Олександр Олексенко попередив, що якщо у когось є ілюзія стосовно того, що у будь-якому випадку теплоенерго опалюватиме 109-й мікрорайон, то це можливо зробити при температурі повітря не нижче -5°C
Своєрідний «розслабон» чиновників стосовно відсутності опалення 109-го мікрорайону Полтави мінімум дивує. Максимум — повинен лякати. В першу чергу, самих мешканців.
Неквапливість чиновників можна пояснити їх вірою в те, що у будь-якому випадку котельня обласного КП «Полтаватеплоенерго» на вул. Квітучій опалюватиме проблемний мікрорайон. Тому можна не поспішати.
Якщо у когось є такі надії, то їх розвіяв генеральний директор «Полтаватеплоенерго» та депутат обласної ради Олександр Олексенко, з яким зустрілася «Полтавщина», щоб проговорити разом з ним умови, за яких підприємство зможе опалювати «зайвих» споживачів.
Олександр Олексенко:
— В принципі, з таким же успіхом владні органи можуть звернутися до водоканалу з проханням обігріти 109-й мікрорайон. Це не наша ліцензійна територія — там опалювали турбомех, «Полтаватеплокомфорт» та «Полтаватепло». У нас там немає ні мереж, ні потужностей — взагалі нічого. Єдине, що ми могли робити — це за домовленістю з міською владою подавати теплоносій через перемичку з нашої котельні на вул. Квітучій. Місто направило нам близько 9 млн грн. Ми виконали роботи. Це працювало до середини січня 2021 року.
Потрібно розуміти, що котельня на Квітучій умовно виробляє 20 тисяч гігакалорій. Поки наші споживачі споживали 10 тисяч гігакалорій, то ми могли решту 10 віддавати споживачам 109-го мікрорайону. Коли починає холоднішати, то нашим споживачам потрібно вже не 10 гігакалорій, а 18. Тому я хочу повідомити керівникам міста, що наша котельня може обігрівати 109-й мікрорайон тільки при певних погодних умовах. Якщо температура повітря буде -9°C, то ми на Квітучій починаємо перекривати. При температурі повітря в -14°C ми починаємо перекривати її взагалі.
Але і це — станом на минулий опалювальний сезон. Розглянемо суто технічну складову проблеми і відкинемо ситуацію із боргами «Полтаватепло» перед нами. Припустимо, що вони знову до нас звернулися з пропозицією — опалювати 109-й мікрорайон, поки налагодять роботу своєї котельні. Наразі у котельні на Квітучій 5 котлів, які у 2,5 рази відпрацювали свій термін. Після останнього сезону два котли «випали». Один з них працює на 50% потужності. Інший, якщо в теорії вдасться його запустити, працюватиме лише на 30% потужності. За такої ситуації в період сезону 2021-2022 років ми можемо опалювати 109-й мікрорайон, коли температура повітря буде не нижче, ніж -5°C. Якщо температура буде нижчою, то розпочнеться колапс.
А якщо не буде опалення, то у внутрішньобудинкових мережах замерзне вода і каналізація. Будинки стануть непридатними для житла за визначенням.
Олександр Олексенко також розвіяв ілюзію порятунку завдяки індивідуальному опаленню:
— Розмови про те, що 100% споживачів встановлять собі бойлери і вирішать проблему — це обивательська позиція. Якщо більшість мешканців встановлять собі індивідуальні водонагрівачі, то електромережі цього не витримають. Ці будинки зведені у радянські часи, там норматив на квартиру — 5 кВт. Вони зараз вже перевантажені. А тепер уявіть, що всі поставили бойлери. Навантаження зросте у рази. Зовнішню мережу «вирубить» автоматика обленерго. Це у кращому випадку. А якщо не встигне, то це пожежа. Такі ж нормативи — і по тиску в газових мережах. Потрібно буде підвищувати тиск і міняти мережі. Усі ці заходи — це дорогі і тривалі заходи, на роки.
Якщо ж станеться диво, і 109-й мікрорайон таки перезимує цей сезон, то у 2022 році, за словами Олександра Олексенка, буде проведена модернізація котельної на вул. Квітучій:
— Ми отримаємо сучасну котельню, з котлами із ККД не нижче 94%, яка працюватиме в автоматизованому режимі, без операторів. Вона опалюватиме і нинішніх наших споживачів, і споживачів 109-го мікрорайону. У понеділок ми вже отримали переможця тендеру, який і виконає ці роботи.
Однак навіть за наявності модернізованої котельної залишиться проблем зношених мереж по всій території 109-го мікрорайону. Їх заміна у майбутньому передбачає фінансування з обласного та міського бюджетів.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»