Справа Геннадія Капканова: прокуратура оскаржує виправдання у нападі на поліцейського, а підозрюваний у кіберзлочинах повернув вилучені під час обшуків $70000
Майже рік тому підозрюваний у міжнародних кіберзлочинах полтавець Геннадій Капканов вийшов з СІЗО, де провів 1,5 року. Тоді його визнали винним у підробленні паспорта, але виправдали у нападі на поліцейського. Поки триває розслідування основного злочину, Капканова відпустили під підписку про невиїзд. «Полтавщина» зібрала інформацію з реєстру судових рішень, аби зрозуміти, на якому етапі слідство зараз і що змінилося за рік.
Нагадаємо, у 2016 році українські правоохоронці брали участь у міжнародній спецоперації із затримання членів злочинного кіберугрупування Avalanche. Хакери розповсюджували шкідливі програми, які розсилали спам, збирали паролі та дані кредитних карт, проводили DoS-атаки тощо. Угруповання щодня контролювало до 500 тисяч заражених комп’ютерів по всьому світу. Наприклад, у США Avalanche вдалося привласнити кошти чотирьох юросіб на суму близько $800000. Фіналом операції стало затримання у Полтаві Геннадія Капканова. Американські правоохоронці назвали його адміністратором Avalanche, який діяв під нікнеймами flux, ffhost, firestarter та User41.
Зранку 30 листопада 2016-го у Полтаві на вул. Європейській, 12 була проведена спецоперація за участю бійців підрозділу «КОРД», кіберполіції та Генпрокуратури. Виманити з квартири Капканова намагалися, удаючи, що в будинку сталася пожежа. Натомість чоловік двері не відкрив, а вистрілив із карабіна по дверях. Після цього поліція вибила їх і затримала Капканова, коли він переліз на сусідній балкон у спробах втекти.
За два дні після затримання суддя Лариса Кулешова відпустила імовірного міжнародного кіберзлочинця на свободу. Скориставшись можливістю, він зник, а поліція оголосила його в розшук. 25 лютого 2018 року його затримали в Києві, із підробленим паспортом на ім’я Вадима Жадана, та повезли до Полтави.
Другий раз Октябрський райсуд взяв його під варту і до 23 вересня 2019 року Геннадій Капканов сидів у СІЗО. За півроку після затримання поліцейські з прокуратурою встигли завершити розслідування по кількох епізодах, пов’язаних із затриманням та втечею Капканова. Як результат, у серпні 2018-го йому висунули звинувачення за трьома статтями:
Розгляд у суді тривав ще рік й у вересні 2019-го колегія з п’яти суддів (в т.ч. трьох присяжних) визнала його винним лише у підробленні паспорта. Судді дійшли висновку, що слідчі не мали достатньо доказів того, що Капканов використовував зброю незаконно і що мав на меті застрелити поліцейського.
Після вироку чоловік отримав би 2 роки обмеження волі. Однак, оскільки 1,5 роки він провів у СІЗО, цей термін зарахували як відбуття покарання. Тому одразу після винесення рішення Геннадій Капканов був вільний.
Полтавську прокуратуру такий вирок не влаштував, тому у жовтні вода подала на нього апеляційну скаргу. Після чотирьох відводів суддів, 11 грудня 2019 року, її прийняли до розгляду, а 23 грудня призначили перше засідання. Скаргу до Полтавського апеляційного суду подав і адвокат Капканова Євген Пронін.
Наразі процес оскарження триває і наступне слухання має відбутися 22 вересня 2020-го.
За кілька місяців після звільнення адвокат Геннадія Капканова Євген Пронін подав до Печерського райсуду Києва клопотання про зняття арешту з 70 тисяч доларів, які 30 листопада 2016-го поліцейські вилучили з його квартири. Захисник заявив, що ці кошти належать матері Капканова, які вона отримала від продажу квартир.
Суддя Олена Бусик прохання задовольнила і 31 січня 2020-го скасувала арешт $70000. Однак виконувати рішення полтавська поліція не поспішала. Тому у червні цього року захисник Капканова звернувся ще раз до Печерського райсуду — але зі скаргою на бездіяльність слідчого. Уже інша суддя Галина Матійчук зобов’язала слідчого Дмитра Паненка повернути Капканову вилучені у нього кошти матері.
За місяць до цього рішення тому самому адвокату вдалося відвести слідчого Паненка від розслідування кіберзлочинів Капканова. Підставою стала його ж заява до ДБР щодо невиконання судових ухвал, через яку київський відділ Держбюро відкрив проти Паненка справу за підозрою у зловживанні службовим становищем (ч. 2 ст. 364 ККУ). По ній зраз тривають слідчі дії.
Паралельно, після виходу Геннадія Капканова з СІЗО, тривало і розслідування інших його злочинів — так би мовити, основних. За українськими законами, Капканова підозрювали у пособництві у втручанні в роботу комп’ютерів, шахрайстві та відмиванні незаконного майна (ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 361, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 190, ч. 3 ст. 209 ККУ).
Тому 1 жовтня 2019 року Печерський райсуд Києва посадив Капканова під цілодобовий домашній арешт. 24 березня 2020 року такий запобіжний захід пом’якшили до особистого зобов’язання. За цей час слідство кілька разів призупинялося через спільну роботу з іноземними правоохоронцями.
Останнє, що відомо з реєстру судових справ — це те, що строк досудового розслідування можливих кіберзлочинів Капканова тривав до 29 липня, а запобіжний захід йому продовжили до 20 липня. Припускаємо, що слідство або було подовжено, або знову призупинилося. Але жодних відповідних документів поки не опубліковано. Водночас немає у реєстрі і даних щодо зняття підозр чи закриття справи Капканова. Навряд чи його адвокати ігнорували б можливість звільнити свого підзахисного від будь-яких зобов’язань.
Паралельно з цим, ще з червня 2016 року, до затримання Капканова, триває розслідування за фактом створення терористичної групи, до якого він нібито причетний (ч.1 ст. 258-3 ККУ). Слідство веде СБУ і в опублікованих документах обставини злочину не згадуються. Більшість документів стосуються вилучення коштів, їх повернення або бездіяльності правоохоронців. Останні ухвали, датовані літом 2020 року, містять згадку про це провадження лише у контексті виділення з нього окремої справи щодо хакерства. Тобто найімовірніше, українська частина розслідування кіберзлочинів Капканова починалася зі справи щодо тероризму.
Дарина СИНИЦЬКА, «Полтавщина»