влади.
Довідково. Академік Василь Григорович Кричевський (1872/73-1952) — відомий художник початку 20-го століття, графік, архітектор, етнограф, художник декоративно-ужиткового мистецтва, сценограф, мистецтвознавець, педагог, колекціонер, фундатор стилю українського модерну в національній архітектурі, ініціатор створення будинку-музею Т.Г. Шевченка в Києві, один із засновників та професор Державної Академії Мистецтва в Києві, архітектор Полтавського Земства, Київського будинку радянських письменників «Роліт», Канівського музею на могилі Тараса Шевченка, автор пам’ятника Михайлу Грушевському, автор проекту національного герба України «Тризуба».
Знімальна група працювала над стрічкою понад 7 років. Центральною фігурою у ній став онук Василя Григоровича — Василь Іванович, який через фільм «пройшов» шляхом діда і познайомив з ним глядачів. Зйомки проходили у Харкові, Києві, Львові та Одесі, а також Полтаві та Опішні — де знаходиться музей родини Кричевських і зберігається більшість доробок Василя Григоровича.
Режисером фільму став Сергій Заболотний, сценарій створив Ігор Кобрин. Оператором-постановником був Павло Попков, а художником-постановником — Сергій Маслобойщиков. Музику написали Сергій Фоменко та Роман Гриньків, а продюсерками виступили Наталя Блейзер і Валентина Подгорна.
Зняти стрічку вдалося завдяки коштам меценатів, а також благодійного фонду «Дар».
Про час і місце прем’єри автори повідомлять пізніше.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»