Опозиція була готова проголосувати за низку питань, які анонсовані у ролі заходів для опалення 109-го мікрорайону, однак виставили свої вимоги. Головна — вивести зі складу виконкому старост. Однак на останнє категорично не згоден міський голова
Сьогоднішня 6-та сесія Полтавської міськради не просунулася далі вислуховування громадськості і застрягла вже на етапі прийняття порядку денного.
Опозиційна фракція партії «Слуга народу» висунула пропозицію — внести до порядку денного проект рішення про заборону наносити на подарунки, придбані за кошти міської ради, імена, посади політиків, а також політичну символіку. Міський голова відмовився вносити цей проект рішення до порядку денного, на підставі того, що «порядок денний формує міський голова». «Полтавщина» вже навела дослівний діалог між мером та депутатом Вадимом Ямщиковим з цього приводу.
Наступна пропозиція надійшла вже від «Європейської Солідарності», фракції, яка входить у чинну коаліцію. Юлія Городчаніна запропонувала вивести зі складу виконкому усіх 10 старост, а натомість ввести голову Молодіжної ради, свого екс-помічника Миколу Бутка. «СН» підтримала цю пропозицію.
Олександр Мамай почав апелювати до регламенту — цей проект рішення не був завчасно опублікований і вноситься тільки через те, що так «захотілося Городчаніній».
На це вона відповіла, що змінилося законодавство, тому міська рада не зобов’язана мати старост у складі виконкому. Її підтримав однопартієць та секретар міськради Андрій Карпов, який зазначив, що заступник мера Ігор Петриченко спілкується зі старостами, а тому їм не потрібно їхати 40 км, щоб на засіданні виконкому підіймати руку. При цьому він навів приклад, що Львів має у виконкомі 9 членів, хоча місто посідає у рейтингах перші місця, натомість у Полтаві — 29 членів виконкому.
Сергій Каплін, голова фракції «ППЛ» відмовився виводити старост зі складу виконкому і запропонував тим політикам, які хочуть збільшити свої партійні квоти, розширити склад комітету.
Але під час подальшої дискусії з’ясувалося, що депутати від «Слуги народу», «Рідного міста», «Свободи» та «Європейської Солідарності» готові підтримувати питання 109-го мікрорайону за умови виконання їх вимог — внести до порядку денного вказані проекти.
Своєрідне «сигнальне голосування» за порядок денний, щоб з’ясувати баланс сил у залі, показало відсутність більшості у міського голови. Голоси дали тільки депутати від фракцій «За Майбутнє», «Партія простих людей Сергія Капліна», два депутати від «ОПЗЖ» (Оксана Деркач та Віктор Чміль), позафракційний Юрій Бублик та сам Олександр Мамай. Всього — 18 голосів при необхідних 22. 18 — це реальне число депутатів без «Європейської Солідарності». Навіть якби усі 4 депутати з «ОПЗЖ» дали голоси, то більшості без «ЄС» не було б.
Тоді Олександр Мамай оголосив перерву, щоб на зустрічі з головами фракцій запропонувати такий механізм — вилучити зі змін до бюджету будь-які пункти, з якими не погоджуються депутати, щоб тільки відбулося голосування за 4 проекти рішення, які стосуються опалення 109-го мікрорайону — це направлення 16 млн на ремонт котельні «Полтаватепло», а також надання коштів цьому підприємству на виконання рішень регіональної комісії ТЕБ та НС (щоправда, у цьому рішенні не конкретизована сума допомоги).
Однак і ця спроба мера була марною, адже опозиція звинуватила його в узурпації влади та наполягала на своїх проектах рішень.
Ситуація зайшла у клінч. Тому головуючий на засіданні Олександр Мамай закрив 6-ту сесію, на якій не було проголосовано жодного питання.
Згодом Олександр Мамай звинуватив у зриві сесії опозицію, при цьому до цього переліку не вписав «Європейську Солідарність».
Лідер партії «Рідне місто» Олександр Удовіченко у свою чергу заявив, що:
— Мамай завалив питання теплопостачання 109-го мікрорайону. Сесія міської ради, що мала передусім виділити кошти ТОВ «Полтаватепло», фактично не відбулася з вини міського голови. Наша фракція, як і інші фракції міської ради, йшла сьогодні на сесію, щоб проголосувати за питання теплопостачання 109-го мікрорайону. Це найактуальніша на сьогодні проблема в Полтаві, яка потребувала негайного вирішення.
Однак Олександр Мамай дестабілізував роботу сесії. Він не спромігся об’єднати депутатів, навпаки, своїми деструктивними діями розколов їх, поставивши над інтересами полтавців вузькі особисті амбіції.
В результаті безвідповідальності міського голови, його невміння й небажання консолідувати депутатів, постраждали люди — понад 5 тисяч мешканців 109-го району. Тепер вирішення проблеми його опалення відкладено на невизначений строк. Вина за це цілком і повністю лежить на міському голові Полтавської міської ради.
На початку вересня «Полтавщина» повідомляла про те, що секретар міськради Андрій Карпов не задоволений тими політичними балами, які отримує фракція «ЄС» від перебування у чинній депутатській більшості.
Рішення про виведення зі складу виконкому старост (які підтримують на голосуваннях усі ініціативи Олександра Мамая) з’явилося напередодні сесії і, можливо, якраз і є ходом Андрія Карпова, щоб «др*чити» мера, як він це обіцяв ще у грудні 2020 року. Тиск показав би непоступливому меру, що без голосів «ЄС» він не зможе провести будь-яку сесію.
В принципі, і саме рішення про виведення старост зі складу виконкому — є політичним. Його мета — послабити позиції мера у виконкомі, а після його можливого відсторонення — отримати контроль над виконкомом. Це чудово розуміє і Мамай, тому питання для нього є принциповим.
Вони вже проявилися. Міський голова буде збирати сесії та виносити питання щодо 109-го мікрорайону. У разі відсутності голосів він буде прямо звинувачувати опозицію у тому, що вони хочуть заморозити людей на Інституті зв’язку.
Опозиція може продовжувати наполягати на своїх ініціативах і щоразу звинувачувати міського голову у зриві опалювального сезону в 109-му мікрорайоні, адже він має відповідати за організацію роботи міської ради.
Тут потрібно подивитись на те, хто перший «здригнеться». Олександр Мамай давно відзначається феноменальною впертістю. Особливо, якщо мова йде про збереження влади та свій вплив у міській раді. Тому старост він не буде «здавати» не з причини великої любові до них, а з позиції втрати свого впливу.
Тому, припустимо, що опозиція та «ЄС» не захочуть затягувати цей вузол, бо вир людського гніву може потягти на дно усі партії, а не тільки міського голову та «За Майбутнє».
Тому у вівторок, 29 вересня, на 7-й позачерговій сесії опозиція, можливо, погодиться проголосувати лише за питання, пов’язані зі 109-м мікрорайоном і не висуватиме додаткових умов.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»