Авторизация

Вісті з Полтави - Набули чинності нові штрафи — до 51000 грн за п’яне керування


Вісті з Полтави - Набули чинності нові штрафи — до 51000 грн за п’яне керування

Відсьогодні в Україні набули чинності зміни до КУпАП, що стосуються правил безпеки дорожнього руху


17 березня набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення — почали діяти нові штрафи за порушення правил дорожнього руху.



16 лютого Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект № 2695 про посилення відповідальності водіїв за водіння в нетверезому стані та перевищення швидкості. А 12 березня він був підписаний президентом Володимиром Зеленським.



Законопроект викликав гострі дискусії серед громадян. За інформацією видання ЛІГА.net, противники законопроекту застерігали, що разом з посиленням відповідальності за п’яне керування автомобілем, автори документу пропонують пункти, які можуть повернути «поліцейське свавілля». Зокрема, йшлося про зупинки поліцією «для профілактики», огляд машини, необхідність передавати документи у руки поліцейським та виходити з авто.



Була навіть створена петиція до президента з вимогою про припинення розгляду такого законопроекту. Вона набрала необхідну кількість голосів і до законопроекту внесли понад 600 правок, також десятки правок внесли вже під час голосування в цілому.



Чому був потрібний новий закон



За інформацією заступника міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, у 2020 році поліція зупинила 129 000 п’яних водіїв — по 300 осіб на день. А в ДТП минулого року загинуло 3550 осіб. Геращенко впевнений, новий закон допоможе зменшити смертність на дорогах на 10-15%.



Крім того, цей закон збільшив строк розгляду у суді справ щодо порушення правил дорожнього руху — з трьох місяців до року. Раніше справи щодо керування у стані сп’яніння часто закривали через невчасний розгляд, тому часто їх навмисне затягували.



Чи потрібно передавати документи в руки поліцейським?






Чинна редакція передбачає, що водій повинен пред’явити документи «таким чином, щоб поліцейський міг прочитати і зафіксувати дані». Тож, можна тримати їх у своїх — віддавати правоохоронцю в руки права і техпаспорт необов’язково.



Тепер обов’язковою стала норма, що з автомобіля не можна виходити без дозволу поліцейського, а руки водій зобов’язаний тримати на видному місці. Виходити з машини на вимогу поліцейського водій може у разі необхідності, але не зобов’язаний.



Якщо людина, яка не має прав, сіла за кермо, то штраф для неї складатиме 3400 грн (раніше 510 грн). Таке ж покарання стосується людини, яка передала кермування авто особі без прав. За таке повторне порушення протягом року — 40800 гривень з позбавленням прав від 5 до 7 років та навіть оплатним вилученням авто.



Також зріс штраф і для тих, хто сів за кермо після позбавлення водійського посвідчення — з 510 грн до 20400 грн. У разі повторного порушення протягом року — 40800 грн та ще одна заборона на право кермувати на 5-7 років з можливим оплатним вилученням авто.



Якщо водій просто забув права — штраф складе 425 грн. Але ця норма не буде використовуватися дуже часто, адже Верховна Рада дозволили використовувати електронні документи — можна пред’являти документи в додатку Дія.



Зупинка автомобіля та огляд багажнику та бардачку



Поліція й надалі не має права зупиняти автомобілі та оглядати в них багажники, бардачки чи інші частини без чітких законних підстав зупинки. Згідно 35 статті Закону «Про національну поліцію», зупинку працівниками поліції передбачено лише за наявності конкретних підстав, серед яких зокрема є порушення ПДР.



А от оглядати водія на стан сп’яніння правоохоронці тепер можуть без жодних свідків (досі обов’язковим було залучати двох свідків). Доказами повинна бути відеофіксація огляду поліцією. Свідки повинні бути присутні лише, якщо поліцейські не має відеореєстратора чи іншого технічного засобу відеозапису.



На дорогах можуть пересуватися так звані автомобілі-фантоми, які здатні фіксувати порушення на дорогах. Вони не мають розпізнавальних знаків, але на дорозі повинні бути встановлені знаки про такі автомобілі, якщо вони є.



Керування автомобілем напідпитку








Якщо патрульні зупинять п’яного водія вперше за рік, то штраф буде 17000 грн (раніше 10200), а також його позбавляють права керування авто на рік.
Вдруге протягом року — штраф 34000 грн та позбавлення права керування авто на 3 роки з можливим оплатним вилученням машини або адмінарешт на десять діб з позбавленням на 3 роки з оплатним вилученням ТЗ чи без такого.
Більше двох разів впродовж року — штраф 51000 грн та позбавлення водійського посвідчення на 10 років з конфіскацією ТЗ, або адмінарешт на п’ятнадцять діб з позбавленням права керування ТЗ на 10 років з конфіскацією ТЗ.

Посилення відповідальності за п’яне ДТП





Якщо потерпілий отримав травми середньої тяжкості — на водія чекатиме позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права керувати на строк 3 трьох до 5 років. (раніше — штраф в розмірі від 3400 до 8500 грн).
За тяжке ушкодження — позбавлення волі на строк від 3 до 8 років і позбавленням прав на термін від 5 до 8 років.
У разі смерті потерпілого винуватцю загрожує позбавлення волі на термін від 5 до 10 років (позбавлення прав на термін від 5 до 10 років). Якщо жертв кілька — позбавлення волі на термін від 7 до 12 років (позбавлення прав на термін від 7 до 10 років).

Які ще штрафи зросли











За залишення місця ДТП — штраф зростає з 255 грн до 3400 грн, а також передбачено можливість позбавлення права кермувати авто від 1 до 2 років.
За створення аварійної ситуації — 1445 грн, а за порушення, що призвело до ДТП, — 850 грн.
За перевищення швидкості руху більш ніж на 50 км/год — з 510 до 1700 грн.
За ненадання переваги в русі авто «швидкої», поліції або аварійній службі штраф підвищать з 510 до 680 грн.
Порушення правил проїзду перехресть, зупинок, проїзд на заборонний сигнал світлофора, правил обгону — 510 грн.
Непристебнутий ремінь безпеки — 510 грн.
Неосвітлений номерний знак — 510 грн.
Розмова телефоном за кермом без гарнітури — 510 грн.

Зміни для інших учасників руху


Для пішоходів, які переходять дорогу у недозволеному місці, штрафи зросли вп’ятеро — з 51 грн до 255 грн.
За порушення ПДР велосипедистами штраф зріс до 340 грн. За ці самі порушення, вчинені напідпитку — 680 грн, за створення аварійної ситуації — 850 грн.
Відсутність шолома у мотоцикліста — штраф 510 грн.

Нагадаємо, у Полтаві син депутата обласної ради Василя Стасовського у 2014 році п’яним збив на смерть 22-річну дівчину — у 2016 році суд виправдав його за недоведенням провини, а у червні 2020 року вирок переглянули та призначили винуватцю 5 років ув’язнення. Проте наразі чоловік на свободі та оскаржує вирок в Полтавському апеляційному суді.


Анастасія НЕДОГОРСЬКА, «Полтавщина»

рейтинг: 
Оставить комментарий
Новость дня
Последние новости
все новости дня →
  • Топ
  • Сегодня

Опрос
Оцените работу движка