За день до початку навчального року у школах Полтави активно проходить ремонт харчоблоків. Директори обіцяють, що харчування дітей розпочнеться найближчими днями.
З 1 вересня харчувати дітей в школах міста Полтави має КП «Добробут Полтавської громади». На початку цього року влада громади вирішила створити комунальне підприємство, яке буде годувати школярів. Наявність власного КП дасть змогу краще контролювати якість харчування дітей.
Наприкінці березня міський голова Олександр Мамай заявив, що КП «Добробут» розпочне свою роботу з 1 вересня. Такі прогнози звучали занадто оптимістично, бо налагодити роботу нового комунального підприємства за 5 місяців — дуже важке завдання.
Потужності нового підприємства розмістили у шкільних їдальнях. Фактично КП орендує в навчальних закладів харчоблоки й встановлює у їдальнях свою техніку. На закупівлю техніки «Добробуту» виділили 20 млн грн, із них 800 тис. грн — на зарплати персоналу.
Опозиційні до міського голови депутати «Рідного міста» організували рейд навчальними закладами, щоб перевірити підготовку харчоблоків до навчального року. Минулого тижня обійшли школи №№ 9, 13, 16, 20, 25, 37. Сьогодні перевірили школи №№ 7, 22, 28, а також відвідали базу КП «Добробут».
У харчоблоках сьогодні активно ведуться роботи й очевидно, що не всі встигнуть організувати харчування учнів до 1 вересня. Самі директори повідомляють, що намагатимуться запустити систему харчування якомога швидше.
Загалом можна виділити кілька претензій до облаштування харчоблоків.
Однак, рано чи пізно КП «Добробут» має запрацювати у нормальному режимі. Для шкіл, по факту, нічого не зміниться. На кухні працюватимуть, в більшості, ті самі кухарі, тільки тепер вони отримуватимуть заробітну плату від комунального підприємства. Вагомий плюс для шкіл — їжу для дітей готуватимуть подекуди на новій техніці. КП «Добробтут» закупило холодильники, пічки, посуд, мийки, роздаткову лінію тощо.
Позитивно налаштована і нова директора комунального підприємства Катерина Гарбар, яка отримала цю посаду у березні 2021-го. У промо-ролику від Полтавської міськради вона акцентує увагу на новому меню, яке відповідатиме оновленим державним нормам з харчування, новому посуді та обладнанні, і замовчує неготовність до навчального року.
Та більше схоже, що від роботи КП найбільше виграє полтавський підприємець Володимир Сергієнко. На абсолютно усіх конкурсах з постачання техніки, вартістю 18 млн грн, перемогла фірма-прокладка «Фудмікспостач», фактичним власником якої є Сергієнко. Також КП «Добробут» почало робити багатомільйонні замовлення продуктів для шкільних їдалень в іншої фірми-прокладки Сергієнка — ТОВ «Сефторг». Виходить, що всі витрати на обладнання і зарплати взяло на себе місто, а прибуток від перепродажу продуктів отримає Сергієнко.
А ось програли від створення КП колишні постачальники харчування у школи Полтави: ТОВ «Половки», ТОВ «Нове відродження», ТОВ «Командор» та ДП «Електромотор-торг». Їх просто усунули з ринку, а їх працівники прийшли на роботу у КП «Добробут».
Нагадаємо, що з 1 вересня забезпечення сніданками учнів 1-4 класів та більш старших школярів-пільговиків обходитиметься бюджету громади у 35 грн за дитину замість 20 грн. Тобто вартість порцій зросте на 75%.
Микола ЛИСОГОР, «Полтавщина»