Співробітник ГПУ «Полтавагазвидобування» Олег Гаракевич усе життя присвятив геології. Застав часи, коли нові свердловини та родовища безкоштовно передавали державним видобувним організаціям. Як реформувалася галузь впродовж років та що заважає нам швидше досягти енергонезалежності. Про це й багато іншого геолог розповів напередодні професійного свята газовиків.
12 вересня в Україні відзначатимуть професійне свято працівники нафтової, газової та нафтопереробної промисловості. Серед них і Олег Гаракевич, менеджер з геології та розробки родовищ, який понад 25 років працює у ГПУ «Полтавагазвидобування» (філія «Укргазвидобування», Нафтогаз). Ще у школі хлопець захоплювався географією та геологією. Однокласники мріяли стати спортсменами або бізнесменами, він — подорожувати та відкривати незвідане.
Народився в Івано-Франківській області, де почав здобувати освіту в Інституті нафти й газу. По завершенню навчання почав працювати в Роменській експедиції ДГП «Чернігівнафтогазгеологія». Там пропрацював 12 років — від геолога дільниці до головного геолога.
У 1995-му держава припинила фінансування геологорозвідувальних робіт через брак коштів у бюджеті. Підприємство збанкрутіло й геолог переїхав до Полтави, рідного міста його дружини. Так, у 1996-му Олег Гаракевич опинився у компанії «Полтавагазвидобування», де працює й сьогодні. На початку, говорить, як і мріяв у дитинстві, дуже багато часу проводив у відрядженнях.
— Одне з найбільших вражень за трудову діяльність я отримав у 2017 році на Краснокутському родовищі в Харківській області. Ми запустили в роботу нову свердловину з понад мільйонним дебітом. Це дивовижні цифри! Я не міг повірити власним очам. Досі переповнюють емоції, коли згадую, — ділиться геолог.
За 38 років загального стажу Олега Гаракевича галузь повністю реформувалася. У 1983-му приватного нафтогазовидобувного сектору взагалі не існувало, усе було державним. Свердловини та родовища, які відкривали геологи, безкоштовно передавали видобувним підприємствам. На сьогодні «Укргазвидобування» — єдина державна газовидобувна компанія України. Вона забезпечує понад 70% річного видобутку газу в країні. Втім, приватним компаніям, підкреслює геолог, простіше розвиватися й удосконалювати галузь.
— Приватні компанії не підпадають під Закон «Про публічні закупівлі». Попри свою прозорість він суттєво ускладнює процедуру придбання необхідного обладнання. Приватники працюють за іншим принципом: дають на ринок запит, що їм необхідно — і обирають найвигіднішу пропозицію, — пояснює Олег Гаракевич.
Усі перспективи виявлення нових покладів вуглеводнів на Полтавщині пов’язані з глибинами понад 6 км під землею. Це дуже глибоко, а тому буріння нових свердловин — надзвичайно складний і дуже дорогий процес. Нині нарощування видобутку в Україні відбувається переважно внаслідок дорозвідки існуючих родовищ, розповідає геолог.
Втім за останні два роки «Полтавагазвидобуванню» вдалося відкрити два нових родовища — Скиданівське (у Миргородському районі) та Жемчужне — (на межі Миргородського й колишнього Гадяцького районів). Обидва вже ввели в експлуатацію.
Газовидобувники завжди співпрацюють з громадами, на території яких працюють. Крім того, рента (платіж за кількість видобутого газу) є суттєвим наповнювачем місцевих бюджетів. За 7 місяців 2021 року «Укргазвидобування» сплатило громадам по всій країні понад 837 млн грн. За ці кошти в містах і селах будують дороги та соціально важливі об’єкти, розвивають спортивну інфраструктуру, реалізують масштабні медичні та освітні проєкти.
Мешканці цінують підтримку партнерів. Газовидобувники, своєю чергою, гарантують безпеку для людей та навколишнього середовища.
— Соціально відповідальні компанії постійно вдосконалюють робочі процеси. 20 років тому, щоб пробурити свердловину, достатньо було зняти шар чорнозему та встановити «вишку». Нині кожен буровий майданчик — це складний будівельний об’єкт, який повністю закладається залізобетонними плитами. Довкола промислів будують під’їзні дороги. Тобто намагаємося максимально унеможливити шкоду для ґрунту та в цілому для довкілля, — наголошує Олег Гаракевич.
Перспективи України зросли з отриманням Нафтогазом спеціального дозволу на користування Юзівською площею та ділянками в Чорному й Азовському морях.
— Ми вже готуємося до геологорозвідувальних робіт і подальшого буріння. Туреччина та Румунія — наші сусіди по Чорному морю — вже успішно розвідують і видобувають там газ і нафту. Сподіваємося, у майбутньому ці поклади дадуть суттєвий приріст видобутку газу і для нашої держави, — підкреслює геолог.
Загальний річний видобуток газу в Україні складає близько 20 мільярдів кубометрів. На покриття усіх потреб необхідно близько 30 мільярдів, тому зараз державі доводиться імпортувати газ з інших країн, говорить Олег Гаракевич. Нарощення власного видобутку не лише збільшить надходження до державного та місцевих бюджетів, а ще й наблизить нас до енергонезалежності.
Ангеліна ТИХОНЕНКО