Авторизация

Вісті з Полтави - Міжнародна оцінка запасу вуглеводнів, прозоре законодавство та державна підтримка допоможуть газовидобувній галузі України інтенсивніше розвиватися

Вісті з Полтави - Міжнародна оцінка запасу вуглеводнів, прозоре законодавство та державна підтримка допоможуть газовидобувній галузі України інтенсивніше розвиватися

Про це говорять учасники VIII Міжнародного галузевого форуму, що 16-17 вересня проходить на території Національного університету «Полтавська політехніка». Фахівці газовидобувної галузі певні: прозорі правила в секторі, стабільна податкова політика та оцінка запасів вуглеводнів за міжнародними стандартами привабить до нафтогазовидобувного сектору України додаткові інвестиції. А значить, наблизить нашу державу до омріяної енергонезалежності.





Оцінити запаси перед тим, як вкладати кошти



Одна з перепон на шляху до збільшення інвестицій у газовидобувну галузь України, зокрема іноземних — відсутність міжнародної оцінки запасів вуглеводнів.Нині такий аналіз держава і приватні компанії проводять окремо, і отримані дані відрізняються. За оцінкою держави, балансові запаси природного газу в Україні становлять 778 млрд м3, тоді як згідно із міжнародною оцінкою за системою управління вуглеводневими ресурсами PRMS таких запасів може бути менше в декілька разів. Відтак, потенційні міжнародні інвестори не володіють точною інформацією про обсяги вуглеводнів в нашій країні, а отже не можуть оцінити інвестиційні проєкти в сектор, говорять в Асоціації газовидобувних компаній України.



— Україні потрібно нарощувати видобуток власного газу, залучаючи як внутрішні, так й іноземні інвестиції. Для газовидобувників надзвичайно важливим є стабільність та передбачуваність у секторі, а також відсутність додаткових податків та обтяжень. Крім того, вкрай важливо запровадити міжнародну оцінку запасів вуглеводнів за системою PRMS, щоб інвестори розуміли, які об’єми газу є в Україні. Першим кроком, щоб вирішити це питання має стати прийняття законопроєкту № 4187, який передбачає багато дерегуляційних ініціатив, зокрема і право на оцінку за міжнародними стандартами. Документ вже пройшов перше читання і готується до другого. Після прийняття закону інвесторам стане простіше розуміти, в які нафтогазовидобувні проєкти можна вкладати гроші і за який час інвестиції окупляться, — відзначає виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко.




Виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України Артем Петренко

Державні компанії збільшують оберти



Сьогодні лідером з газовидобутку в Україні є Нафтогаз. Попри те, що галузь постраждала від пандемії та подальшої фінансової кризи, нині компанія нарощує видобуток природного газу. Це помітно на прикладі ГПУ «Полтавагазвидобування». Минулого року зі свердловин компанії видобули 5,5 млрд м3. Цьогоріч планують збільшити цю цифру до 5,9 млрд м3.



«Полтавагазвидобування» видобуває блакитне паливо на 789 свердловинах, майже 200 з яких оснащені системою моніторингу. Впродовж 2021 року в експлуатацію планують ввести 26 свердловин із системою капілярного нагнітання поверхнево-активних речовин. Крім того, у липні цього року на Полтавщині запрацювала Яблунівська дотискна компресорна станція продуктивністю 3 млн м3 газу на добу.



— Для збільшення видобутку природного газу застосовуємо прогресивні методи. Наприклад, рідкі та тверді поверхнево-активні речовини, які допомагають швидше витискати газ з пластів на поверхню. Є перспектива у пошуковому бурінні, — відзначає директор ГПУ «Полтавагазвидобування» АТ «Укргазвидобування» Андрій Місіньов.




Директор ГПУ «Полтавагазвидобування» АТ «Укргазвидобування» Андрій Місіньов

Крім того, компанія планує видобувати газ і з колекторів щільних порід на Яблунівському родовищі на Полтавщині. Також у Нафтогазі вивчають міжнародний досвід буріння горизонтальних свердловин, завдяки якому вдалося суттєво збільшити видобуток природного газу у США.



Приватні видобувники — партнери державних на шляху до енергонезалежності України



Найпотужнішою приватною компанією видобувної галузі залишається ДТЕК Нафтогаз, яка цього року відзначає 10-річчя діяльності. Минулого року вона видобула 1,84 млрд м3 природного газу, що забезпечило друге місце за цим показником серед українських компаній та стало абсолютним рекордом приватного газовидобутку в Україні за весь час.



До такого рівня ДТЕК Нафтогаз йшов впевнено. Інвестиції у розвиток з 2013 по 2020 рік склали більше 10 млрд грн, ще понад 30 млрд компанія сплатила у вигляді податків до бюджету.



Є на рахунку приватного видобувника й інші рекорди. Зокрема, у 2015 році компанія пробурила на Семиренківському родовищі свердловину глибиною 6750 м. Понині вона залишається найглибшою в Східній Європі продуктивною свердловиною. Нині ДТЕК Нафтогаз використовує 35 експлуатаційних свердловин. У 2017 році компанія видобула перший мільярд кубометрів газу, сьогодні видобувники вийшли на показник у 6 млн кубометрів на добу.



— Наші ключові плани — нарощування видобутку природного газу до 2 млрд м3 на рік, а до 2025 року хочемо подвоїти цю цифру. З державними видобувниками у нас — не лише здорова конкуренція, але і спільна мета: енергонезалежність України, — говорить керівник департаменту з геології та розробки родовищ ПрАТ «Нафтогазвидобування» ДТЕК Нафтогаз Артем Куцолап.




Керівник департаменту з геології та розробки родовищ ПрАТ «Нафтогазвидобування» ДТЕК Нафтогаз Артем Куцолап

У компанії зазначають, що для збільшення видобутку необхідне чітке і прозоре законодавство та стимулююча податкова політика.



Держава йде назустріч видобувникам



У Міністерстві енергетики України переконують: держава йде назустріч компаніям, щоб досягти збільшення власного видобутку природного газу. І такі профільні зустрічі фахівців, як VIII Міжнародний галузевий форум у Полтаві, допомагають разом вирішувати існуючі проблеми видобутку.



— Такі форуми дають можливість об’єднати зусилля держави та компаній-видобувників на шляху до енергонезалежності України. Тим більше, коли захід проходить на Полтавщині, яка видобуває третину українського природного газу, — відзначає керівник експертної групи з безпеки постачання природного газу Міністерства енергетики України Владислав Рамазанов.




Керівник експертної групи з безпеки постачання природного газу Міністерства енергетики України Владислав Рамазанов

Крім того, говорять у Міністерстві, держава постійно прислуховується до видобувників у частині зменшення податкового тиску та прозорості законодавства.


Тарас ПОХИЛЬКО

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Ви часто занимаетесь сексом на першому побаченні?