Рік тому полтавський туристичний клуб презентував авторську екскурсію, що веде мальовничими краєвидами уздовж течії Ворскли
6 жовтня минулого року туристичний клуб «InGreen» презентував авторську екскурсію Артура Арояна, маршрут якої проходить по Нижньому Поворсклю — переважно, Кобеляцьким районом. «Таємничі місця Поворскля» — одна з тих екскурсій, яку клуб організовує не часто й у певний період — через складність ландшафту. «Полтавщина» розказує, чому варто слідкувати за оновленнями та намагатися «втиснутися» у цей рідкісний маршрут.
Подорож починається з самого ранку і перший пункт зупинки — у Біликах. Спочатку вам покажуть рештки воріт санаторій Українського курортного управління ЛКСМ УРСР «Ліщинівка» — колись прекрасної споруди, де лікувалися чиновники обласного парткому, і який був знищений після удару авіабомби під час Другої світової війни.
Там же — густий парк, який містить спогади від будівель, що колись його прикрашали. Родзинка парку — скульптура лева, що виконує роль фонтана. Він, на диво, добре зберігся.
Наступна зупинка у Чорбівці — заради старовинного дерев’яного храму Святого духа, збудованого 1800 році. Саме в ній у 1850-х роках була похована княгиня Олена Павлівна Гагаріна (у заміжжі — Ротчева) — непересічна особистість XIX століття.
Олена Гагаріна — дочка московського князя Гагаріна, яка знала три мови, захоплювалася театром, поезією, живописом. Вийшла заміж Олександра Ротчева і поїхала за ним у Каліфорнію, де той став комендантом поселення форт Рос. Там подружжя, яке вже мало трьох дітей, стало у витоків створення Російської Америки. Наприкінці 1840 року, за наказом царя, укріплення було ліквідоване, а майно розпродано, але Ротчеви лишили такий слід, що з 1925 року на території форту почав діяти музей їхнього імені.
Після ліквідації форту Рос Олена Гагаріна переїхала у Чорбівку — до доньки Ольги, яка була заміжня за генерал-майором Ахіллесом Заборинським. Він тримав кінний завод, де вирощували арабських скакунів. Княгиня прожила тут 12 років і померла у 73 роки в Полтаві.
За однією з версій, прах Ольги Гагаріної лежав під підлогою церкви у Чорбівці понад 100 років і ніхто про це не знав. Таємницю поховання відкрив краєзнавець Костянтин Бобрищев, який провів історичну розвідку й опублікував матеріал про княгиню. Статтю прочитали правнучки Гагаріної — Світлана та Людмила Заборинські, які мешкають у Москві — та приїхали на місце поховання своєї прабабусі.
Після Чорбівки по маршруту Кобеляки, де буде кілька зупинок. Під час короткої прогулянки містом можна роздивитися будівлю Земської Управи, де зараз розташована Кобеляцька РДА, а також історичну будівлю, де базується відділ поліції.
Наступна зупинка у селі Перегонівка — у Свято-Іллінській церкві. Ця ерев’яна споруда була зведена приблизно у 1908 році.
Після Перегонівки автобус зупиниться у Лівобережній Сокілці, де можна буде роздивитися краєвиди течії Ворскли — так би, мовити, трейлер, до одного з найвражаючих краєвидів на Полтавщині.
Потім група заїжджає у Світлогірське — заради панорами Кам’янського водосховища та короткої історії села.
Після Світлогірського автобус вирушає до головного пункту програми — Зміїної гори, звідки відкривається один з найбільш вражаючих пейзажів — гирло річки Ворскли. Через стан дороги, дістатися туди можна лише за вдалих погодних умов — без опадів. Частину шляху треба долати пішки.
Зміїна гора знаходиться в ландшафтному заказнику «Лучківський», де проходить межа лісостепу і степу. Вище в рельєфі заплави розташовані засолені луги.
Далі автобус повертається у Кобеляки і має останню зупинку — біля розкішного дореволюційного мосту, який обривається прямо над Ворсклою. Він був збудований у 1900-х роках і мав назву Катеринославський, адже дорога крізь нього вела у Катеринослав (зараз Дніпро).
Нагадаємо, проект «Таємнича Полтава» і туристичний клуб InGreen, в рамках дослідження історії Полтави та області, розробив уже три краєзнавчих маршрути маловідомими місцями. Раніше «Полтавщина» розповідала про ексклюзивної екскурсії «Слідами Гетьманської доби», під час якої можна відвідати 15 архітектурних пам’яток гетьманських часів, а також подорож кременчуцьким краєм. Окрім того, за два тижні клуб організує одну з найбільш популярних своїх екскурсій «Без зайвих епітетів про Кобищани» — у розширеній версії.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»