228 нардепів вважають, що президентські вибори у сусідній країні відбулися недемократично і радять провести нові та демократичні
Сьогодні Верховна Рада України затвердила Заяву щодо ситуації в Республіці Білорусь і доручила Голові Верховної Ради України забезпечити невідкладне направлення тексту Заяви до парламентів іноземних держав та міжнародних парламентських організацій. «за» проголосували 228 депутатів, проти — 28, утрималися — 21, не голосували — 68.
У тексті Заяви сказано, що Верховна Рада України вважає, що президентські вибори в Білорусі не були ані вільними, ані чесними. Вибори пройшли в умовах цілковитої відсутності змагальності між кандидатами, вільних ЗМІ, а також авторитетних спостерігачів від міжнародних організацій, таких як ОБСЄ, Рада Європи.
— Усе це дає підстави вважати, що офіційно оприлюднені результати виборів Президента РБ не відображають реального волевиявлення білоруських громадян, — сказано в документі.
Співавторкою проекту рішення (№ 3053а) є й народний депутат від Полтави Марина Бардіна.
Більшість голосів дали фракції партій «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Голос» та «Батьківщина». Повністю проти виступила фракція ОПЗЖ.
Більшість нардепів від Полтавщини підтримали цю Заяву про ситуацію у Республіці Білорусь. Утримався Костянтин Касай, не голосував Юрій Шаповалов, а Анастасія Ляшенко була відсутня.
Костянтин Касай пояснив, що Україна має спочатку розібратись у собі, а потім щось радити сусідам:
— Україна, яка пережила дві революції, має поганий досвід, щоб роздавати поради. Це моя особиста думка. Вірю, що білоруси розберуться самі. Тим більше, що сам текст не те, що слабий, він ніякий.
Нагадаємо, вибори Президента Республіки Білорусь відбулися 9 серпня 2020 року. Чинний президент Олександр Лукашенко балотувався в шостий раз і, за офіційними даними, здобув перемогу в першому турі.
Кандидатами в президенти спробували стати відразу три людини, які не належать до традиційної опозиції: блогер Сергій Тихановській, дипломат і екс-глава Белгазпромбанка Віктор Бабарико і творець Парку високих технологій Валерій Цепкало.
ЦВК не зареєструвала Цепкало і Бабарико, забракувавши частину зібраних за них підписів. В результаті було зареєстровано 5 кандидатів: бізнесмен Сергій Черечень, політичний діяч Анна Канопацкая, Олександр Лукашенко і Світлана Тихановська, дружина Сергія Тіхановском, який в результаті опинився в ізоляторі, де сидить досі. В кінці липня Цепкало покинув Білорусь. Бабарико теж опинився під слідством.
Ян ПРУГЛО, «Полтавщина»