У Полтаві суд виправдав п’ятьох учасників схеми махінацій із землею Дібрівського кінного заводу, які керували наближеними до Януковича компаніями
6 вересня Октябрський райсуд Полтави виніс вирок п’ятьом особам, яких обвинувачували у махінаціях із землею державного конярства у Миргородській громаді та підробленні документів, яке призвело до розкрадання понад 17 млн грн на врожаях за 4 роки. Колегія суддів у складі Анатолія Савченка, Тетяни Січиокно та Віталія Микитенка виправдали усіх причетних до справи через відсутність складу злочину. Про це «Полтавщині» стало відомо з реєстру судових рішень.
Дібрівський кінний завод віддав землю в оренду компанії з пулу сина Януковича
Події відбувалися у селі Дібрівка Миргородської громади, де розташована філія «Дібрівський кінний завод № 62» ДП «Конярство України». У 2014 році підприємство підписало договір із ТОВ «Агрогрупа Деметра» про спільний обробіток 4821 га землі заводу. Фактично це означало передачу в оренду, оплата за яку проводилася врожаєм з цієї землі.
Це товариство — частина агрохолдингу «Деметра», який заснував Олександр Янукович — син колишнього президента України, втікача Віктора Януковича.
Крім того, частину врожаю з цього спільного обробітку відвантажували на елеватор ТОВ «Батьківщина-Агро», власником якого є ТОВ «Деметра Агроінвест».
За версією слідчих, суть махінації була у тому, щоби вирощувати на землях кінного заводу зерно на умовах співучасті, але занижувати обсяг врожаю та продавати його «на сторону». Згідно з матеріалами справи та даними Судової влади, основними учасниками схеми були п’ятеро осіб:
Саме Жердій був організатором. Він розподілив ролі та розмір участі решти обвинувачених, визначав, скільки треба придбати насіння та пестицидів, яку техніку і скільки працівників залучити, а також — видавав решті учасників їхню частину коштів тощо.
21 лютого 2014 року Микола Радченко від імені Дібрівського кінного заводу підписав з ТОВ «Агрогрупа Деметра» договір про спільний обробіток 4821 га землі у селі Дібрівка Миргородської громади, з терміном дії до 1 березня 2019 року. У документі керівник заводу вказав, що частка внеску його підприємства у спільний обробіток складає 15% від нормативної грошової оцінки, яка становила 124,1 млн грн, тобто 18,6 млн грн.
При цьому, оцінку ринкової вартості землі він не проводив. Слідчі звернулися до експертів і, за висновком судової оціночно-земельної експертизи, ринкова вартість без ПДВ з округленням, становила:
Іншими словами, на думку слідчих і прокуратури, керівник кінного заводу з самого початку занизив розміру прибутку, який філія мала отримати від спільного обробітку землі. В результаті це призвело до того, що за 4 роки «Агрогрупа Деметра» отримала зайвих 824,8 тис. грн, які мали надійти «Дібрівському кінному заводу № 62».
Другий момент: упродовж 2014-2018 років частину зібраних на землях конярства зернових вивозили до елеваторів та складів ТОВ «Батьківщина-Агро». Фактичні обсяги вирощеного та зібраного врожаю приховували.
Для цього учасники схеми вказували у звітах лише частину врожаю й отриманого доходу. «Батьківщина-Агро», в свою чергу, вказувало привезене зерно як власну продукцію. Прибуток розподіляли між учасниками групи.
Зокрема, у 2017 році партнери виростили на землях конярства кукурудзу, сою та соняшник. Врожай мали доставити на елеватор ПП «Віктор і К» у Кіровоградській області. Замість цього частину вантажу привезли на склади ТОВ «Батьківщина-Агро» — без відповідних накладних. У березні 2018 року приміщення «Батьківщини-Агро» обшукали та знайшли там 634 тонни сої, документів на які не було.
За підрахунками слідчих, такі маніпуляції призвели до того, що «Дібрівський кінний завод № 62» недоотримав ще 16,9 млн грн. Тобто загалом збитки державі в особі ДП «Кіннярство України» склали не менше 17,7 млн грн.
Друзів та родичів звинуватили у привласненні майна та службовому підробленні
Справу щодо таких махінацій відкрили у вересні 2016 року. Після чергових обшуків у листопаді 2018-го Олександра Жердія, Миколу Радченка, Максима Радченка, Віталія Огороднього та Юлію Огородню затримали та оголосили про підозру. На час розслідування Миколу та Максима Радченків, а також Юлію та Віталія Огородніх відпустили під особисте зобов’язання, Олександра Жердія спочатку взяли під варту, але потім теж наклали лише особисте зобов’язання.
Матеріали передали у вересні 2019-го. У результаті прокуратура висунула директору ТОВ «Агрогрупа Деметра» Олександру Жердію та його бухгалтерці Юлії Огородній обвинувачення у співвиконанні привласнення майна в особливо великих розмірах організованою групою (ч. 2 ст. 27, ч. 5 ст. 191 ККУ) та службовому підробленні групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 366 ККУ).
Керівник Дібрівського кінного заводу Микола Радченко, його син, керівник «Батьківщини-Агро», Максим Радченко та керівник підрозділу «Агрогрупи Деметра» Віталій Огородній отримали обвинувачення тільки у співвиконанні привласнення майна в особливо великих розмірах організованою групою (ч. 2 ст. 27, ч. 5 ст. 191 ККУ).
На суді усі фігуранти заперечили причетність до інкримінованих їм злочинів та заявили, що не виходили за рамки договірних відносин, не привласнювали майно та не відвантажували зерно без документів.
За два роки розглядів судді дійшли висновку, що в діях усіх п’ятьох обвинувачених відсутній склад злочину.
По-перше, у претензіях щодо заниження прибутку кінного заводу прокуратура зазначає, що Дібрівський кінний завод не отримав дозволу на спільний обробіток землі з приватним підприємством від Мінагрополітики, під порядкуванням якого перебуває ДП «Конярство України». Але насправді такі дозволи були.
По-друге, прокурор посилається на постанову Кабміну щодо розподілу прибутку між партнерами, яка набула чинності у квітні 2014 року. Тобто після підписання договору. При цьому, адвокати обвинувачених зазначали, що кінний завод не мав великої можливості змінювати умови договору через те, що це знову треба було погоджувати у міністерстві.
По-третє, обидві економічні експертизи, які мали довести різницю між наявним і відбитим у документах зерном, були проведені з порушеннями. Тому суд не врахував їх у якості належних доказів.
По-четверте, жоден з 15-ти свідків, допитаних у суді, не зміг підтвердити, що хтось із п’ятьох обвинувачених проводив махінації із відвантаженням зерна, підробкою документів тощо.
Саме тому колегія суддів визнала Олександра Жердія, Миколу Радченка, Максима Радченка, Віталія Огороднього та Юлію Огородню невинуватими в усіх інкримінованих їм злочинах та виправдала їх. У прокуратури є 30 днів, щоби оскаржити це рішення до Полтавського апеляційного суду.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»