Мінімальною кількістю голосів депутати прийняли рішення про проведення земельного аукціону на території колишніх артскладів. Опозиційні депутати не підтримали рішення, бо хочуть залишити дві ділянки під майбутній меморіал жертвам масових розстрілів
У п’ятницю, на 3-й сесії Полтавської міськради 8-го скликання, депутати 22 голосами підтримали проект рішення «Про проведення земельного аукціону в місті Полтава». Проголосували фракції «За Майбутнє», «ОПЗЖ», «Партії простих людей Сергія Капліна» та 3 депутати від «ЄС»: Андрій Карпов, Олександр Дедюхін та Оксана Дрюк.
Цікаво, що перед цим фінальним голосуванням для позитивного рішення не вистачило одного голосу. Цифра 22 з’явилася на екрані тільки після повторного голосування.
Відповідно до проекту рішення, мова йде про оренду 9 земляних ділянок загальною площею 11,36 га через аукціон:
Прийняттю цього рішення передувала дискусія, яку розпочала громадська активістка Олександра Супряженко, яка висловилася щодо забудови території Артскладів. Вона розповіла про історію знищення на цьому місці єврейського населення та заявила, що земля не готова до аукціону.
Її слова викликали суперечку та обговорення серед депутатів. Зокрема, Сергій Каплін висловився на захист передачі ділянок, які пропонуються на сесії, а Вадим Ямщиков порадив йому почистити блог на «Полтавщині», оскільки за рік він різко змінив риторику та позицію щодо забудови. Міський голова Олександр Мамай додав, що свого часу читав в управлінні СБУ матеріали допиту поліцая, який показав, що розстріли відбувалися на території сучасного закладу «SportLife».
Вже перед голосуванням окремі депутати від «Слуги народу» заявили, що не проти забудови вільних ділянок, однак просили зняти це питання з розгляду. Мотив — потрібно залишити дві земельні ділянки під майбутній меморіал в пам’ять про жертв масових розстрілів. До того ж депутати сумнівалися, що майбутні орендарі збудують нові інженерні мережі, натомість є побоювання, що новими багатоповерхівками вони навантажать вже існуючі мережі. Однак відповідна правка депутата Катерини Бабіч не знайшла підтримки більшості голосів.
Однак депутатів-опозиціонерів запевнили, що в договорах з майбутніми орендарями внесено пункти про те, що у разі знаходження на території решток людей, вони припиняють роботи та повідомляють про це до Департаменту культури Полтавської ОДА, а також до «Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської обласної ради. Депутат від «Свободи» Ігор Скляр запропонував доповнити договір пунктом, що перед початком земляних робіт орендар має викликати на місце археологів для відповідних досліджень. Депутати підтримали цю пропозицію.
Нагадаємо, територію артскладів влада міста намагалася віддати на аукціон ще у 2019 році, проте тоді на заваді таким планам стали громадські активісти. Тоді ж влада міста дала краєзнавцям та історикам кілька місяців на визначення меж територій масових поховань розстріляних полтавців.
У 2020 році був затверджений новий генеральний план міста Полтава. Відповідно до проголосованих змін, південна частина артскладів не буде забудовуватися — вона стане парково-меморіальною частиною нового мікрорайону.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»